A COVID-ra utaló hét legjellemzőbb tünet
Mivel a légzőszervi vírusbetegségek szezonja is most kezdődik, a COVID specifikus tünetek felismerése fontosabb, mint bármikor.
A csaknem 2 két éve fennálló világjárvány tüneteiről azért szükséges ismételten, újra és újra beszélni, mert a tesztelés nem áll mindenütt rendelkezésre. Azt is tudnunk kell, hogy a COVID-fertőzés tünetei többnyire azonosak az egyéb légúti vírusfertőzések tüneteivel és igen gyakori a fertőzés tünetmentes lezajlása.
A COVID-ra jellemző tünetek keresésére irányuló legtöbb vizsgálat már teszttel COVID-pozitívnak bizonyult betegen történt, ill. a tüneteket mutató személyek jó részét – legalább is Angliában- tesztelték is a betegségre. A jellemző tünetek igazolásának egyetlen helyes módszere a válogatás nélküli, random módon végzett népességi jellegű COVID szűrés, a legújabb PLOS Medicine-ben egy ilyen vizsgálat eredményeit közölte.
A világjárvány során a National Health Service in England random módon vizsgálta a COVID elterjedését az országban, népegészségügyi teszteléseket végzett – tekintet nélkül arra, hogy a vizsgált személyeknek voltak-e tüneteik, és ha igen, milyenek. Ezért viszont sorozatosan újra és újra vizsgálták és azonosították az eredeti („vad típusú”) eseteket, majd az alfa változat okozta angliai megfertőződéseket: a résztvevőknek arról kellett beszámolniuk, hogy a vizsgálatot megelőző 4 hétben tapasztalták-e a felsorolt 26 lehetséges tünet valamelyikét. A véletlenszerűen kiválasztott 979.728 személy közül 11%-nak volt a felsoroltak közül legalább egy – vagy több - tünete, 89%-uk tehát tünetmentes volt. A tüneteket észlelők csoportjának 1,4%-a bizonyult COVID pozitívnak (1538 személy), míg a tünetmentes populációból csak 0,3%-os volt a COVID-pozitivitás aránya (2630 személy). Tehát összesen valamivel 4000 fölött volt a pozitív teszttel rendelkezők száma. De a számok cselesen alakultak: bár az általános népességben jóval ritkábbak voltak a tünetekkel rendelkezők, de a COVID pozitív esetek többsége a tünetmentesek között volt.
De nem mindegy, hogy melyik tünetről beszélünk. A tanulmány szerzői a LASSO regressziós statisztikai technikát használták a legjellemzőbb tünetek kiemelésére. Az ízérzés- és a szaglás elvesztése drámaian kilógott a sorból, kimagaslóan ezek voltak a legjellemzőbb tünetek, utánuk sorrendben a láz, az újonnan megjelent tartós köhögés, a hidegrázás, az étvágytalanság és az izomfájdalmak következtek. Leginkább az ízérzés- és a szaglás elvesztése utalt arra, hogy PCR-el pozitivitást várhatunk. Sok esetben a résztvevők csak vagy az ízérzés- vagy a szaglás elvesztését jelezték, sok esetben problémát jelentett számukra e tünetek azonosítása és szétválasztása (megkülönböztetése). A köhögés és a hidegrázás megjelenése nem meglepő, de a teljes étvágytalanság magas aránya kissé meglepő, orvosként sokszor nem is kérdezünk rá a betegnél.
Az 5-17 év közötti gyermekeknél és serdülőknél kissé másként alakult a legjellemzőbb tünetek sorrendje: első helyen az ízérzés elvesztése, utána a szaglás elvesztése volt a leggyakoribb tünet esetükben is, majd sorrendben a láz, a fejfájás, a hidegrázás, az étvágytalanság és az izomfájdalmak következnek.
A különböző vírus-variánsok eltérő tünetekkel járhatnak, pl. az alfa variáns esetén gyakoribb a torokszárazság érzése, a köhögés, a láz, a hányinger és hányás, mint az eredeti, „vad típusú” okozta fertőzés esetén. A delta variánsról még nincs adat a tanulmányban.
Az ízérzés és a szaglás elvesztésén kívül az összes többi tünet megfigyelhető az egyéb vírusfertőzéseknél is. A COVID tünetei tehát hasonlóak a többi légúti vírusfertőzés tüneteihez, csak rendszerint sokkal erősebbek. Ennek alapján jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mégis: kiket kell tesztelnünk COVID-ra? A válasz: bárkit, illetve mindenkit, aki tüneteket mutat. A tesztelésnek mindenki számára hozzáférhetőnek kell lenni, hisz a tanulmány „take-home message”- e, hogy az aszimptomatikus COVID valós és igen gyakori.
Forrás:
F. Perry Wilson. The seven symptoms that best predict COVID. Perspective > Medscape > Impact factor with F. Perry Wilson. September 28, 2021.
Elliot J, Whitaker M, Bodinier B, et al. Predictive symptoms for COVID-19 in the community: REACT-1 study of over 1 million people. PLOS Medicine 18(9):e1003777. Published September 28, 2021.