Kapcsolat a terhes anyák magas D-vitamin szintje és gyermekeik allergiája között
A terhes anyáknak óvakodniuk kell a D-vitamin tartalmú táplálékkiegészítőktől. Ezek növelik a kockázatát annak, hogy csecsemőikben a születés után ételallergia alakul ki.
Ezt a következtetést vonták le egy új vizsgálatból, amelyet Németországban végeztek, a Helmholtz Környezetkutatási Központban és a Halle-Wittenberg-i Martin Luther Egyetemen, s amelynek eredményeit az Allergy című folyóiratban tették közzé.
A D-vitaminról mindig is nagyon sok jót tudtunk: erősíti a csontokat, véd a fertőzések ellen, főleg a hideg téli hónapokban, és jó hatással van az ideg- és izomrendszerre. A csecsemők és a gyermekek mintegy 50 éve D-vitamint kapnak az egész világon az angolkór megelőzésére. Az újabb tudományos vizsgálatok azonban egyre inkább megkérdőjelezik a D-vitamin általános jó hatását. Először az 1990-es évek végén hívták fel az emberek figyelmét a magas D-vitaminszint és az allergiák kialakulása közötti kapcsolatra.
Dr. Kristin Weisse, a lipcsei Helmholtz központ munkatársa és Gabriele Stangl professzor Martin Luther Egyetembeli munkacsoportja a következő célt tűzték ki maguk elé: meg akarták állapítani, hogy van-e korreláció a várandós anya vérének D-vitamin koncentrációja és köldökzsinórvér D-vitamin szintje között. Emellett azt is meg akarták tudni, hogy van-e összefüggés a terhes nő D-vitamin szintje és a megszületett gyermekek későbbi immunális állapota és allergiás betegségei között. Más szavakkal: befolyásolja-e a terhes anya D-vitamin szintje gyermekei allergiás kockázatát?
A résztvevőket a St. Georg klinikán 2006 és 2008 között kezelt terhesek közül választották ki, és összesen 622 anyát és ezek 629 gyermekét tudták megvizsgálni a hosszú távú tanulmány során. Megmérték mind az állapotos nők vérének, mind a köldökzsinórvérnek a D-vitaminszintjét, s emellett kérdőívek segítségével derítették ki, hogy volt-e allergiája a gyermeknek élete első 2 évében. Az eredmény egyértelmű volt: a magas D-vitaminszintű anyák gyermekeiben gyakoribb volt az ételallergia, mint alacsony D-vitaminszint esetén. Azaz az anyák magas D-vitaminszintje növelte az ételallergia kockázatát gyermekeik első éveiben.
Emellett a magas anyai D-vitaminszint esetén a gyermekekben magas volt az ételallergénekkel szembeni specifikus IgE szint. A leggyakoribb ételallergének a tojásfehérje, a tej fehérjéi, a búzaliszt, a földimogyoró és a szójabab voltak. A kutatók vizsgálták a D-vitamin és az ételallergiák közötti kapcsolat mechanizmusát is. Közelebbről megvizsgálták a gyermekek immunválaszait és a köldökzsinórvérben található regulatórikus T-sejteket is. Ezek a sejtek meg tudják akadályozni, hogy az immunrendszer túlfokozott reakciót adjon az allergénekre, vagyis védenek az allergiáktól. Korábbi elemzésekből már tudni lehetett, hogy ha túl kevés regulatórikus T-sejt van a köldökzsinórvérben, akkor nő az allergia kockázata. A mostani vizsgálat érdekes eredménye az volt, hogy minél magasabb volt a D-vitaminszint a terhes nőben és a megszülető gyermekben, annál kevesebb regulatórikus T-sejtet találtak a köldökzsinórvérben. Ez a korreláció azt jelentheti, hogy a D-vitamin gátolja a regulatórikus T-sejtek kifejlődését és ilyen módon növeli az allergia kockázatát.
Az étrend mellett számos tényező befolyásolja a D-vitaminszintet: az évszak, a napozás mennyisége, a szabadban töltött idő – ezeket mind figyelembe vették, amikor a D-vitaminszint és az ételallergia közötti kapcsolatot vizsgálták. Bár kétségtelen, hogy az ételallergiák kialakulásáért a D-vitamin mellett számos más tényező is felelős, mégis érdemes a mostani eredményt figyelembe venni. A kutatók azt javasolják a terheseknek, hogy ne fogyasszanak D-vitamin tartalmú étrendkiegészítőt.
Forrás: Medical News Today