hirdetés

Tisztelt Kolléganők és Kollégák!

Nyár előtti utolsó számunkban a Szerkesztőbizottság által kért tanulmányt Kovács József tanár úr, az orvosetika egyik legkiválóbb hazai ismerője írta az egészségbiztosítás forrongó kérdéseiről. A közlemény ismerteti azokat az alapelveket, amelyek a ma világszerte alkalmazott egészségbiztosítási technikák alapjait képezik: a libertariánus, az egalitariánus és a jóléti-liberális elméletet. Mindegyik rendszernek vannak jó és rossz oldalai, és az adott társadalom hagyományaitól, gazdasági-szociális helyzetétől is függ a követendő módszer. A modern orvostudomány fő dilemmája, hogy a technikai lehetőségek és a gyógyszerkutatás exponenciális fejlődése olyan mértékben növelte a kiadásokat, hogy még a gazdag országok sem engedhetik meg ezek korlátlan alkalmazását. Közismert, hogy a fejlett országokban az egészségügyi kiadások akár 80%-át az életük utolsó 2-3 hetében levő, sokszor biztosan menthetetlen betegekre költik. Ennek értelmét nagyon sokan vitatják (és nem csak a biztosítók oldaláról!). Az orvos etikus, ugyanakkor racionális döntését gyakran a beteg hozzátartozóinak hozzáállása határozza meg. Kovács tanár úrral egyetértve magam is úgy gondolom, hogy a 20., 21. század betegellátását részben a pazarlás jellemzi, amit nagyon gyakran az orvosi gondolkodás elkényelmesedése, a klasszikus anamnézis és fizikális vizsgálat elhanyagolása is okoz. A feleslegesen ismételgetett vizsgálatok helyett a betegségek prevenciójára kellene sokkal több pénzt fordítani. A jóléti társadalmakban ijesztő mértékben növekszik a túltáplálással és a rendszeres testmozgás hiányával kapcsolatba hozható betegségek aránya, az elhízás és a diabetes mellitus ma már például Ázsiában is kiemelkedő egészségügyi probléma.
   Ezzel függ össze mostani számunk szimpóziuma is, melynek témája a hypertonia-betegség néhány kiemelt kérdése. A magas vérnyomás kialakulásában az életkor mellett elsősorban az elhízásnak tulajdonítunk ma jelentőséget. Az egészségtelen életmód miatt kialakuló túlsúly természetesen nemcsak a vérnyomás emelése, hanem egyéb kockázati tényezők (vércukor, lipidek stb.) révén is növeli a kardiovaszkuláris események kockázatát. A kockázati tényezők hatását nagymértékben befolyásolja a genetikai konstelláció, melyet – mint szimpóziumunk egyik kitűnő cikkében olvashatják – ma még nagyon kevéssé ismerünk. Értékes információkat szerezhetnek arról a néhány hypertoniával járó betegségről is, melynek genetikai hátterét már sikerült tisztázni (Liddleés Gordon-szindróma); e kórképek felderítéséhez kiváló segítséget nyújthat Nagy Viktor doktor kommentárja, míg a ritka, de a korszerű laboratóriumi módszerekkel egyre gyakrabban felfedezett szekunder (elsősorban endokrin eredetű) hypertoniákról igen részletes, számos algoritmust bemutató tanulmány és Szabolcs István professzor úr ugyancsak gazdag kommentárja tájékoztatja Önöket. A harmadik cikkhez írt kommentárjában Reusz György professzor úr joggal hangsúlyozza: az elsődleges hypertonia bonyolult genetikai hátteréről ma még olyan keveset (bár egyre többet) tudunk, hogy a kezelést továbbra is az életmód megváltoztatásával és az emelkedett vérnyomás csökkentésére alkalmas nagyszámú gyógyszer individuálisan kialakított kombinációjával kell élethossziglan folytatni.
   Lapunk további részében is több érdekes közleményt olvashatnak, többek között a gyerekkori látászavarok korai felismerésének szükségességéről vagy a szerencsére ritka, de súlyos szeptikus eredetű encephalopathiáról; az utóbbi cikkhez írt kommentárjában Szalka András főorvos úr hangsúlyozza, hogy az elhúzódó sepsis nehezen diagnosztizálható, és gyakran az encephalopathia hívja fel a figyelmet a súlyos, életveszélyes betegségre.
   Olvashatnak még a gonorrhoeáról, melynek újbóli terjedése és a kórokozó egyre gyakoribb polirezisztenciája nyilván a promiszkuitás elterjedésével kapcsolatos, amint az Várkonyi Viktória főorvos asszonynak a hazai adatokat ismertető kommentárjából is kiderül. Igen részletes táblázatokat tartalmazó cikket nyújtunk Önöknek a leggyakoribb és egyik legkevésbé gyógyítható rákbetegség, a tüdő-carcinoma különböző formáiról, azok diagnózisáról és kezeléséről.Mint azt Strausz János professzor úr gazdagon illusztrált kommentárjában olvashatják, a hazai túlélési eredmények nem maradnak el a nemzetköziektől, de ez sajnos azt jelenti, hogy a tüdőrákos betegek ötéves túlélési aránya csupán 16%.
   A bizonyítékokon alapuló orvoslással foglalkozó kitűnő összefoglalóink ezúttal a metabolikus szindróma kezelésére alkalmasnak látszó új, a kannabinoid-receptort szelektíven gátló szer hatékonyságáról (Matos Lajos tanár úr tollából), az inhalációs kortizolt és alfa-receptor-agonistát egyesítő új szer alkalmazásáról (Vadász Imre főorvos úr összefoglalásában), valamint a ma használatos orális antidiabetikumok (metformin és glibenclamid) egy újabb szerrel (rosiglitazon) történő összehasonlításáról (Jermendy György professzor úr kommentálásával) igyekeznek értékes információkat közvetíteni.
   Azzal a reménnyel kívánok Önöknek a magam és a Szerkesztőbizottság nevében hasznos időtöltést és pihenést a nyári hónapokra, hogy mire visszatérnek munkahelyükre, valamelyest csillapodnak az egészségügyben jelenleg tomboló viharok, és a betegek érdekeit, az orvostársadalom nyugodt munkáját biztosító rendelkezések fognak születni.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Dr. de Chátel Rudolf
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.