Megtudták, hogy a szkizofrénia egykori gyógyszere miért hat az antibiotikum-rezisztens baktériumokra
2008-ban a Dél-Dániai Egyetem kutatói kimutatták, hogy a tioridazin, amelyet korábban a szkizofrénia kezelésére használtak, erős fegyver az antibiotikum-rezisztens baktériumok, például a Staphylococcus aureus ellen.
Az antibiotikum-rezisztens baktériumok szerte a világon nagy problémát jelentenek. Dél-Európában például a staphylococcusok 20–50%-a rezisztens az antibiotikumokkal szemben. A skandináv országokban csak 5%-uk, azonban a rezisztencia aránya itt is növekedőben van.
Ezért minden hatásos gyulladásellenes szert érdemes megvizsgálni, még akkor is, ha a gyógyszer eredetileg antipszichotikumnak volt szánva. Mostanáig a kutatók csak azt tudták, hogy a tioridazin elöli a staphylococcusokokat a laboratóriumi tenyészetekben, de a jelen vizsgálat kimutatta, hogy miért és hogyan hat a tioridazin. A kutatócsoport, amelynek többek között tagja volt Hans Jørn Kolmos professzor és Birgitte H. Kallipolitis docens a Dél-Dániai Egyetemről, május 17-én publikálta eredményeit a PLOS ONE-ban.
Amint azt Janne Kudsk Klitgaard vendégkutató elmagyarázta: „Ha antibiotikumokkal kezeljük a staphylococcusokat, semmi nem történik – egyáltalán nem hatnak a baktériumokra. De ha együtt adjuk az antibiotikumot és a tioridazint, akkor a tioridazin meggyengíti a baktériumok falát azzal, hogy egy aminosavat, a glicint eltávolít a falból. A glicin hiányában már képesek lesznek az antibiotikumok megtámadni a gyenge sejtfalat és megölni a baktériumokat.” Azaz, a hatás a tioridazin és az antibiotikum interakciójának az eredménye.
Most, hogy a kutatók tudják, hogy a tioridazin úgy hat, hogy meggyengíti a staphylococcusok falát, arra összpontosíthatnak, hogy erősítsék ezt a tulajdonságát. „Most, mivel megtudtuk, hogy miként működik a tioridazin, kifejleszthetünk olyan gyógyszereket, amelyek a rezisztens baktériumokat célozzák meg. És ami legalább ilyen fontos: eltávolíthatjuk vagy inaktiválhatjuk a tioridazin azon részeit, amelyek a szkizofréniára hatnak, s így egy vadonatúj készítményünk lehet, amely többé már nem antipszichotikum” – fejtette ki Janne Kudsk Klitgaard.
Klitgaard és kollégái kipróbálták a laboratóriumban olyan gyűrűsférgeken a tioridazint, amelyek belét staphylococcusok fertőzték meg, s a férgek meggyógyultak. A következő lépés a szer kipróbálása egereken és sertéseken.
Forrás: Science Daily