Kutyaharapást szőrivel – tojásallergiát tojással
Tojásallergiában szenvedő gyermekeknek egyre nagyobb mennyiségű tojást tartalmazó ételeket adva megszüntethető az allergia vagy legalábbis enyhíthetők annak tünetei – hozták nyilvánosságra a Johns Hopkins Children’s Center és még négy másik egyesült államokbeli intézmény szakemberei.
A kutatás eredményeit a The New England Journal of Medicine című lap internetes kiadásában július 19-én publikálták. Eszerint egyre inkább bizonyítottnak látszik, hogy az allergiát okozó étel mind nagyobb mennyiségben történő fogyasztása – melyet orális immunterápiának is neveznek − egy idő múltán oda vezethet, hogy az immunrendszer minimális reakcióval, sőt akár mindenfajta reakció nélkül képes tolerálni a korábban még tüneteket kiváltó élelmiszert. A Johns Hopkins Egyetemen és más kutatóhelyeken nemrégiben lefolytatott kisebb vizsgálatok azt jelezték, hogy e megközelítés hasznos lehet a tej- és mogyoróallergiában szenvedő gyermekek esetében is. A kutatók szerint eredményeik biztatóak, de arra figyelmeztetnek, hogy az orális immunterápia egyelőre a kipróbálás stádiumában tart, ezért csak szigorúan ellenőrzött kutatási protokollok szerint szabad alkalmazni.
A mostani vizsgálatban 5 és 18 éves kor közötti gyermekeknek adtak emelkedő dózisban tojásfehérje port vagy placebót kezdetben 10 hónapon keresztül. A vizsgálati csoportból öten léptek ki, egy kivételével a kezeléssel összefüggő allergiás reakciók miatt. Az orális tojás-immunterápiával kezelt 40 gyermek közül 35-nél tapasztaltak javulást. A 10 hónapos bevezető időszakot követően közülük 22-en voltak képesek tolerálni a tojásban lévő fehérjét, ebből 14-en mindenfajta tünetek nélkül.
A javulást mutató 35 fős csoport 11 tagjánál a tojás okozta allergiás jelenségek hosszú távon is teljesen megszűntek. A többi gyermeknél a terápia eredményeként nagy mennyiségű tojás fogyasztásakor is csak legfeljebb enyhe tünetek jelentkeztek, a tolerancia azonban csak átmeneti volt, hiszen a kezelés felfüggesztését követően eltűnt. A kutatók azt tartják a legfontosabb terápiás markernek, ha a tolerancia bizonyos idejű absztinenciát követően is fennmarad, ez azonban csak az esetek egy részében volt így. A vizsgálatot végzők szerint ez is annak a fontosságát húzza alá, hogy a kezelésnek folyamatosnak kell lennie és biztosítani kell a naponként rendszeres allergénexpozíciót. Szerintük azonban a toleranciaküszöb emelése ugyancsak lényeges terápiás végpont, mivel véletlen allergénexpozíció ellen védelmet nyújt a súlyos allergiás reakciókkal szemben, és megnyugvást ad a gyermek és a szülők számára, hogy étteremben, baráti összejöveteleken vagy bármilyen más helyen, ahol nem követhető nyomon pontosan a felkínált étel összetétele, nem érheti súlyosabb károsodás a gyermeket.
„A vizsgálatban részt vevő gyermekek több mint egynegyedének tojásallergiája teljesen megszűnt, de azoknál is szembeszökő javulást észleltünk, akiknél a tojás fogyasztása továbbra is tüneteket okoz, ez pedig jelentős terápiás eredmény – értékeli az adatokat Robert Wood, a Johns Hopkins Children’s Center allergológus és immunológus vezetője. – Ezek a gyerekek onnan indultak, hogy a tojással készült süteményekből egyetlen falat is elegendő volt súlyos allergiás reakciók kiváltásához, és eljutottak oda, hogy nagyobb mennyiségű tojás fogyasztása is csak enyhe tüneteket okoz, ha okoz egyáltalán.”
A szerzők egyesült államokbeli statisztikákat idéznek, melyek szerint 3 éves korra a gyermekek körülbelül 4 százalékánál alakul ki allergia, 3 százalékban a tojással szemben. A gyermekek némelyike később „kinövi” az allergiáját, másoknál azonban az élethosszig fennmarad. Utóbbi esetekben az életveszélyes allergiás reakciók megelőzése érdekében az érintettnek élete végéig teljes mértékben tartózkodnia kell a tüneteket kiváltó élelmiszer fogyasztásától.