Laborvizsgálat otthon!? Igen: a point-of-care labordiagnosztika és az okostelefon
Ha hazánkban elérhető lenne pl. a hepatitis C fertőzés diagnózisában az ún. betegágy melletti laboratóriumi diagnosztika, az jelentősen növelné a megtalált betegek számát. Nem kellene megvárni a – jó esetben – napokkal később kapott eredményt (és az újabb orvos–beteg találkozást), hanem, ha már a rizikós beteget el lehetett érni, azonnal lehet cselekedni. Óriásit lendített ezen is az okostelefonhoz kötődő mobile-Health. Ezt mutatom be itt.
A betegágy melletti (betegközeli) laboratóriumi diagnosztika (point-of-care testing, azaz PoCT) azt jelenti, hogy a vizsgálat nem klasszikus laboratóriumi környezetben, hanem a betegellátás közvetlen közelében (intenzív osztályon, családorvosnál, de akár a beteg otthonában) zajlik, valamint a vizsgálatot nem laboros végzettségű szakember végzi. Számos egyéb megnevezése jól tükrözi a lényegét: near patient testing, home testing, self-management.
Vércukor
A legelső és legismertebb PoCT az ujjbegyből való otthoni vércukormérés. A mobile-Health (mHealth) vércukormérésbe (a diabetológiába) való bekapcsolódását egy évvel ezelőtt már bemutattam.1 A hatalmas továbblépés a tű nélküli (noninvazív) ujjbegyből való vércukormérés lenne, és bár ezt 2017- ben beharangozta a brit Epic Health, eddig semmi sem lett belőle. A kamera működne mintegy bioszenzor vércukormérőként (ide kell helyezni az ujjbegyet). A közlemény óta az egyszeri vércukormérésre született több továbblépés, pl. a Dario (https://www.youtube. com/watch?v=4u_sg9Emp1g) eszköz (1. ábra), melyben a vércukormérőt az okostelefonhoz kell direkt módon csatlakoztatni és az eredmény ott jelenik meg. Egyszeri ára van az okostelefonhoz csatlakozó eszköznek (ez a vércukorszintmérő), és persze a steril tűnek (100 db-os kiszerelés) és a stixnek (100-200-300 db-os kiszerelések) (https://mydario.com/).Smart Blood Glucose Meter (android telefonra) hasonló megoldás (https://www. xiaomitoday.com/xiaomi-ihealth-smart-blood-glucose-meter/). A videó a működéséről itt érhető el: https://www.youtube. com/watch?v=r1B84aqfw94.
A Tajvanban bejegyzett iXensor cég (https://www.ixensor.com/ixensor_web/ about/) egyik fejlesztése az FDA által validált Pixotest. Ez a fentiekkel eltérő megoldást alkalmaz, mert a telefon kameráját használja a vércukorszintnek megfelelő elszíneződés detektálásához (kolorimetria), all-in-one, mert tesztcsík nélkül, programozott algoritmus szerint működik (https://www.pixotest.com/pixotest/) (2. ábra). HbA1c és összkoleszterin is meghatározható vele. De ez is invazív módszer persze: ujjbegyszúrás. Android és iOS rendszerű telefonokra letölthető, de nem mindegyikre, ellenőrizni kell a weboldalon előtte.
Kalprotektinszint
Két évvel ezelőtt a széklet kalprotektinszintjének mint gyulladásos markernek az okostelefonos meghatározását mutattam be.2 Crohn-betegségben és colitis ulcerosában ez a mérés valid módszer a betegség aktivitásának monitorozására, a terápia követésére. Elsőként a Calpro cég fejlesztette ki (calprosmart) a technikát, amivel a beteg maga is meghatározhatja a széklet kalprotektinszintjét, és az eredményt az okostelefon (android, iOS) segítségével olvashatja le, értékelheti (https:// calpro.no/).
A legújabb megoldás az IBDoc rendszer. Ennek működéséhez azonban orvos/ intézmény előzetes és fizetős regisztrációja szükséges. Majd miután ez megtörtént, az orvos ad jogot betegeinek a regisztrációra és az IBDoc rendszerhez való csatlakozásra a hozzá tartozó ingyenes CalApp alkalmazáson keresztül. Működése a Calprohoz hasonló, az okostelefon az alkalmazással transzformálja, tárolja az IBDoc-kal leolvasott eredményt és megosztja az orvossal is. Az eszközt (IBDoc) persze meg kell venni. Az app iOS-re és androidra is elérhető, de a weboldalon (https://www.ibdoc.net/) ellenőrizni javaslom a telefon pontos típusát, mert nem minden készülékre letölthető, ami limitálja hasznosságát. Nehézkessé teszi az is, hogy a használata orvosi felügyelet beiktatásán alapul, az orvos számára viszont jól mérhető munkájának eredménye, hiszen megkapja a betegeinek a kalprotektinszintjét. Sőt, akár kutatásra is használható.
Véralkohol
Bár viccesnek tűnik, de mégis hasznos a Floome m-Health alkalmazás, amely a véralkohol szintjét írja ki kilégzésből, algoritmus alapján (https://www.floome. com/). Az app ingyenes, de az eszköz (ez a Floome) nélkül kézzel kell bevinni az alkohol típusát és a megivott mennyiséget, így becsli meg a véralkoholszintet. A regisztrációnál életkort, nemet, élettani adatokat kér (3. ábra). A Floome eszköz megvételével már valódi mHealth-t kapunk, mert kiszámítja a kilélegzett levegőből az elért véralkoholszintet, ha pedig a drágább Floome IT eszköz árát fizeti ki valaki, akkor azt is kiírja az app, hogy mennyi idő múlva tűnik el az alkohol a szervezetből, és még taxit is lehet hívni evvel a verzióval.
Vizeletelemzés
Szintén az iXensor cég találta fel az Eveline rendszert, mely LH-szintet mér a vizeletből, és szintén az okostelefon kamerája a leolvasó (4. ábra). Androidra, iOS-re egyaránt, és az alkalmazás meg a weboldal magyarul is elérhető (https://www.evelinecare.com/ eveline/?lang=hu).
Végezetül a legfrappánsabb lehetőség a Healthy.io (https://healthy.io/), a hozzá tartozó app a Dip.io (5. ábra). Bár nem tudtam rájönni, hogyan lehet megrendelni ezt az mHealth-t, de az FDA ezt is validálta. Ez egy vizeletanalízis, melyben a tesztcsík eredményét az okostelefon kamerája olvassa le. Tíz paramétert határoz meg: ketontesteket, fehérvérsejtet, nitritet, glükózt, fehérjét, vért, HCG-t, bilirubint, UBG-t és pH-t! Azaz, nem kizárólag húgyúti infekciók diagnózisára, de számos krónikus megbetegedés (pl. veseelégtelenség) vizsgálatára is alkalmas.
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
A szerző munkahelye:
Dr. Speer Gábor
PhD, társalapító, artmedus.com
Irodalom:
1. Speer G. Diabétesz gondozása okostelefonnal, láthatáron a mesterséges pancreas. Orvostovábbképző Szemle 2018;25(9):71–73
2. Speer G. Okostelefon, étrend és gasztrointesztinális betegségek. Orvostovábbképző Szemle 2017;24(10):79–81