A 2019 decemberében megjelenő új koronavírus, a „súlyos akut légzőszervi szindrómához kapcsolódó koronavírus 2 (SARS-CoV-2)”, mely a koronavírus-19 betegséget (COVID-19) okozza, régen látott nehézségek elé állította a világ egészségügyi rendszereit. Habár kezdetben, az egyértelmű légzőrendszeri károsodást okozó hatásai miatt úgy véltük, hogy elsődlegesen ezt a szervrendszert érinti a betegség, azonban egyre növekvő mennyiségű adat áll rendelkezésünkre az egyéb szervek károsodásáról.
Mindenki, de különösen a szívbetegek számára régóta javasolják a sóbevitel korlátozását, annak ellenére, hogy nem teljesen meggyőző, van-e hatása az életkilátásokra.
A szerzők az amyloidosisok aktuális osztályozását, elnevezését, a kórfolyamat alapvető szabályait ismertetik. Áttekintik a legfontosabb szisztémás és lokális amyloidosis szindrómák sajátosságait, a diagnózis felállításának segédeszközeit és a terápia ma még szegényes lehetőségeit.
A szérum magas troponinszintje gyakran a heveny coronaria-szindróma jele. Az elkülönítő kórismék között számos más kórfolyamat is számba jön. Ezek közé tartoznak a veleszületett és a szerzett kardiomiopátiák, amelyeket az akut coronaria-szindróma kizárása után sürgősen igazolni kell, illetve ki kell zárni. Fabry-betegségben az emelkedett értékek a szív érintettségére is utalhatnak. Ezt a betegség ritka előfordulása miatt kezdetben gyakran nem ismerik fel, ezért a speciális oki kezelés elmarad vagy csak a betegség késői szakaszában kezdődik meg.
Az angiotenzinreceptort és a neprilizint egyidejűleg gátló LCZ696 eredményesebbnek bizonyult az önmagában adott ACE-inhibitornál a halálozás és a szívelégtelenség miatt szükségessé váló kórházi felvétel megelőzésében. Az Európai Kardiológus Kongresszuson Barcelonában is közzétett adatok meggyőző bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a kétfajta hatásmechanizmus krónikus szívelégtelenségben többet ér a puszta RAAS-gátlásnál.
A szívelégtelenség kivizsgálásában sokféle kockázati és biomarkert használnak. Ezek közül jelenleg a nátriuretikus peptideknek van a legnagyobb klinikai jelentőségük. A legtöbb tapasztalat a B típusú nátriuretikus peptiddel (BNP) és az N-terminális pro-BNP-vel (NT-pro-BNP) kapcsolatban áll rendelkezésre. Ezek a neuroendokrin hormonok elsősorban a bal és a jobb kamrában termelődnek, volumenvagy nyomásterhelés hatására. Szérumkoncentrációjuk mint „helyettesítő paraméter” meghatározását a legújabb vizsgálatok alapján sokféle célra használják, a BNP-ét és az NT-pro-BNP-ét például szűrővizsgálati paraméterként, diagnosztikai markerként, prognosztikai faktorként és a terápia monitorozására is. Jelen dolgozatunkban bemutatjuk a nátriuretikus peptidek meghatározásának ésszerű alkalmazását, és felhívjuk a figyelmet szérumszintjük értékelésének lehetséges nehézségeire.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.