SIDS és internet - nem mind arany, ami fénylik
Egyre több ember számára az internet jelenti a fő információforrást, és ez alól a szülők sem kivételek. A Journal of Pediatrics című lapban most közzétett vizsgálat szerint azonban a Google találati listája sokszor éppen a legmegbízhatóbb információforrásokat nem tartalmazza.
Az Amerikai Gyermekgyógyász Társaság (AAP) 2011-ben hozta nyilvánosságra a csecsemők biztonságos alvási körülményeiről szóló irányelveit azzal a céllal, hogy csökkentse a hirtelen csecsemőhalál (SIDS), strangulatio, fulladás, illetve egyéb, alvás közben előforduló véletlen halálesetek gyakoriságát. A mostani felmérésből azonban az derült ki, hogy a keresők által kiadott források között nem szerepeltek a csecsemők biztonságos alvási körülményeivel kapcsolatos legjobb források, és a lista élén található információk nem egyeztek meg az AAP ajánlásaival.
„Fontos, hogy az egészségügyi szakemberek tisztában legyenek azzal, hogy a szülők milyen nagymértékben támaszkodnak az internetre a csecsemők alvásbiztonságával kapcsolatos információkért, és aztán az ott olvasottak szerint járnak el, függetlenül az adott forrás megbízhatóságától” − mondja dr. Rachel Y. Moon, a washingtoni Children’s Medical Center SIDS-kutatással foglalkozó gyermekgyógyász.
A vizsgálat adatai szerint a felnőttek 72 százaléka véli úgy, hogy a világhálón fellelhető egészségügyi információk mindegyike vagy nagy többsége megbízható, és a felnőttek 70 százaléka válaszolta azt, hogy a neten talált információk szerint cselekszik abban a reményben, hogy ezzel javítja saját maga vagy gyermeke egészségi állapotát.
Az Egyesült Államokban legszélesebb körben használt keresőmotornak számító Google segítségével dr. Moon és kollégái azt elemezték, mennyire megbízhatóak a csecsemők alvásbiztonságával kapcsolatos internetes források. A keresést 13 olyan kifejezéssel végezték, melyek a legpontosabban tükrözik az AAP idevágó irányelveit, majd minden egyes kifejezés esetében részletesen elemezték az első 100 találatként szereplő honlapot (összesen 1300 forrást).
Ez alapján az alábbiak derültek ki:
- a források 43,5 százaléka korrekt információkat tartalmazott,
- a források 28,1 százaléka téves információkat tartalmazott,
- a források 28,4 százaléka a csecsemők alvásbiztonsága szempontjából irreleváns információkat tartalmazott, és
- a helytálló információkat nyújtó honlapok aránya 60,8 százalék volt, ha a nem releváns forrásokat kizárták az elemzésből.
A legnagyobb arányban akkor jutottak korrekt adatokhoz, ha a „csecsemő cigaretta dohányzás”, a „csecsemő alvás felszín” vagy a „csecsemő alvás pozíció” kifejezéskombinációkat írták be a keresőbe. A legnagyobb arányú téves információt akkor adta a kereső, ha az alábbi szavakkal végezték a keresést: „cumi csecsemő”, „csecsemő otthoni monitor” vagy „csecsemő együttalvás”.
A keresőszavas keresés leggyakrabban társaságok/érdekcsoportok, oktatási célú website-ok és kereskedelmi termékbemutató oldalakra vitte a látogatót. A legnagyobb arányban a különféle szakmai szervezetek oldalain és a kormányszintű honlapokon találtak helytálló információkat (72,5 százalékban, illetve 80,1 százalékban), míg a kereskedelmi termékbemutató oldalak, a blogok és a személyes honlapok tartalmaztak leginkább helytelen és/vagy félrevezető információkat (36,2 százalékban, 30,9 százalékban, illetve 45,5 százalékban). A hírportálok információi nagyjából fele-fele arányban voltak helytállóak és tévesek.
Mindezek alapján a cikk szerzői azt javasolják, hogy az orvosok és védőnők állítsák össze azoknak a honlapoknak a listáját, ahol a szülők valóban megbízható információkat találnak a csecsemő biztonságos alvási körülményeivel kapcsolatban, és ezt a listát adják az érdeklődő szülők kezébe. Az alvásbiztonságra vonatkozóan az alábbi forrásokat tartják megbízhatónak: Health Finder, Medline Plus és Health on the Net Foundation.