Betegtájékoztató - Hajhullás
HajhullásAggasztja, hogy egyre több és több hajszálat lát hajkeféjében fésülködés után? Vajon megáll-e valaha az ilyen jellegű hajhullás? Mi az oka, és lehet-e tenni ellene valamit?
Mit értünk hajhulláson?
Az embernek átlagosan 1 millió hajhagymája van: milliónyi olyan tömlőcske a fejbőrben, amelyekből egy-egy hajszál nőhet ki. Azoknak a hajhagymáknak a száma, amelyekből ténylegesen hajszál ered, 100–150 ezer körül van. Egy adott időpontban ez utóbbiak 80–90%-a nevel hajszálat, a többi nyugalmi állapotban van. A kor előrehaladtával egyre nő a nyugvó hajhagymák száma. Rendes körülmények között naponta 100–150 hajszálunkat veszítjük el, ősszel ennél többet, tavasszal kevesebbet. Előfordulhat azonban, hogy a szokásosnál több hajszál hullik ki, olykor csomókban, aminek következtében az érintett helyen megritkul a haj, esetleg teljesen csupasz lesz a fejbőr. Ez a jelenség az alopecia vagy kopaszodás.
Mi okozza a hajhullást?
A hajhullás hátterében legtöbbször hormonális – a belső elválasztású mirigyek működésével összefüggő – változások állnak. Ezt a lehetőséget még az sem zárja ki, ha a mért hormonszintek a normális tartományban vannak. Az ilyen típusú hajhullást a jelek szerint az jellemzi, hogy az érintettek különösen érzékenyek a hormonális változásokra.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!