Ha sok a szelén, kevés a prosztatarák
Fokozott szelénbevitel kapcsán az előrehaladott prosztatarák kockázatának szignifikáns csökkenését észlelték – számoltak be holland szerzők egy nagy prospektív kohorszvizsgálat kapcsán.
Az alacsony vagy közepes szelénszinttel jellemezhető férfiak bevonásával lefolytatott vizsgálat eredményei „azt jelzik, hogy a szelénnek szerepe lehet az előrehaladott, klinikailag releváns prosztatarák prevenciójában” – emelte ki Milan Geybels az American Association for Cancer Research éves kongresszusán. Kiemelte továbbá, hogy tekintettel arra, hogy jelenleg kevés adattal rendelkezünk a prosztatarák módosítható kockázati tényezőire vonatkozóan, ezért „alapvető közegészségügyi jelentőséggel bírhat minden olyan vegyület, mely csökkentheti az előrehaladott, klinikailag releváns prosztatarák incidenciáját”.
A Netherlands Cohort Study az étrend és a rosszindulatú daganatok közötti összefüggések tisztázására indult vizsgálat 58279, 55 és 69 év közötti férfi bevonásával. A 17 éves utánkövetési idő alatt 898 férfinál diagnosztizáltak előrehaladott prosztatarákot, akiknek adatait a vizsgálat másik 1203 résztvevőjének adataival vetették össze. A hosszú távú szelénexpozíció mértékét a lábujjkörmökből meghatározott koncentráció alapján becsülték fel. Ez alapján úgy tűnik, hogy a szelénszint emelkedésével párhuzamosan csökken az előrehaladott prosztatarák előfordulásának esélye. A lábujjkörömből mért szelénszint szerint a legmagasabb csoportba tartozó személyeknél 60 százalékkal kisebbnek bizonyult az előrehaladott prosztatarák kockázata, mint a legalacsonyabb szelénszintet mutató személyeknél. Az összefüggés abban az alcsoportban volt a legmeggyőzőbb, akiknek tumorát a követési periódus későbbi szakaszában kórismézték – mondta el Milan Geybels, a Maastricht Egyetem kutatója.
A szelén és a prosztatarák-kockázat összefüggését tanulmányozó korábbi prospektív vizsgálatok nem hoztak egybehangzó eredményeket. A vizsgálatok jelentős részében közepes vagy magas szelénszintet mutató férfiak vettek részt. A vizsgálatok nem kizárólag a prosztatarákra korlátozódtak, és „csaknem kizárólag” a vérből határozták meg a szelénszintet, mely a közelmúltbeli expozíciót jelzi.
A SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) nem igazolt korrelációt a szelénpótlás és a prosztatarák kockázata között. Az összefüggés hiányának okaként a szerzők feltételezték, hogy „a SELECT vizsgálat résztvevőinek szelénellátottsága megfelelő volt, ezért a további szelénpótlás valószínűleg már nem befolyásolta a prosztatarák incidenciáját”.
A talaj szeléntartalmának jelentős földrajzi eltérései miatt a világ egyes pontjain széles határok között változhat az élelmiszerek szeléntartalma és ennél fogva a szelénbevitel is. A szerzők hangsúlyozzák, hogy Hollandiában nem számít ritkaságnak a szelénhiány.
A most kapott eredményeket több prospektív vizsgálattal kell megerősíteni, és amennyiben az összefüggés igazolást nyer, úgy a szelénhiányos populációban a szelén szerepet kaphat az előrehaladott prosztatarák prevenciójában” – hangsúlyozza a vizsgálat vezetője. Egyelőre tisztázásra vár az is, hogy a most detektáltnál magasabb szelénszintek további csökkenést eredményeznek-e a prosztatarák előfordulási kockázatában.
for more specific information on mesothelioma cancer see: https://mesothelioma.net/mesothelioma