Serdülőkori vérzészavarok
FŐ SZEMPONTOK
- A kóros endometrialis vérzés menorrhagia (rendszeres időközönként fellépő elhúzódó vérzés), metrorrhagia (rendszertelen időközönként jelentkező vérzés) vagy menometrorrhagia (rendszertelen időközönként fellépő, elhúzódó, nagy mennyiségű méhvérzés) formájában nyilvánulhat meg.
- Egyidejűleg fennálló véralvadási betegségre is gondolni kell akkor, ha már az első alkalommal igen bőséges havi vérzés jelentkezik.
- Rendellenes méhvérzésnek megfelelő kórelőzményi, fizikális és laboratóriumi adatok birtokában a vérzés súlyossága és a fogamzásgátlás szükségessége szabja meg a kezelés mikéntjét.
- Randomizált kontrollált tanulmányok szerint a menses alatt alkalmazott nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) 30–50%-kal mérsékelhetik a menstruációs vérveszteséget.
- Kiváló prognózist ígérnek azok az esetek, amikor a hypothalamus– hypophysis–petefészek tengely éretlensége áll a fiatal serdülő anovulatiós ciklusának hátterében.
Bevezetés
Normális menstruációs ciklus során átlagosan 27±7 naponként 4±3 napig tartó vérzés jelentkezik. Ciklusonként a vérvesztés átlagosan 30 ml, de akár 80 ml is lehet. Jóllehet a nőknél minden életkorban előfordulhat rendellenes endometrialis vérzés, serdülőkorban ez különösen gyakori jelenség. Rendellenes méhvérzésen olyan kóros endometrialis vérzést értünk, amelynek hátterében kismedencei kórfolyamat nem mutatható ki. Serdülőkben a rendellenes endometrialis vérzés 95%-a anovulatióra vezethető vissza. A kóros endometrialis vérzés menorrhagia (rendszeres időközönként fellépő elhúzódó vérzés), metrorrhagia (rendszertelen időközönként jelentkező vérzés) vagy menometrorrhagia (rendszertelen időközönként fellépő, elhúzódó, nagy mennyiségű méhvérzés) formájában nyilvánulhat meg.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!