Miért számít hosszú ideje az egyik legnagyobb kihívásnak az Alzheimer-kór kutatása, és miért olyan nehéz az adatgyűjtés, valamint a hatásos kezelések kifejlesztése?
Egy július 26-án tartott konferencia előadói szerint a folyamatosan átalakuló SARS-CoV-2 vírus elleni küzdelem új stratégiákat igényel, ezek egyike az intranazális vakcinák kifejlesztését.
Állatkísérletekben már egyetlen dózist követően is igen jó eredményeket mutatott a CureVac új vakcinája, a svájci Memo Therapeutics pedig a COVID-19-fertőzésből felgyógyult betegekből gyűjtött antitestek továbbfejlesztésén dolgozik.
Az orosz gyógyszerfelügyelet már a második koronavírus elleni vakcinát engedélyezte EpiVacCorona néven, de az elsőként jóváhagyott Szputnyik V-höz hasonlóan itt sem végeztek fázis III klinikai vizsgálatokat.
Az FDA május 22-én értékelésre befogadta a Zealand Pharma A/S daziglukagon hatóanyagú készítményét, mely a HypoPal injekciós tollal alkalmazva súlyos hipoglikémia kezelésére alkalmas.
A daganatos betegek életminőségét leginkább rontó vérszegénység szerteágazó okokkal magyarázható, köztük a kemoterápia fontos negatív etiológiai tényező.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) pozitívan véleményezte az életveszélyes influenza kezelésére alkalmazható Dectova készítményt.
Az utóbbi 20 év orvosi kutatásainak egyik vívmánya, hogy a tömegeket érintő halálos és súlyos betegségek mellett a főleg genetikai eredetű, krónikus és daganatos betegségekben szenvedőkre is figyelem irányult, és előtérbe került e megbetegedések okainak pontos megismerése és hatékony kezelési eljárások bevezetése.
A több szempontból is innovatív RABBIT regiszter feladata hosszú távon megfigyelni a reumatoid artritisz újabb gyógyszereinek biztonságosságát és hatásosságát. A regiszter adatainak elemzése a biológiai szerekkel kapcsolatban nem tárt fel eddig ismeretlen kockázatokat. Biológiai kezelés során figyelmet kell fordítani a fertőzések határozott kezelésére és a melanómaszűrésre.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A reumatológiai betegségek világszerte kiemelkedő és egyre növekvő népegészségügyi problémát jelentenek, ami komoly terhet ró az egyénre, a családra és a társadalomra egyaránt. Ennek oka nemcsak a betegségek magas számában, hanem az általuk okozott tartós életminőség-romlásban, rokkantságban és keresőképtelenségben, valamint az extrém költségekben is keresendő. Nem árt leszögezni, hogy egyes mozgásszervi kórképek magasabb halálozással járnak, gondoljunk csak például az oszteoporózis talaján kialakuló combnyaktáji törések utáni, vagy a szisztémás autoimmun betegségekhez, illetve a reumatoid artritiszhez társuló magas mortalitásra. Válaszul a kihívásokra szakterületünkön az utóbbi egy-két évtizedben hallatlan fejlődés és szemléletváltozás ment végbe, melynek keretében a reumatológia igen gyorsan adaptálta a medicina egészét átformáló új irányzatokat és az új évezred modern reumatológiai gyakorlatát hozta létre.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.