Minden eddiginél jobban be kell vonni a technikát a szakmai munkába
A Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának kétévente megrendezett kongresszusán a Társaság most hivatalba lépő elnöke és a rendezvény házigazdája elsősorban a szakmai képzés és továbbképzés fontosságát emelte ki, melyhez a korszerű technikai háttér elengedhetetlen. A rendezvényen külön workshop foglalkozott a mélyen infiltráló endometriózis ultrahangdiagnosztikájával, és talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy ezek a sok éven át kallódó betegek mielőbb diagnózishoz és terápiához jussanak.
Szeptember 13. és 15. között Siófokon került megrendezésre a Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának 17. kongresszusa, ami egyben szakmai továbbképzés is volt, és amelyen minden eddiginél több kreditpont volt szerezhető. Több mint negyven előadás hangzott el a nőgyógyászati endoszkópia legkülönbözőbb területeiről. A konferencián külön szekciót szenteltek a mélyen infiltráló endometriózis korszerű ultrahangdiagnosztikájának.
Posztgraduális oktatást – nem csak a szülész-nőgyógyász kollégák számára
Dr. Szabó István, a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy szakmai pályafutásának fontos állomása, hogy a Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának tagsága négy évre megbízta a társaság vezetésével. Fellépő elnökként olyan kongresszus megszervezésére törekedett, ahol több újítás bevezetésével, színvonalas tematikus program összeállításával bővítették, a téma iránt érdeklődők szakmai ismereteit.
A kiemelt graduális oktatás mellett, a posztgraduális képzés lényeges feladatának tartja, hogy ne csak a szülész-nőgyógyász kollégák, hanem például a háziorvosok számára is tartsanak előadásokat és más rendezvényeket.
Ezek a rendezvények nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a viszonylag ritkább betegségek tüneteivel hozzájuk forduló pácienseket is mielőbb a megfelelő specialistához irányítsák, ahol már célirányosan történhet meg a kivizsgálás és a kezelés. Ennek példájaként említette az endometriózis diagnosztikáját, melynek a kongresszus külön workshopot is szentelt. Az endometriózisban szenvedők köztudottan hosszú idő (akár 6-8 év) után, jutnak pontos diagnózishoz, majd a megfelelő centrumba problémájuk orvoslására.
A továbbképzési lehetőségről szólva a Társaság új elnöke arról is beszélt, hogy az információátadás során bátran élni kell a modern technika adta lehetőségekkel.
A szakmai ellátás csúcsán kell állnunk
A program házigazdája, prof. dr. Ács Nándor, a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója is azt emelte ki, hogy a klinikai munkának – legyen az oktató vagy gyógyító munka – mindig a szakma csúcsán kell állnia.
Ennek két fő pillére egyrészt a kollégák magas szintű képzése és továbbképzése, másrészt a legkorszerűbb technikai feltételek megteremtése.
Ennek apropóján említette meg, hogy a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán a közelmúltban helyeztek működésbe egy csúcskategóriás ultrahangos vizsgálóberendezést, és a közeljövőben várható egy másik hasonló gép munkába állítása.
Ennek azért van kiemelkedő fontossága – mondta −, mert napjainkban az ultrahangdiagnosztika rohamos fejlődésének lehetünk szemtanúi. Ennek két fő területe van: egyik oldalról a szülészeti alkalmazás, melynek során mód van a fejlődési rendellenességek egyre pontosabb felismerésére, a magzat 3D és 4D ábrázolására; másik oldalról mind nagyobb szerepet kap az ultrahangtechnika a nőgyógyászati daganatok diagnosztikájában. Ez nem jelenti azt, hogy a CT- és MR-vizsgálat elveszítette volna jelentőségét, ám a korszerű ultrahangberendezések már-már ezekkel egyenértékű tájékozódást nyújthatnak.
Ezen túlmenően az ultrahangvizsgálatok egyre nagyobb teret nyernek pl. az endometriózis kivizsgálásában, a meddőség és a habituális vetélések hátterének feltárásában is. Az ultrahangtechnikával nyerhető információk tovább bővíthetők speciális ultrahangos kontrasztanyagok alkalmazásával. A klinikai munkának a szakmai ellátás legmagasabb szintjét kell nyújtania, ez egyben azt is jelenti, hogy a teljes diagnosztikai és terápiás palettának rendelkezésre kell állnia – ebben a körben említette példaként a méhnyakban vagy egy korábbi császármetszés hegében megtapadt terhességek ellátását, melyben a klinikának nagy tapasztalata van.
Évekig kallódnak a betegek, pedig ennek nem kellene így lennie
A mélyen infiltráló endometriózis kérdésével foglalkozó workshop hallgatóságának dr. Dermendi Csaba, a II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika adjunktusa ismertette a betegség diagnosztikájának legfontosabb aktuális irányvonalait. Bevezetésként elmondta, hogy a betegek évekig bolyonganak az egészségügy labirintusában, míg – jó esetben – végül korrekt diagnózishoz és terápiához jutnak.
Ahhoz, hogy ez ne így legyen, minden szereplőnek tudatosabbnak kellene lennie: a betegnek, hogy tüneteivel mihamarább orvoshoz forduljon; a háziorvosnak, hogy gondoljon az endometriózis lehetőségére, és betegét mielőbb nőgyógyászati szakrendelésre irányítsa; a nőgyógyásznak, hogy a tünetek és az egyszerű ultrahangvizsgálattal azonosítható jelek alapján felismerje, hogy a tünetek hátterében akár endometriózis is állhat, így olyan helyre utalja tovább a beteget, ahol minden adott a részletes kivizsgáláshoz és a végleges diagnózis felállításához.
[A Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika az esemény óta névváltozáson ment keresztül, amely 2018. október 1-je óta: Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika névre módosult. - Intima szerk.]
Forrás: Intima