Az ételallergia kezelése: új célpont
Az USA-beli National Jewish Health kutatói azonosítottak egy olyan enzimet, amely alapvető szerepet játszik a mogyoró kiváltotta allergiás reakcióban. Ha szenzitizált egerekben blokkolták az enzim aktivitását, ezzel megelőzték a hasmenést és a gyulladást, s csökkentették számos, az allergiával kapcsolatos fehérje szintjét.
Az eredményeket a Journal of Allergy and Clinical Immunology online kiadásában közölték: ezek legfontosabbika, hogy azonosították a Cyp11a1 néven ismert enzimet, ami potenciális célpontja lehet az egyre gyakoribb és esetleg halálos ételallergiák kezelésének.
„Jelenleg nincs más kezelési lehetőség az ételallergiák esetében, mint hogy a személy kerüli az allergizáló ételt” – mondta dr. Erwin Gelfand, szenior szerző, a gyermekgyógyászati osztály vezetője. „A Cyp11a1 egy olyan esszenciális enzim, amely fontos szerepet játszik az intesztinális allergiás reakcióban, és a beavatkozás potenciális célpontja.”
A Cyp11a1 előmozdítja a kortikoszteroidok termelődésének első, sebességkorlátozó lépését. Ezeket a szteroidokat hosszú ideje használják az allergiás betegségek kezelésére, mivel gátolják az allergiás reakció során a gyulladást. Az utóbbi években azonban a bizonyítékok azt jelzik, hogy emellett a kortikoszteroidok aktiválhatják az allergiás reakcióban résztvevő immunsejteket.
A kutatók egereket szenzitizáltak mogyoróra, s így az egerek allergiásak lettek erre a növényre. Ha ezután a mogyoró fehérjéivel etették őket, hasmenésük lett és gyulladás alakult ki a vékonybelükben. A Cyp11a1 szintje megemelkedett, akárcsak az IL13 és az IL17A citokin jelzőmolekuláké, amelyek szintén kapcsolatban állnak az allergiás reakcióval.
Ha a kutatók aminoglutethimide-del (AMG) gátolták a Cyp11a1 enzimatikus aktivitását a szenzitizált egerekben, ez megelőzte a hasmenést és a gyulladást, és csökkentette az IL13 és az IL17A szintjét. Továbbá ennek hatására kevesebb naív T-sejt konvertálódott az allergiás Th2 és Th17 altípussá.
„Bár mi csak mogyoróallergiában vizsgáltuk a Cyp11a1 blokádjának hatását, valószínűleg mindenféle ételallergiában hasonló hatása van” – mondta dr. Gelfand.
Forrás: Science Daily