Emlőrákműtét: a kevesebb néha több
Kevesebb ártalmat okoz a betegnek, ugyanakkor a kimenetelt nem rontja, ha az emlőrák műtétje során kevesebb nyirokcsomót távolítanak – írják a JAMA legfrissebb számában texasi kutatók.
A University of Texas Southwestern Medical Center munkacsoportja az őrszem-nyirokcsomó biopsziájának (SLNB, sentinel lymph node biopsy) és a hónalji nyirokcsomók teljes disszekciójának (ALND, axillary lymph node dissection) kockázataival és előnyeivel kapcsolatos adatokat hasonlították össze 17 korábban publikált vizsgálat alapján.
A beavatkozások kimenetelét olyan nőkkel is összehasonlították, akiknél konzervatív kezelés történt − például kiegészítő besugárzás −, és nem volt igazolható náluk tapintható csomó, illetve az ultrahangvizsgálat nem jelezte, hogy a daganat érintené a hónalji nyirokcsomókat.
A SLNB egy kevésbé kiterjesztett műtét, melynek során kevesebb nyirokcsomó kerül eltávolításra. Az őrszem-nyirokcsomó rendszerint az első nyirokcsomó, ahová a primer tumorból származó ráksejtek először bejutnak. Amennyiben az őrszem-nyirokcsomó biopsziája pozitív eredményt ad, ez azt jelzi, hogy a tumor tovább terjedt a primer lokalizáción, ami a stádiumbesorolás egyik szempontja is egyben. A mellkasi izmok szélénél, a hónaljban és a nyak alsó részén elhelyezkedő axilláris nyirokcsomók eltávolítása (ALND) az összes, 20−30 nyirokcsomó disszekcióját magában foglalja.
A mostani áttekintés tapasztalatai arra utalnak, hogy az emlőmegtartó műtét (részleges mastectomia, majd teljes emlőbesugárzás) komplett ALND-vel együtt végezve több kárt, mint hasznot okoz az önmagában végzett SLNB-nél azokban az esetekben, ahol gyanús axilláris nyirokcsomók nem mutathatók ki.
A kutatók megjegyzik, hogy nincs szignifikáns előnye a teljes ALND-vel végzett emlőmegtartó terápiának azon betegek szempontjából, akiknek tumora 3 cm-nél kisebb, illetve akiknél a SLNB háromnál kevesebb pozitív nyirokcsomót jelez. „A korábbi gyakorlat szerint az axilláris nyirokcsomóstátusz kritikus szempont volt a terápiás terv felállításakor – magyarázza dr. Roshni Rao, a texasi egyetem sebész docense, a cikk egyik szerzője. − A SLNB validálásával kisebb morbiditás és kockázat árán juthatunk a stádiumbesoroláshoz szükséges információkhoz. És manapság, amikor már gyakran a tumor molekuláris profiljának meghatározása alapján hozzuk meg a terápiás döntéseket a személyre szabott orvoslásban, más utakat kell keresnünk az agresszív sebészeti szemlélet helyett.”
Dr. Rao hangsúlyozza, hogy lényeges kérdés, hogy a betegek lehetőség szerint elkerüljék a hónalji nyirokcsomóműtétet, mivel a beavatkozás nyomán jelentős vállövi és felkari panaszok maradhatnak vissza. Ide tartozik a heves fájdalom, a zsibbadás és a mozgástartomány beszűkülése. Ezen túlmenően az ALND hosszabb kórházi tartózkodást tesz szükségessé, mint a SLND.