Posztoperatív delírium és kognitív hanyatlás
Egyre inkább bizonyítottnak látszik, hogy a műtéten átesett betegeknél jelentkező delírium súlyossága összefügg a későbbi életszakaszban fellépő kognitív hanyatlás mértékével – írja a Journal of Alzheimer’s Disease című lap.
A delírium gyakori, súlyos, gyakran fatális kórállapot, mely a műtéten átesett vagy kórházban fekvő idősebb betegek akár 50 százalékát is fenyegetheti. Az Egyesült Államokban a delírium kezelése évente 164 milliárd dolláros terhet ró az egészségügyi ellátó rendszerre. A delírium fokozott funkcionális hanyatlással társul, a betegek hosszabb ideig szorulnak kórházi kezelésre és nagyobb arányban igényelnek intézményi elhelyezést, és körükben magasabb a halálozás aránya is. A delíriumot egyúttal a kognitív képességek jelentősebb mértékű hanyatlása is kíséri.
A most nyilvánosságra hozott közlemény szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy azokban az esetekben, amikor delírium lép fel és később kognitív hanyatlás is jelentkezik, a kognitív képességének csökkenésének mértéke direkt korrelációt mutat a korábbi delírium súlyosságával.
Dr. Sarinnapha Vasunilashorn, a közlemény első szerzője ezt mondja: „Bár a delírium rövid távú kedvezőtlen kihatásai jól ismertek, eredményeink aláhúzzák a hosszabb távú prognózis felbecslésének fontosságát. Adataink arra utalnak, hogy közepesen súlyos vagy súlyos delíriumot átélt betegek esetében a kognitív hanyatlás jelentős mértékű lehet és hosszabb távra kihathat, és ami még ennél is fontosabb, a kognitív hanyatlás mértéke meghaladhatja a demenciában szenvedő betegeknél egyébként megfigyelhető súlyosságot.”
A fenti következtetéseket egy 566 fős vizsgálati csoport összesen 3 éves utánkövetése alapján fogalmazták meg. A sebészeti beavatkozást megelőzően egyik beteg sem mutatta demencia jeleit. A műtétet követően összesen 134 betegnél jelentkeztek delíriumra utaló tünetek a Confusion Assessment Method (CAM) alapján. E 134 résztvevő közül a legsúlyosabb delíriumot átélt betegeknél mutatkozott az élet későbbi szakaszában a legjelentősebb mértékű kognitív hanyatlás.
„Ezek az eredmények megkérdőjelezik azokat a korábbi elképzeléseket, melyek szerint a delírium reverzibilis kórállapot, mely legfeljebb csak akut szövődményekkel járhat. Bár a delírium tünetei egy idő után általában javulnak, úgy tűnik, hogy az állapotnak hosszabb távú egészségi kihatásai is lehetnek, melyek mértéke a delírium súlyosságának a függvénye. Súlyos fokú delíriumot követően tehát megfelelő prevenciós stratégiákra van szükség a progresszív kognitív hanyatlás megelőzésére, mivel ezek a betegek fokozott kockázatnak vannak kitéve demencia kialakulására” – foglalja össze a most megjelent vizsgálat tapasztalatait dr. Sharon K. Inouye, a Hebrew Senior Life’s Institute for Aging Research időskori agyi elváltozásokkal foglalkozó központjának igazgatója.