Ha kevesebb a zsír, kisebb a rák esélye is
Lehetséges, hogy zsírleszívással vagy a zsírtömeg csökkentésére alkalmas más módszerrel nemcsak az elhízás csökkenthető, hanem a rosszindulatú daganatok előfordulásának esélye is?
Emberek esetében a szakértők még nem tudnak egyértelmű választ adni a fenti kérdésre. Többszörösen igazolt tény, hogy a túlsúly növeli a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rosszindulatú daganatok kockázatát. Eddig azonban nem történtek olyan klinikai vizsgálatok, melyek arra keresték volna a választ, hogy a zsírszövet sebészeti eltávolítása nyomán mérséklődik-e a malignus tumorok megjelenésének esélye.
A Proceedings of the National Academy of Sciences online kiadásában a Rutgers kutatói most hozták nyilvánosságra állatkísérletes vizsgálatuk tapasztalatait. Azt találták, hogy zsírban gazdag étrenden tartott egereknél a hasi zsírszövet sebészeti eltávolítása csökkentette az ultraibolya sugárzással kiváltott bőrrák kialakulásának valószínűségét − az Egyesült Államokban ez a leggyakoribb malignus tumor, mely több mint 2 millió új esetet okoz évente.
„Egyelőre nem tudjuk, hogy a zsíreltávolítás mely hatása érvényesülhet embereknél – mondja Allan Conney gyógyszerész professzor, az Ernesto Mario Gyógyszerészeti Egyetem Susan Lehman Cullman rákkutató laboratóriumának vezetője. − Arra biztatjuk a bőrgyógyászokat, hogy vizsgálják meg, hogy valóban kisebb-e a napfényhatásra visszavezethető bőrrákok incidenciája azok körében, akik a zsírtömeg csökkentése érdekében zsírleszíváson estek át.”
Conney és munkatársa, Yao-Ping Lu több mint egy évtizede kutatja azt a kérdést, hogy a koffein és a testmozgás – melyek ugyancsak csökkentik a zsírtömeget – milyen hatásmechanizmus révén akadályozzák meg az UV-sugárzás okozta bőrrák kialakulását. Egy sor humán epidemiológiai adat bizonyítja, hogy a koffeinfogyasztás összefüggésben áll a nem melanoma jellegű rosszindulatú bőrtumorok előfordulásának csökkenésével, ám ennek pontos háttere és mechanizmusa még nem ismert.
Ebben az új vizsgálatukban a Rutgers kutatói azt tapasztalták, hogy a zsírdús étrenden tartott, elhízott egerek hasi zsírszövetének eltávolítása nyomán 75-80 százalékkal kevesebb UV-sugárzás indukálta bőrrák fordult elő, mint azon állatok csoportjában, akiknél zsíreltávolító műtét nem történik.
Bár a kutatók tisztában vannak azzal, hogy a zsírszövet szerepet játszik a tumorképződésben, eddig kevés kutatás indult annak a molekuláris mechanizmusnak a tisztázására, melynek révén a zsírban gazdag étrend bőrrák kialakulására hajlamosíthat. A mostani vizsgálat azt jelzi, hogy egerek esetében a hasi zsírszövet olyan fehérjéket termel, melyek fokozzák a rosszindulatú daganatok megjelenésének esélyét. Az eredeti zsírszövet eltávolítását követően a műtét után újonnan képződött zsírszövet ugyanakkor olyan biokémiai tulajdonságokkal rendelkezik, melyek kisebb kockázatot hordoznak.
Miközben jól ismert, hogy a kalóriában és zsírban szegény étrend és a fizikai aktivitás jó hatású az elhízás kezelésében, további kutatások során kell tisztázni, hogy a zsírszövet sebészeti eltávolítása alkalmas lehet-e a rosszindulatú daganatok kivédésére.
„Érdekes lenne megvizsgálni, hogy a zsírszövet sebészeti eltávolítása a kísérleti állatoknál alkalmas-e az elhízással összefüggő letális rosszindulatú daganatok megelőzésére, mint amilyen például a hasnyálmirigy-, vastagbél- és prosztatarák. Nem tudjuk, hogy emberek esetében a zsírtömeg csökkentése – melynek van némi kockázata – csökkenti-e az életet veszélyeztető malignus tumorok előfordulásának esélyét” – zárja eredményeik ismertetését Conney.