A mobile health technológia a pitvarfibrilláció kezelésében
Az elmúlt 5 évtizedben a pitvarfibrilláció prevalenciája ötszörösre nőtt, és 2050-re a jelenlegi szám is meg fog duplázódni. A nem megfelelő antikoagulálás miatt a pitvarfibrilláció okozta stroke előfordulása pusztító, sokan cunamihoz hasonlítják. Kimutatták, hogy pitvarfibrillációban gyakori az orális antikoagulánsok nem megfelelő használata vagy az alulkezelés. A helyzet javításában segíthet a mobile health technológia.
A pitvarfibrilláció népbetegség. A hazai becsült prevalencia (3%) majdnem 300 000 beteget jelent.1 A rizikófaktorok alapján a stroke szempontjából nagy kockázatú pitvarfibrilláló betegek (CHA2-DS2-VASc pontszám ≥2) 28%-a nem kap alvadásgátló kezelést. A pitvarfibrilláció kezelésére érvényes irányelvek be nem tartása (non-adherencia) nagyon gyakori, a nagy rizikójú betegek között 33–68%.2 A nem K-vitamin-antagonista orális antikoagulánsok (NOAC) elterjedése megkönnyítette ugyan a betegek életét, de a terápiahűség esetükben még fontosabbá vált, mert a tablettának a bevétele után 12–24 órával már nincs hatása. Nem meglepő, hogy egyre több mobile health technológia próbál megoldást találni az irányelvekhez igazodó kezelés betartására és a betegek terápiahűségének (adherenciájának) javítására, ezáltal a pitvarfibrilláció okozta halálozás csökkentésére.
Kockázatbecslő pontrendszerek
Több okostelefonon futó alkalmazás tölthető le mind android, mind iOS operációs rendszert használó telefonra. Ezek a fennálló rizikófaktorok alapján becslik meg a pitvarfibrilláló betegek stroke-kockázatát. A pontok száma és a stroke gyakorisága között lineáris összefüggés van; minél nagyobb a pontszám, annál nagyobb a stroke rizikója.
A régebben elfogadott CHADS2 pontrendszer a pangásos (congestiv) szívelégtelenséget (C), a hipertóniát (H), a legalább 75 éves életkort (age, A), a diabetes mellitust (D) és a korábbi stroke-ot (S2, S dupla ponttal) veszi figyelembe. A CHADS2 értékelése: az iszkémiás stroke bekövetkeztére közepes és nagy kockázatú (>2 pontszámú) pitvarfibrilláló betegek számára indokolt az antikoaguláns (OAC) kezelés.
Az újabb CHA2-DS2-VASc pontrendszer (congestiv szívelégtelenség [C], hipertónia [H], ≥75 éves életkor [Age2 = A dupla ponttal], diabetes mellitus [D], korábbi tromboembólia [S2 = S dupla ponttal], vaszkuláris betegség [V], 65–74 éves életkor [Age], női nem [Sex category]) is letölthető okostelefonra. Értékelése – 0: kis kockázat; 1: közepes kockázat; ≥2: nagy kockázat; 1 pont esetén OAC vagy ASA, 2 vagy több pont esetén feltétlenül orális antikoaguláció választandó.
Az irányelvek a vérzési kockázat szerepét is hangsúlyozzák, ezért az egyszerű, validált HAS-BLED pontszám kiszámítását ajánlják, ami szintén elérhető okostelefonos alkalmazásban – bár használata kiszorulóban van –, a hipertónia (H), az abnormális máj-/vesefunkció (A), a stroke (S), az anamnézisben szereplő vérzés vagy vérzéshajlam (bleeding, B), a labilis INR-érték (L), az idős kor (elderly, E), valamint az alkohol- vagy gyógyszerfogyasztás (drugs/alcohol, D) figyelembevételével. A HAS-BLED pontrendszert validálták kezeletlen, ASA-val és NOAC-kal kezelt betegek esetére egyaránt – 0–2 pont: kis vérzési kockázat; legalább 3 pont: nagy vérzési kockázat. Utóbbi esetben az antikoaguláns kezelés nem kontraindikált (mindig egyéni mérlegelést igényel), ez csupán a szorosabb monitorozás fontosságára hívja fel a figyelmet.
Néhány hasznos alkalmazás
Az összes fent említett pontrendszert egyesíti magában a szenzációs, ingyenes AF-STROKE alkalmazás, mely a következő linken elérhető a Google Play áruházból: https://play.google.com/store/apps/ details?id=com.cardioneurology.af.
Másik lehetőség az AF CHADSVASC HASBLED Score applikáció (https://play. google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_ACutePhysician.AFstrokeHasbled). Ezenkívül iOS telefonra letölthető a CHADS-VASC Calculator alkalmazás (https://itunes. apple.com/us/app/chads-vasc-calculator/ id1099319302?mt=8).
Az EP mobile (https://www.epstudios software.com/ep-mobile/) kardiológiai alkalmazása a fentieken túl pl. a SAM e-TT 2R2 pontrendszert is magába foglalja, de warfarindózis-kalkulátort és apixabandózis-kalkulátort is tartalmaz (1. ábra), és a https://play.google.com/store/ apps/details?id=org.epstudios.epmobile linkről tölthető le android telefonra.
Az mAF App vizsgálat egy jelenleg még nem letölthető alkalmazást (mAF app.) tesztelt, amely a pitvarfibrillációval foglalkozó orvosok döntéseit segíti.2 Ezenfelül a pitvarfibrilláló betegek is kaptak egy, a képzésüket segítő mAF alkalmazást a telefonjukra. Az orvosokat segítő alkalmazás a fenti kalkulátorokat tartalmazta, és az eredményeikből következő betegkövetést segítő tervet is ajánlott. A betegek alkalmazása pedig életminőség kérdőívet és az antikoagulálással kapcsolatos tudást bővítő információkat tartalmazott, de természetesen a pulzusukat, vérnyomásukat és laboratóriumi adataikat is követni tudták (ezeket be kellett írniuk), így bevonódtak saját kezelésükbe.2 A vizsgálat egyértelműen igazolta az applikáció hasznát a pitvarfibrillációban szenvedő betegek kezelésében.
A myAF alkalmazás android és iOS rendszerű okostelefonra is ingyenesen letölthető. Az alkalmazást a European Society of Cardiology fejlesztette ki (https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Guidelines-derivative-products/af-manager-and-my-af-apps), és a mellékelt QR kód segítségével (2. ábra) azonnal és ingyenesen le is tölthető a betegeknek, illetve az orvosoknak szóló verziója (iOS és android). Az app rendelkezik a legtöbb, korábban említett funkcionalitással. A betegek a tüneteiket is rögzíteni tudják az alkalmazásban, és a rögzített adatokat orvosukkal is meg tudják osztani.3
A pitvarfibrilláció kezelésében (és a mortalitásban) a frekvenciának – ritmuskontrollnak – is alapvető jelentősége van. Léteznek olyan technológiai megoldások – okoseszközök –, melyekkel a beteg otthonában tudja folyamatosan monitorozni a pulzusát. Ilyen a hordozható tapaszként viselhető Zio patch (tapasz), melyet az iRhythm fejlesztett ki (http:// irhythmtech.com/) (3. ábra). Vízhatlan és 14 napon át hordható, a készüléken egy gombot megnyomva a beteg jelezheti, hogy éppen akkor panasza is volt. Az okostelefonjára letöltött alkalmazásba (myZioTM mobile app) vagy egy regisztrált weboldalra (www.myzio.com) be is tudja írni, hogy pontosan mit érzett. A 14 napos viselés után a beteg levélben elküldi a készüléket a cégnek feldolgozásra és értékelésre. Természetesen a kapott eredményt az orvosával meg tudja beszélni.
Ugyanezen az elven működik a Corventis cég (Medtronic-tulajdon) Piix tapasza is, csak ebben a rendszerben nem vezetéken keresztül kerül az EKG-adat egy, a betegnél lévő eszközre (base station, amit pl. övre lehet rögzíteni). Mindkét megoldás egy elvezető elektródával készíti az EKG-t. Nem így az ausztrál V-Patch monitorrendszer, amely 3 elvezetéses EKG-t ad (ez a V-patch), azon az áron, hogy nagyobb a készülék, mint az előbb említett két megoldásban. Szintén vízhatlan, 7 napon át viselhető. Az adatot a V-Pod eszköz észleli, amit szintén a testre – a tapaszra – kell rögzíteni. Az EKG-t a V-Pod vezeték nélkül küldi az ún. V-Cell egységhez. A V-Cell szoftver pedig az adatokat (EKG-t) a felhőben titkosan tárolja (V-Patch Central), azt a beteg meg tudja osztani kezelőorvosával (az egész folyamatot a https://www. vpatchmedical.net/services linken lehet megtekinteni).
Az áruk még jelentős (a Zio patch ára 500 USA-dollár, azaz 150 000 forint), ami nyilván csökkenni fog az elterjedéssel. A jövőben megvalósulhat az okoseszközökkel kapott EKG és a mobiltelefonon futó alkalmazások (pitvarfibrillációban fontos kalkulátorok, a gyógyszerszedést segítő ún. adherenciaalkalmazások, életminőség-kérdőívek) egy készülékre való összehozása és az adatok közös, egyidejű, mesterséges intelligenciát is segítségül hívó – automatikus – elemzése, és a beteg akár valós idejű tanácsokat is kaphat az eszköztől.
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Irodalom:
1. Tomcsányi J, Salfer B, Nagy B. Régi és új orális antikoagulánsok hazai alkalmazása pitvarfibrillációban. Orv Hetil 2017;158(39):1545–1549
2. Guo Y, Chen Y, Lane DA, et al. Mobile Health Technology for Atrial Fibrillation Management Integrating Decision Support, E ducation, and Patient Involvement: mAF App Trial. Am J Med 2017. augusztus 26. PII: S0002-9343(17)30712-X
3. Kotecha D, Chua WWL, Fabritz L, et al. European Society of Cardiology smartphone and tablet applications for patients with atrial fibrillation and their health care providers. Europace. 2017. október 10. DOI: 10.1093/europace/ eux299