Vázizomsérülések és a nem szteroid gyulladásgátló szerek
A vázizomzat sérüléseit gyulladásos természetűnek tartják, ezért kezelésükre gyakran rendelnek nem szteroid gyulladásgátló szereket. A gyulladás azonban a gyógyulási folyamat nélkülözhetetlen eleme, csökkentése akár kedvezőtlen hatású is lehet. Az íngyulladásnak nevezett ínsérülések valójában nem gyulladásos, hanem degeneratív elváltozások. A vázizomsérülések patofiziológiájának és gyógyulási folyamatának elemzése megkérdőjelezi a nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazását, jóllehet számos kezelési protokoll részét képezik. Mivel a nem szteroid gyulladáscsökkentőknek komoly mellékhatásaik vannak, nem feltétlenül ezeket kellene elsőként választani a vázizomsérülések kezelése során.
A vázizomzat sérülései miatt közel ugyanannyi beteg keresi fel háziorvosát, mint felső légúti betegségek kapcsán.1 A vázizomsérülések kezelésére az orvosok hajlamosak azonnal nem szteroid gyulladásgátló (NSAID) szert rendelni. Jelenleg a nem szteroid gyulladásgátlók az egyik leggyakrabban felírt gyógyszercsoport az Egyesült Államokban.
Széles körű alkalmazásuk ellenére megkérdőjelezhető, hogy valóban helyük van-e a vázizomsérülések kezelési protokolljában (nevezetesen a gyulladáscsökkentő hatás klinikai előnyeit vitatjuk). Bár eredetileg az aszpirinnél biztonságosabb alternatívaként kerültek forgalomba, a nem szteroid gyulladáscsökkentőknek súlyos emésztőszervi és egyéb mellékhatásaik vannak. Közleményünkben áttekintjük a vázizomsérülések patofiziológiáját és gyógyulási folyamatát, valamint a vázizomzat sokféle nem reumás jellegű sérülése esetén alkalmazott nem szteroid gyulladásgátlók hatékonyságával kapcsolatos klinikai tapasztalatokat.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!