Az osteoporoticus csonttörés kockázatai: a gyenge csontminőség, osteoporosis és sarcopenia, komplex mozgászavar. Ezek az esendőség-szindróma fő komponensei. Az esendőség (frailty) önálló kockázata az elesés, amely a fragilitási törés leggyakoribb oka.
Metasztázist képző rosszindulatú daganatokban gyakran figyelhető meg cachexia, mely az érintett betegek súlyos állapotromlása következtében gyakran halálos kimenetellel társul. Kezelése mindeddig sikertelennek mondható, melynek elsődleges oka, hogy a mai napig nem ismertek azok a molekuláris folyamatok, melyek kialakulásában szerepet játszanak. A pontos mechanizmus feltárására számos kísérleti modellt hoztak létre, amelyek célja a cachexiát okozó faktorok célzott molekuláris gátlása és kialakulásának megelőzése. Az eddigi, biztató eredmények ellenére a daganatos cachexia eredményes klinikai terápiája még várat magára; ehhez nagy esetszámot felölelő klinikai tanulmányok szükségeltetnek.
A pajzsmirigy funkcionális betegségei kihatással vannak a testsúlyra. Régóta ismert tény, hogy manifeszt hyperthyreosis esetén csökken, míg pajzsmirigy-alulműködés esetén gyarapodik a testsúly. Kérdéses, hogy a szubklinikai funkciózavarok is befolyásolják-e a testsúlyt, valamint hogy a súlyfelesleg milyen hatással bír a pajzsmirigyfunkcióra. A cikk rövid összefoglalást kíván adni a TSH és a testsúly közötti összefüggésről, az elmúlt években e témában megjelent jelentősebb közlemények eredményeiről.
A Nemzeti Egészségügyi Program 2018–2030 szakpolitikai stratégiai tervezet a lakosság betegségterhének mérséklése érdekében a prevenciós törekvések első helyén a szív- és érrendszeri betegségeknek, a harmadik helyén pedig az anyagcsere-betegségeknek a megelőzését szerepelteti. Az e betegségek kialakulásában szerepet játszó rizikótényezők és -állapotok már gyermek- és serdülőkorban észlelhetők, gyorsítják a metabolikus eltérések kialakulását és az atherogenesist, e hatások kivédése vagy csökkentése a felnőttkori betegségek prevencióját szolgálja.
Szubklinikus hypothyroidismusban hideg környezetben észlelhető csökkent hőtermelés a pajzsmirigy hormonszintjeinek sikeres normalizálásával helyreállítható.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Gyógyszergyári közlemény
2017-07-17
Az életmódváltás mellett alkalmazott naltrexon + bupropion kombináció az eddigi eredmények alapján erős – biztonságos és hatásos – pillére lehet a kezelésnek, amit feltehetőleg a kardiovaszkuláris hatásokat vizsgáló, jelenleg még folyamatban lévő vizsgálatok eredményei is meg fognak erősíteni a későbbiekben.
Az elhízás gyógyszeres kezelésében közel egy évszázada próbálkoztak efedrin- és amfetaminszármazékokkal, de ezeket napjainkra idegrendszeri és kardiovaszkuláris mellékhatásaik miatt nagyrészt kivonták a forgalomból. Hazánkban 5 év óta nincs étvágycsökkentő gyógyszer, az USA-ban viszont 3 éve alkalmazzák a más hatásmechanizmusú, szelektív 5HT2C szerotoninreceptor-agonista lorcaserint, kedvező eredményekkel.
A súlyosabb nikotinfüggőség mellett nagyobb a hajlam az elhízásra. A súlygyarapodás összefügg a nikotinfüggőség mértékével, a naponta elszívott cigaretták számával, a kiindulási triglicerid - és az alacsony HDL-koleszterin szinttel.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle VIII. évf.5. szám
OTSZ Online
2003-10-01
FŐ SZEMPONTOK
Az egységnyi testtömegre vonatkozó metabolikus ráta az életkor előrehaladtával csökken, ezért az alapanyagcsere során a gyermekek kevesebb hőt és egyéb anyagcsereterméket termelnek, mint a csecsemők.
A testtömegre vonatkoztatott fenntartó szükséglet kiszámítására számos módszert dolgoztak ki, többek között a testfelületre vagy az alapkalóriára alapozott módszert és az ún. Holliday–Segar-féle számítást.
Hypovolaemia jeleinek (pl. tachycardia, vérnyomásesés) észlelésekor gyors folyadékpótlás („bolus” infúzió) javasolt (csecsemőknek és gyermekeknek 20 ml/kg, serdülőknek 10 ml/kg).
Az ellenőrzés során a könnyen hozzáférhető, és egyben leghasznosabb módszereket kell alkalmazni: a fizikális vizsgálatot (a dehidráció jeleinek megszűnése), a testtömeg mérését, valamint a vizelet mennyiségének és fajsúlyának meghatározását.
Bevezetés
A parenterális folyadékterápia a kórházban ápolt csecsemők és gyermekek kezelésének alapvető eleme. A kórházi betegeket ellátó klinikusnak nemcsak a parenterális folyadékterápia szükségességét kell időben felismernie, hanem az alkalmazott oldat összetételét, mennyiségét és sebességét is tudatosan kell megválasztania. A megfelelő folyadék- és elektrolitterápia megválasztása nem könnyű feladat, azonban módszeres gondolkodással, néhány élettani alapelv figyelembevételével és a beteg gondos ellenőrzésével a nehézségek általában áthidalhatók. Segítséget jelenthet, ha a fenntartáshoz, hiánypótláshoz és a folyamatos veszteség ellensúlyozásához szükséges folyadékmennyiséget és elektrolitigényt külön-külön mérlegeljük (1. táblázat). A legtöbb nehézséget az okozza, hogy a fenntartó szükséglet – a hiányállapottal szemben – nem közvetlenül a testtömeg függvénye, továbbá nem is mérhető olyan egyszerű módon, mint a folyamatos veszteség.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.