hirdetés

Tízéves a hazai májátültetés

Bevezetés

 A májátültetés teljes mértékben átalakította a belorvoslást és ezen belül számos specialitást, leginkább a hepatológiát. A transzplantáció előtti érában egy krónikus, végstádiumú májbetegnek semmi reménye nem volt a gyógyulásra, csak tüneti kezelések álltak rendelkezésre. A heveny májelégtelenségben szenvedő betegek 30–90%-a meghalt. A májátültetés lehetővé tette nemcsak azt, hogy megmentsük e betegek életét, hanem azt is, hogy egészséges emberként teljes értékű életet élhessenek.
 Az első sikeres veseátültetés után 9 évvel végezte Starzl Denverben az első humán májátültetést 1963-ban. Hosszú „klinikai kísérleti” fázis után (az első 4 évben egyetlen beteg sem élte túl a műtétet) vált az eljárás rutinszerű beavatkozássá az 1970-es évek végén. A sikerhez szükség volt az anesztézia és az intenzív terápia fejlődésére (főleg a máj nélküli fázisban kialakuló anyagcsere- és hemosztazeológiai változások monitorozására és kezelésére), a sebészi technika és technológia vívmányaira (biopumpa, cell-saver), új és hatásos immunszuppresszív szerek bevezetésére (Sandimmun, Prograf).

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Prof. dr. Perner Ferenc
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.