Vibráló kapszula: új, gyógyszermentes hashajtó
A rendszeres székrekedésben használt hashajtó gyógyszerek nem mindig hatásosak, és sok esetben mellékhatásuk is van. A közelmúlban egy új, gyógyszermentes megoldást ismertettek, a beépített motorral vibráló kapszulát.
Az időnkénti vagy a szinte állandó szorulás nehezen kezelhető szövődményeket okozhat és jelentősen ronthatja az élet minőségét. E rossz, sőt akár veszélyes állapot kezelésére alkalmazott hashajtókkal- a nemzetközi statisztikák tanúsága szerint- az azokat szedő emberek fele elégedetlen.
Az emésztőrendszer és az anyagcsere betegségeivel foglalkozó nemzetközi konferencián, a Digestive Disease Week-en Chicagóban idén a legnagyobb feltünést a székrekedés gyógyítására alkalmas, vibráló kapszula bemutatása keltette.
“Ez jó példája az innovativ gondolkodásnak. A páciens lenyeli a kapszulát, ami nem szívódik fel, tehát a székrekedés kezelésére eddig alkalmazott gyógyszerekkel ellentétben nincs is mellékhatása “ ismertette a készítményt Yishai Ron, a Tel Aviv Souransky Medical Center professzora, a kapszulát kidolgozó munkacsoport vezetője.
A kapszula parányi érzékelőt és vibrációs mechanizmust tartalmaz. Egy külső transzmitter percenként három impulzust hoz létre, akkortól amikortól a kapszula a vastagbélbe ért és ez az ingerlés 6-8 órán át tart.
Az eddigi megfigyelés 28, többségében nőbetegen történt, a median életkor 47 év volt. A vizsgálat előtt két hétig a székrekedéses betegek semmilyen hashajtót nem vettek be. A következő két hétben hetenként nyeltek le két kapszulát és gondosan vezették a bélműködésre vonatkozó naplót.
A 28 betegből 26 fejezte be a vizsgálatot. A listából kieső két betegből egyik hasi fájdalmat, hasmenést és fokozott szélképződést panaszolt, a másik a kapszula bevétele után a hasfalban tapasztalt időnként izomrángást.
A vizsgálat résztvevői az általában heti, kétszer tapasztalt székelési inger helyett négy alkalommal érezték a bélürítés szükségét hetenként (p<0,0001). Angol cég, a Vibrant Medical készíti a kapszulát és a munkacsoport azt tervezi, hogy rövidesen multinacionális, randomizált, placebóval kontrollált módon, legalább 80 beteg részvételével megismétlik a vizsgálatot. A módszer költségeiről nem esett szó.