Új módszer a nanorészecskék kimutatására
A nanorészecskék felhasználása jelentősen megnőtt az utóbbi években, ezzel párhuzamosan az aggodalmak is növekednek a részecskék esetleges egészségügyi kockázata miatt.
A nano anyagok felhasználása jelentősen megnőtt az utóbbi években, a vízkezeléshez, az ételek csomagolásához, rovarirtó- és permetszerekhez, kozmetikumokhoz, de egyéb iparágakban is kiterjedten alkalmazzák. A farmerek például ezüst nanorészecskéket használnak permetszerként, mivel azok gátolják a káros organizmusok növekedését. Az aggodalmak azonban növekszenek, hogy ezek a részecskék mind a környezet, mind az ember szempontjából egészségügyi kockázatot jelentenek.
A University of Missouri kutatói kifejlesztettek egy megbízható módszert a friss és tartós élelmiszerekben található ezüst nanorészecskék kimutatására. Mengshi Lin az élelmiszertudományok docense szerint több mint ezer nanotechnológiai alapú termék van a piacon, az aggodalom oka, hogy nem tudjuk, a nanorészecskék mennyire lehetnek veszélyesek. A kutatás célja, hogy az ételben megtaláljuk, azonosítsuk ezeket a részecskéket, mennyiségüket megbecsüljük valamint veszélyességükre a lehető leghamarabb fényt derítsünk.
A kutatás során Lin és kollégái azt vizsgálták, hogy az ezüst nanorészecskék hogyan tapadnak meg a körtehéjon, illetve azon keresztül hogyan penetrálnak. A körtéket egy ezüstrészecske-oldatba mártva szimulálták a permetezést, majd ismételten mosták-öblítették a körtéket. Az eredmények azt mutatták, hogy négy nappal az ezüstrészecskék felvitele és az ismételt tisztítások után, még mindig maradtak nanorészecskék a körte külső felületén. A kisebb részecskék pedig képesek voltak keresztülhatolni a héjon, egészen a gyümölcshúsba.
Lin szerint az ezüst nanonrészecskék penetrációja a körtehéjon veszélyes, hiszen ezek a részecskék a táplálék megemésztése után szétszóródnak az emberi szervezetben, eljutva olyan érzékenyebb részekhez is, mint a lép, az agy, a máj vagy a szív. Minél kisebb a részecske, annál veszélyesebb.
Alapjaiban forradalmasítja az élelmiszeripart, hogy nanorészecskék segítségével fokozható az íz, a szín, a tartósság, vagy a táplálék egyéb tulajdonsága, azonban a kutatók aggodalma nem alaptalan, hisz az ezüst nanorészecskék károsíthatják az emberi szervezetet. A tanulmány ismertetett módszer alkalmas az élelmiszerekben és mezőgazdasági terményekben található ezüstrészecskék kimutatására.