Új technika az antibiotikumrezisztens baktériumok ellen
A University of Missouri kutatói vírusokkal fertőztek meg Pseudomonas aeruginosa-kolóniákat, és így pusztították el azokat. A bakteriofág vírusok alkalmasak lehetnek az ivóvíz kezelésére is, ami segítséget nyújthat az antibiotikumrezisztens baktériumok elleni küzdelemben.
„Kísérletünk volt az első, melyben bakteriofágokat és klórvegyületeket használtunk a baktériumok által szilárd felszíneken alkotott biofilmek elpusztítására – mondja Zhiqiang Hu, a MU mérnöki karának környezetmérnök professzora. − A vírusok alkalmazásának előnye, hogy szelektíven pusztítják a káros baktériumokat, miközben a hasznos baktériumok – például azok, melyek a víztisztító üzemekben lebontják a hulladékokat – jórészt érintetlenek maradnak. Ily módon a vírusok segítségével meg tudunk szabadulni a víztisztítókban megtelepedett patogén baktériumoktól, melyektől máskülönben csak a filterek cseréjével tudnánk megtisztítani a vizet. A víztisztításra fordított összeg csökkentése révén spórolhatunk az adófizetők pénzével.”
A baktériumok kiirtása nem könnyű feladat, miután azok már biofilmet alkottak. A biofilmeken lévő külső baktérium-„kéreg” klórvegyületekkel elpusztítható, a belső baktériumréteg azonban védve van a fertőtlenítőszerrel szemben. A vírusok megoldják ezt a problémát, mivel képesek a teljes baktériumkolónián keresztülterjedni. Hu megjegyzi, hogy a bakteriofágok tenyésztése könnyebb feladat, mint a biofilmek lebontására jelenleg használt enzimek előállítása. A vírusok másik előnye, hogy specifikus baktériumtörzseket célozhatnak meg.
Hu és a MU nemrégiben végzett kutatója, Yanyan Zhang a bakteriofágok és klórvegyületek kombinációját találták a leghatásosabbnak a biofilmek elpusztításában. A vírusokkal végzett első kezelést követően alkalmazott klórvegyületek hatására a biofilmek 97 százaléka az expozíciót követő 5 nap alatt lebomlott. Ha nem kombinációt alkalmaztak, akkor a vírusok önmagukban a biofilmek 89 százalékát távolították el, míg a klórvegyületek önmagukban a biofilmek mindössze 40 százalékát.
„A Pseudomonas aeruginosa elpusztítására általunk használt módszer más veszélyes baktériumok ellen is hatásos lehet, sőt olyan kórokozók esetében is, melyek rezisztensek az antibiotikumokkal szemben – emeli ki Hu. – Mostani kutatásunk megnyitotta az utat a bakteriális biofilmekből adódó veszélyek és költségek csökkentésére alkalmas stratégiák kidolgozása felé.”
Hu munkacsoportja „A Pseudomonas aeruginosa-biofilmek kombinált kezelése bakteriofágokkal és klórvegyületekkel” címmel hozta nyilvánosságra eredményeit a Biotechnology and Bioengineering című lapban.