Sebgyógyulás, sebkezelés
FŐ SZEMPONTOK
1. Évente több mint 200 ezer gyermek részesül elsősegélyben játszótéri balesetek miatt, amelyek 40%-a horzsolás, repedés vagy zúzódás. 2. A- és C-vitamin, cink és vas hiányában jelentősen késhet vagy megtorpanhat a normális sebgyógyulási folyamat.
3. Minden klinikusnak tisztában kell lennie a bőrsérülések értékelésére és kezelésére vonatkozó alapelvekkel, melyek minden sérülési típus esetén egységesek.
4. Az emberre támadó állatot minden esetben ki kell vizsgálni veszettség irányában. A háziállatokat 10 napra el kell különíteni, és meg kell figyelni, hogy veszettség bármely tünete jelentkezik-e rajtuk.
5. Minden nyílt seb miatti ellátás esetén ellenőrizni kell a tetanuszellenes immunizációt.
Bevezetés
Egyre ritkább, hogy a sérülések teljes ellátását a rendelőkben végzik. Az idő, a térítés és a felelősség miatt mind több gyermeket küldenek sürgősségi osztályra, hogy ott kapják meg az első ellátást. Még mindig a háziorvos felelős azonban a tökéletes sebgyógyulás követéséért, és rá hárul az esetleges fertőzés vagy szövődmény kezelése is. Cikkünk áttekintést nyújt a gyakori gyermekkori sérülésekről, köztük a horzsolásokról, a szakított és szúrt sérülésekről (beleértve az emberi és állati harapást is). Hangsúlyt kapnak mind az első ellátásban, mind a követésben fontos teendők. Gyermekkorban ritkaságnak számítanak a műtéti ellátást igénylő sebek és az égési sérülések, ezért ezek tárgyalásától most eltekintünk, habár a másodlagos fertőzésre és a sebgyógyulásra vonatkozó alapelveket ezek ellátásában is alkalmazhatjuk.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!