Ocrelizumabot szedő SM betegek immunválasza a SARS-CoV-2-re
A sclerosis multiplexben szenvedő ocrelizumabot szedő betegek a SARS-CoV-2-vel történő megfertőződéskor csökkent antitest választ mutatnak, a T-sejtes válaszuk azonban nem csökken.
Egy folyamatban lévő prospektív vizsgálat szerint azok a sclerosis multiplexes betegek, akik SARS-CoV-2-vel történő megfertőződésükkor az ocrelizumab (Ocrevus, Genentech) nevű betegség módosító terápián (disease-modifying therapy, DMT) voltak, kisebb tüskefehérje elleni antitest választ mutattak, mint az ocrelizumabot nem szedő betegek, viszont a két betegcsoport T-sejtes válasza nem különbözött szignifikánsan.
"Az előzetes eredmények szerint az SM betegek SARS-CoV-2-re adott antitestes és T-sejtes válasza 9 hónap múltán is kimutatható", mondta dr. Ilya Kister (NYU Langone Health, New York City) az amerikai neurológus társaság 2021-es virtuális éves kongresszusán.
2020 márciusa óta a NYU MS Care Center SM betegeinek mintegy 15%-a betegedett meg COVID-19-ben. A kutatók az ocrelizumabot szedők és nem szedők antitest és T-sejtes válaszát vizsgálták annak érdekében, hogy megtudják, a DMT-k befolyásolják-e az immunválasz ezen komponenseit.
A konferencián a folyamatban lévő vizsgálatba vont első 212 beteg eredményeit ismertették. Ezen SM betegek nem voltak koronavírus ellen beoltva (átlagéletkoruk 41 év; 70%-uk volt a nő, Sm betegségük átlagosan11,5 éve állt fenn) 36%-uk kapott ocrelizumabot, legtöbbjük 2020 tavaszán, a pandémia első hullámában fertőződött meg. Az eredményeket átlagosan 260 nappal a fertőzés után gyűjtötték.
A COVID nukleokapszidra és tüskefehérjékre adott antitest válasz szerológiai Elecsys anti-SARS-CoV-2 S és N teszttel, NYU multiplex bead-based assay-vel és élő vírus immunofluoreszcencia-alapú mikroneutralizaciós assay-vel vizsgálták. A T-sejt választ enzim-kötött immun abszorbens spot (ELISpot) cytokin assay-vel és SARS-CoV-2 TruCulture assay-vel mérték.
A NYU multiplex bead-based assay alapján majdnem minden laboratóriumilag igazolt COVID-19 betegben kialakult antitest válasz a vírussal szemben: az ocrelizumabot szedők 89%, a nem szedők 97%-ában, míg az Elecsys teszt szerint az SARS-CoV-2 elleni pozitív antitest válasz az ocrelizumabot szedőkben jóval alacsonyabb volt (58% vs 97%; P =0,0004), és alacsonyabb volt az IgG antispike antitest (P=0,02 a "median IC50 of neutralizáló antitest" (P =0,02) is. A két csoport T-sejtes válasza azonban hasonló volt nem különbözött szignifikánsan: a medián válaszarány az ocrelizumabot szedők esetén 80%, a nem szedőknél 92% volt az ELISpot IFN-y tesztben, 86% illetve 67% on the ELISpot IL-2; és 39%-39% a TruCulture assay szerint.
A szerzők - akiket nem lepett meg az eredmény, hisz korábbi vakcina vizsgálataikban már tapasztalták, hogy a B-sejt deplécióban szenvedő betegek gyengébb antitestválaszt adnak, de T-sejtes válaszuk nem érintett -további vizsgálataikban azt szeretnék megtudni, hogy az ocrelizumabbal kezelt betegeik hogyan reagálnak a vakcinákra.
Dr Barry A. Singer
Barry A. Singer (Missouri Baptist Medical Center, St Louis) igen jelentősnek tartja, hogy a B-sejt depléciót okozó gyógyszert szedő betegek jó T-sejt választ adtak a vírusra, de kérdés, hogy hasonlóképp reagálnak-e a vakcinákra, aminek vizsgálatát a cikk szerzői örvendetes módon meg is kezdték.
Forrás:
American Academy of Neurology (AAN) 2021 Annual Meeting. Emerging Science session, P15.014. Presented April 18, 2021.