Tíz tévhit az AIDS-ről és kórokozójáról
A HIV-fertőzés és az AIDS népszerű téma a sajtóban és a mindennapi beszédben. Azt gondolhatnánk hát, hogy az utca embere is minden fontosat tud már a betegségről. Pedig sajnos nem ez a helyzet. Szinte nincs is olyan egészségügyi téma, amelyről több félreértés, félinformáció és megalapozatlan félelem élne az emberek fejében, mint éppen a HIV-fertőzésről. Tájékoztatónk ezek közül veszi sorra a „legnépszerűbbeket”.
Mi is az a HIV?
A HIV rövidítés a humán immundeficiencia vírust takarja. Ez az immunrendszert megtámadó kórokozó a szervezetbe jutva az esetek egy részében szerzett immundeficiencia szindrómát (angol rövidítéssel: AIDS-et) idézhet elő. Az AIDS súlyosan gyengíti a beteg immunvédekezését, közvetlenül vagy a szövődmények útján kezelés nélkül általában halálos kimenetelű.
A HIV csak bizonyos módon és bizonyos körülmények között terjed emberről emberre. Saját védelmünk érdekében is fontos, hogy ne üljünk fel a téves információknak és áltudományos ijesztgetéseknek, hiszen megalapozott ismeretek birtokában magunk is sokat tehetünk a betegség elkerülése érdekében.
1. mítosz: A HIV-pozitív ember környezetében mindenki veszélyben van
Kezdjük ezzel a tévhittel, mivel számtalan megalapozatlan félelem és idegenkedés alapja, és így a betegek kiközösítéséhez, elszigetelődéséhez, megbélyegzéséhez vezethet. Vegyük sorra, milyen úton terjed és milyen úton nem terjed ez a vírus egyik emberről a másikra. Szögezzük le, hogy a vírus kizárólag fertőzött testnedvek (ondó, nyál, vér, hüvely-vagy végbélváladék, anyatej) útján vihető át, azokkal is csak akkor, ha a vírus egyúttal a véráramba is bekerül.
A terjedés legfontosabb útjai tehát: (1) HIV-fertőzöttel történő védekezés nélküli nemi érintkezés; (2) vénás kábítószer használata HIV-fertőzött vérével szennyezett tűvel; (3) a magzat vagy a csecsemő fertőződése a HIV-fertőzött anyától a terhesség, szülés vagy szoptatás során; (4) HIV-fertőzött vérével történő transzfúzió vagy HIV-fertőzött szervét felhasználó transzplantáció; (5) egészségügyi dolgozók HIV-fertőzött vérével való közvetlen érintkezése bizonyos feltételek teljesülése esetén.
És hogyan nem terjed a vírus? Egyszerű testi kontaktus, a beteg megérintése, kézfogás, ölelés stb. nem alkalmas a fertőzés továbbadására. Ehhez tudni kell, hogy a vírus rendkívül érzékeny a környezeti hatásokra, ezért a szervezetből kikerülve gyorsan elpusztul. Ha tehát nincs közvetítő testnedv, akkor fertőzés sem jön létre. Nem lehet megkapni a betegséget a fertőzött személy verejtéke, könnye, vizelete és széklete útján sem. A vírus ezekbe nem jut át, így egyik sem szolgálhat fertőzésforrásként. Nem terjesztik a fertőzést a szúnyogok. Bár széles körben elterjedt a tévhit, hogy a HIV – a maláriához hasonlóan – rovarok közvetítésével is terjedhet, ezt tények nem igazolják. Nem jelentenek veszélyt a vizek sem: ez vonatkozik a strandokra, úszómedencékre, fürdőkre és közös zuhanyozókra is.
A fertőzött által használt bögrék, ivópoharak, evőeszközök, kilincsek, törülközők, vécéülőkék sem terjesztik a fertőzést. Nem juthat át a vírus a partnerre csókolózás vagy orális szex közben sem. Ez ellentmondani látszik annak az állításnak, hogy a vírus a fertőzött személy nyálában is jelen van. Ilyen szituációkban valójában az jelent veszélyt, ha a partner szájában vagy a nemi szervek tájékán nagy fekély vagy egyéb nyitott seb, illetve a szájban jelentős fogínyvérzés áll fenn, ilyenkor ugyanis vér útján létrejöhet a fertőzés. Nem terjesztik a fertőzést az egyszer használatos injekciós tűk, fecskendők, és a szakszerűen fertőtlenített orvosi eszközök sem, mert ez a vírus a külvilágba kerülve gyorsan elpusztul, de tudnunk kell, hogy a tűk, fecskendők közös használata kockázatos gyakorlat!
2. mítosz: A HIV-fertőzés és az AIDS csak a melegek és a drogosok problémája
Nemcsak a fertőzéstől való megalapozatlan félelem, hanem a hamis biztonságérzet is veszélyes lehet. Tény, hogy a fertőzés főleg a homoszexuális férfiak és a kábítószer-használók között terjed. A statisztikák azonban azt mutatják, hogy férfiak 16%-a és a nők ennél jóval nagyobb hányada heteroszexuális nemi érintkezés kapcsán fertőződik meg.
3. mítosz: A HIV-fertőzés idővel elkerülhetetlenül AIDS-be megy át
Korábban a HIV diagnózisa valóban azt vetítette előre, hogy a fertőzöttnél előbb-utóbb AIDS alakul ki, mely a szövődmények révén éveken belül a beteg halálát okozza. Ez ma már szerencsére nem igaz. A gyógyszeres kezelés és a megfelelő életmód segíthetnek a vírusfertőzés legyőzésében, az AIDS kifejlődésének megelőzésében.
4. mítosz: A fogamzásgátlás nemcsak a terhesség, de a HIV-fertőzés ellen is véd
Való igaz, hogy vannak módszereink és eszközeink a HIV-transzmisszió megelőzésére, új fertőzések kivédésére, de a fogamzásgátló tabletták, illetve a nem kívánt terhesség elkerülésére alkalmas egyéb módszerek nem tartoznak ezek közé. Ez alól egyetlen kivétel van, mégpedig az óvszer, amely a közösülés során fizikai akadályt képez a fertőzés útjában. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy mindenki tisztában legyen a helyes óvszerhasználat mikéntjével, hiszen a legjobb óvszer sem ér semmit, ha nem megfelelően alkalmazzák.
5. mítosz: A HIV-pozitív nőknek nem lehet gyermekük
HIV-pozitív párnak is születhet gyermeke. Bár nincs olyan módszer, amellyel teljes biztonsággal megakadályozható, hogy az anya továbbadja a fertőzést magzatának a terhesség és a szülés alatt, léteznek módszerek a kockázat jelentős csökkentésére. Ilyen pl. a HIV-pozitív nő vírusellenes gyógyszeres kezelése már a teherbe esés előtt, majd a terhesség alatt.
6. mítosz: A kezelés alatt álló HIV-fertőzöttek nem fertőznek
A HIV elleni kezelés – ha kellően hatásos – olyan szintre csökkentheti a vírusok számát a vérben, hogy az a szokásos laboratóriumi módszerekkel talán már nem is mutatható ki. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a vírus a szervezet különböző helyein „megbújhat”. Éppen ezért a gyógyszeres kezelés alatt is alapvető fontosságú a biztonságos nemi érintkezés szabályainak betartása (pl. óvszerhasználat), hogy elkerülhessük a partner HIV-vel való fertőződését.
7. mítosz: Ha egy pár mindkét tagja fertőzött, nem kell törődniük a HIV elleni védekezéssel
Alapvető tévedés, hogy kölcsönös HIV-pozitivitás esetén nincs szükség óvintézkedésekre, hiszen a HIV-nek többféle törzse létezik. Sokan nincsenek tisztában a felülfertőződés lehetőségével. Ha a vírus több törzse is jelen van a szervezetben, az megnehezíti a hatásos terápiás séma megtalálását. Ezért a biztonságos szexre vonatkozó szabályok akkor sem veszítenek érvényességükből, ha a pár mindkét tagja HIV-pozitív.
8. mítosz: Étrend-kiegészítőkkel és gyógynövényekkel is védekezhetünk a HIV-fertőzés ellen
Számos olyan készítmény használható a szervezet általános állapotának javítására, amely hivatalosan nem minősül gyógyszernek, így pl. étrendkiegészítők és gyógynövénykészítmények. Ezek azonban nem képesek gyógyítani a betegséget, és nem akadályozzák meg a fertőzés továbbadását sem.
9. mítosz: A HIV-fertőzés gyógyítható
Többféle gyógyszer is rendelkezésre áll a HIV elpusztítására és a vírusszám csökkentésére a szervezetben. Ezek lassítják a betegség lefolyását, éveken vagy évtizedeken át megakadályozhatják, hogy a HIV-fertőzésből AIDS betegség legyen. Egyelőre azonban váratnak magukra azok a gyógyszerek és gyógymódok, amelyek a vírus teljes eliminálásával végleges gyógyulást biztosítanának a fertőzötteknek.
10. mítosz: A HIV-fertőzés vagy az AIDS egyenlő a halálos ítélettel
Az 1980-as és ’90-es években alig álltak rendelkezésre gyógyszerek a HIV-fertőzés és az AIDS kezelésére, az AIDS halálozási aránya igen magas volt. Ma már számtalan engedélyezett készítmény van forgalomban a vírusszám csökkentésére, a tünetek enyhítésére, a betegség előrehaladásának lassítására és a szövődmények elkerülésére, melyekkel tartós tünetmentesség és jó életminőség érhető el. Sok más szert jelenleg tesztelnek különböző fázisú klinikai vizsgálatokban, és ígéretes kutatások folynak a HIV ellen hatásos vakcina kifejlesztésére is.
EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSA NYOMÁN ENGEDÉLYEZETT.