Egyre gyakoribb a kanyaró az Egyesült Államokban
Az Egyesült Államokban jelentős növekedést mutat a kanyaró előfordulási gyakorisága. Az áprilisi statisztika szerint közel két évtizede nem jelentettek annyi kanyarós esetet az első negyedévben, mint idén – tájékoztat a járványügyi szervezet.
Az Egyesült Államokban a kanyaró elleni védőoltás 1963-beli bevezetése áttörést jelentett a fertőző gyermekbetegségek elleni küzdelemben. Ha csak az elmúlt két évtized statisztikáját nézzük, a kanyaró elleni vakcinával mintegy 71 millió megbetegedést és 9 millió kórházi ápolást sikerült kivédeni – összegzi a védőoltási program rendkívüli jelentőségét az USA-beli National Center for Immunization and Respiratory Diseasesigazgatója, dr. Anne Schuchat. A védőoltás megjelenése előtt évente hozzávetőlegesen 3 millió kanyarós megbetegedést diagnosztizáltak az Amerikai Egyesült Államokban, mintegy 48 ezer beteg szorult kórházi kezelésre és nagyjából évi 500 halálos áldozatot követelt a kór.
Az Egyesült Államok országos járványügyi és betegségmegelőzési szervezete, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a fenti sikerek ellenére most mégis a kanyarós esetek megszaporodására hívja fel a figyelmet. Április közepéig 129 beteget regisztráltak az USA 13 tagállamában, zömmel olyanokat, akik nem kaptak védőoltást. Bár a CDC igazgatója, dr. Tom Frieden szerint külföldről behurcolt megbetegedésekről van szó, az amerikai lakosság nem oltott tagjai körében gyors ütemben terjedhet a fertőzés. Az eddig regisztrált betegek több mint 80 százaléka biztosan vagy valószínűsíthetően nem kapott védőoltást – kétharmaduk saját megfontolásból utasította el a vakcina felvételét. A legtöbb kanyarós esetet Kaliforniában (58), New York City-ben (24) és Washington államban (13) tartják nyilván. A külföldről kiinduló megbetegedések fele a Fülöp-szigetekről ered, ahol idén februárig nagyjából 20 ezer betegről és 69 halálesetről tettek jelentést.
A világ számos országában ma is gyakori kór a kanyaró: világviszonylatban évente mintegy 20 millió megbetegedést és 122 ezer halálesetet okoz. Az Egyesült Államokban tavaly 189, 2011-ben 220 kanyarós esetet regisztráltak. Ez utóbbi az eddigi legnagyobb esetszám 1996 óta, amikor is egy rendkívüli – 50 ezer embert megbetegítő és több mint 100 áldozatot szedő – kanyarójárvány válaszlépéseként a CDC átfogó gyermekoltási programot indított, ingyenes vakcinációs lehetőséget biztosítva a rászorulóknak.
A védőoltási programokkal rendelkező országokban akkor ütheti fel a fejét kanyarójárvány, ha a lakosság egy jelentősebb része úgy dönt, nem él az oltás nyújtotta védettség lehetőségével. Sajnos, napjainkban ez egyre gyakoribb jelenség, noha a szakemberek szerint nincs min csodálkozni. Ha a hatásos védőoltásnak köszönhetően sikerrel győzünk le egy fertőző betegséget, a kór a laikusok szemében mintegy „megszűnik létezni”, és az emberek elfelejtik, mekkora veszélyt jelentett régen – magyarázza dr. Paul Offit, a Philadelphia-i Gyermekkórház Infektológiai részlegének vezetője. Ha a lakosság már nem fél a fertőzésveszélytől, vannak és lesznek olyanok, akik valamiféle téves megfontolásból elutasítják az oltás kínálta prevenció lehetőségét, kockára téve saját egészségüket és másokék is. Haláleseteknek kell bekövetkeznie ahhoz, hogy a védőoltás jelentősége ismét tudatosuljon – világít rá a szakértő.
A CDC ismét felhívja a figyelmet a rendelkezésre álló védőoltások beadatásának szükségességére. A kanyaró (+ mumpsz + rubeola) elleni immunizálást 12 hónapos korban ajánlják, de az első MMR-oltás akár már a gyermek 6–11 hónapos kora között beadható, ha a szülő külföldi utazást tervez a csecsemővel. A védőoltás nemkívánatos hatásai enyhék: jellemzően bőrpír és fájdalom jelentkezik a beadás helyén, amit esetleg fejfájás, fáradtságérzés és rossz közérzet kísérhet.
Ahogy a CDC vezetője rámutat, a védőoltási program nemcsak emberéleteket ment, hanem költségmegtakarítást is jelent: a becslések szerint a kevesebb kórházi kezelés és a kivédett halálesetek révén a vakcináció közel 295 milliárd dollárral csökkenti a közvetlen egészségügyi kiadásokat, míg az így megtakarított társadalmi összköltség 1,38 billió dollárra rúg.
Az Egyesült Államokhoz hasonlóan a kanyaró ma Európában is problémát jelent, három országot – Ciprust, Izlandot és Magyarországot – kivéve. Hazánkban 10 éve nem fordult elő kanyarós megbetegedés, ami az életkorhoz kötött kötelező védőoltási rend következetes végrehajtásának, és így a lakosság szinte teljes átoltottságának köszönhető.
Forrás: MedlinePlus