Három elterjedt tévhit a mammographiával kapcsolatban
Jóllehet továbbra is számos kritikai felvetés igyekszik megkérdőjelezni az emlőszűrés értékét, meggyőző tudományos bizonyítékok támasztják alá annak létjogosultságát.
Több mint négy évtizedes kutatás ellenére is vannak olyanok, akik kételkednek a mammographiával történő emlőrákszűrés értékében. Az ellenzők érveivel szemben azonban megbízható forrásokból (többek között véletlen besorolásos, kontrollos tanulmányokból) származó adatok sorakoztathatók fel annak alátámasztására, hogy a mammographiás szűrésnek igenis helye van az emlőrák elleni küzdelemben. Véleményem szerint az ellenérzés abból táplálkozik, hogy sokak nem rendelkeznek kellő ismeretekkel e kérdésben, és az adatok értékelésekor nem tartják magukat a tudományos alapelvekhez.
Vannak természetesen jogos felvetések is azzal kapcsolatban, hogy a nőknek és orvosaiknak teljes körű tájékoztatást kell kapniuk az emlőrákszűrésről. A felvilágosító munka során nem szabad megfeledkezni a kedvezőtlen hatásokról sem. Mivel az emlőrákszűrés egészséges nők részvételével zajlik, annak bármilyen negatív velejárója „ártalomnak” minősül, melynek hatása csak a szűrésen megjelentek esetében érvényesül, míg az attól távol maradókat megkíméli. Ez nem az emlőrákszűrés sajátossága, hanem minden szűrővizsgálatra igaz. A lehetséges ártalmak közé tartozik a szorongás, valamint a felvétel készítése közben átélt diszkomfort és kényelmetlenség. A további kivizsgálás javallatát képező lelet fokozhatja a szorongást.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!