Testgyakorlás fontossága rezisztens hipertóniában
Egy új tanulmány szerint az aerobic testgyakorlás segít csökkenteni a magas vérnyomást a gyógyszeres kezelésre kevéssé reagáló esetekben is.
Egy randomizált, ellenőrzött klinikai vizsgálat szerint a mérsékelt intenzitású aerobic gyakorlatok csökkentik a rezisztens magas vérnyomásban szenvedő betegek vérnyomását a kizárólag a szokásos gyógyszeres kezelést kapókhoz képest. A rezisztens magas vérnyomás nagy klinikai kihívást jelent, hisz sem a gyógyszerek, sem a vesék denervációja nem igazán hatásosak. Az aerobic testgyakorlás viszont biztonságos, melyhez a vérnyomás 24 órás, járóbetegként és rendelőkben ellenőrzött klinikailag releváns csökkenése társul.
A JAMA Cardiology-ban 2021. augusztus 4-én közölték eredményeket Portugália két centrumában végzett prospektív, vak vizsgálat során szerezték. A 2017 és 2019 között végzett felmérésbe a 53, (40- 75 éves), rezisztens magas vérnyomásban szenvedő beteget vettek be. A rezisztens magas vérnyomást a következőképpen határozták meg: a 24 órás átlagos szisztolés vérnyomás 130 Hgmm, vagy magasabb és/vagy 135 Hgmm vagy magasabb napközben annak ellenére, hogy legkevesebb 3 vérnyomáscsökkentő gyógyszer (köztük diuretikum) maximálisan tolerálható adagját, vagy 4 (ill. több) antihipertenzív gyógyszert vesz be a beteg. 26 beteg – a szokásos kezelés mellett - hetente háromszor 40 perces aerobic gyakorlatokat végzett szakember vezetésével. A másik csoport 27 betege csak a szokásos gyógyszeres kezeléseket kapta.
A testgyakorlást végző csoport betegeinél a 24 órás, ambulanter mért vérnyomás 7,1 Hgmm-rel csökkent (95%CI -12,8 - -1,4, P=0,02) a kontroll csoporthoz képest. Ezen kívül az aerobic csoportban még a következő kedvező eredmények voltak megfigyelhetők:
- 5,1 Hgmm-rel csökkent a 24 órás járóbetegként mért diasztolés vérnyomás (95%CI: 7,9 – -2,3, P=0,001)
- 8,4 Hgmm-rel csökkent a nappali szisztolés vérnyomás (95%CI: -14,3 - -2,4, P=0,006)
- 5,7 Hgmm-rel csökkent a nappali diasztolés vérnyomás (95%CI -9,01 - -2,4, P=0,001) és
- 10,0 Hgmm-rel csökkent a rendelőben mért szisztolés vérnyomás (95%CI: -17,6—2,5, P=0,01).
Szignifikánsan javult a kardiorespiratorikus erőnléti állapot („fitness”) az aerobic csoportban a kontroll csoporthoz képest: 5,05 ml/kg/perccel nőtt az oxigén-fogyasztás (95%CI 3,5-6,6, P<0,001).
Dr. Daniel Lackland (Medical University of South Carolina, Charleston) megjegyezte, hogy „bár már régebbi vizsgálatok is igazolták a testgyakorlás vérnyomást csökkentő hatását, ez a vizsgálat különösen használható, mivel igen részletesen leírja, hogy milyen gyakorlatok ajánlatosak. A testgyakorlás a magas vérnyomás kezelésének fontos, de csupán egyik része.” Akkor lesz sikeres a vérnyomáscsökkentés, ha a beteg rutinszerűen fogja végezni a gyakorlatokat, és az életmódját is megváltoztatja: mérsékli a sóbevitelt és az alkohol-fogyasztást. A testgyakorlatoknak számos előnye van: javul az endotheliális funkció, csökken az erek merevsége, javul az idegrendszer stresszre adott reakciója és a betegek életminősége.
A tanulmánynak ugyanakkor számos korlátja is volt: a kevés résztvevő többsége csak „relatíve mérsékelt magas vérnyomásban” szenvedett, így nem tudjuk, hogy megfigyelések súlyos magas vérnyomásban is érvényesek-e? Sokat segített volna, ha a kutatók a vizeletből, vagy vérből monitorozták volna az gyógyszeradagolás betartását a kérdőíves módszer helyett,és mérték volna az éjszakai vérnyomást – ami a kardiovaszkuláris kimenetel jóval fontosabb prediktora. Azt is jó lenne tudni, hogy kik azok, akik legtöbbet profitálták a testedzésből.
Forrás:
Goshua A. Aerobic exercise reduces BP is resistant hyeprtension. Medscape Medical News. Aug 06, 2021.
Lopes S, Mesquita-Bastos J, Garcia C. et al. Effect of exercise training on ambulantory blood pressure among patients with resistant hypertension. A randomized clinical trial. JAMA Cardiol. Published online August 4, 2021. doi:10.1001/jamacardio.2021.2735