Figyelem, baby boomerek! ne hanyagoljátok el a hepatitisz C szűrést
Ha egy amerikai 1945 és 1965 között született, ajánlatos megbeszélnie az orvosával, hogy vizsgálják ki hepatitisz C-re nézve, mivel náluk ötször valószínűbb, hogy fertőzésük van, mint a többi felnőttnél. A hepatitisz C-s betegek 75%-a ezekben az években született.
Az Egyesült Államokban a vírusos hepatitisz leggyakoribb formája a hepatitisz C. Ez elsősorban a fertőzött személy vérével való kontaktus útján terjed. Évente több mint 15 000 amerikai – főként baby boomerek – hal meg hepatitisz C-hez kötődő betegségben. E halálozások száma egyre emelkedik, s a várakozások szerint a jövőben is növekedni fog. A hepatitisz C a fő oka a májráknak és a májátültetésnek. Egyéb, a hepatitisz C-hez köthető betegségek: a májkárosodás, a májcirrózis és a májelégtelenség.
Nem teljesen ismert, hogy a hepatitisz C miért a baby boomerek korosztályában a leggyakoribb. A legtöbb baby boomer az 1970-es vagy 1980-as években fertőződött meg – ekkor volt a legnagyobb a hepatitisz C gyakorisága. Sok baby boomer vérátömlesztéskor vagy vérkészítményektől kapta a fertőzést, mielőtt még 1992-ben elkezdték ellenőrizni a kapott vért és vérkészítményeket. Mások droginjekciók révén fertőződtek meg, még ha csak egyszer is próbálták ki a drogot. Emellett sok baby boomer egyáltalán nem tudja, hogy mikor és hogyan kaphatta meg a fertőzést.
A hepatitisz C-vel fertőzött embereknek gyakran semmilyen tünetük sincs, és évtizedekig élhetnek úgy, hogy nem érzik betegnek magukat. Ahogyan a baby boomerek öregebbek lesznek, egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a hepatitisz C talaján életveszélyes májbetegség alakul ki bennük.
A hepatitisz C fertőzés kockázati tényezői közé tartozik:
- a korábbi vértranszfúzió vagy valamilyen vérkészítmény transzfúziója (1992 júliusa előtt);
- a szervátültetés, amely még a hepatitisz és HIV ellenőrzése előtt történt (1992 előtt);
- a tartós dialízis;
- egészségügyi intézményben hepatitisz C-nek való kitettség (pl. fertőzött tű)
- HIV fertőzés;
- hepatitisz C-s anyától született gyermek;
- injektálandó illegális drogok használata;
- nem megfelelően fertőtlenített tűvel végzett tetoválás.
Azt, hogy valakinek van-e hepatitisz C-je, csak úgy tudhatja meg, ha vértesztet végeztet. A korai felismerés életmentő lehet. A becslések szerint több mint 120 000 ember életét lehetne megmenteni az USA-ban azzal, ha minden 1945 és 1965 között született személyen elvégeznék a tesztet.
A diagnózis korai felállítása és a kezelés megelőzheti a májkárosodást, a cirrózist, sőt, a májrákot is. Jelenleg nincs olyan vakcina, amellyel a hepatitisz C megelőzhető lenne.
Nagyon sokakat, akiknél hepatitisz C-t állapítottak meg, sikeresen kezeltek antivirális szerekkel. Ma már rendelkezésre áll két új gyógyszer, a telaprevir és a boceprevir; ha ezeket hozzáadják a standard kezeléshez, akkor ez sokaknál hatásosabb lesz és lerövidül a terápia időtartama.
Forrás: Science Daily