A pandémia nem csak a SARS-CoV-2 fertőzés miatt jelent nagyobb veszélyt a várandósokra és újszülöttjeikre, hanem a világjárvány okozta anyai stressz és depresszió is károsíthatja a csecsemők egészségét.
A modern világunkat elárasztó kémiai szerek szerepet játszanak abban, hogy évtizedek óta csökken a termékenység, és a jövő generációinak egészségügyi kockázata rohamosan nő.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XXIII. évf. 4. szám
OTSZ Online
2018-10-05
Bizonyítékok igazolják az endokrin diszruptorok „obezogén” hatását. A hatás a nukleáris receptorok jelátviteli útjának megváltozása révén járul hozzá a túlsúly, elhízás járványszerű terjedéséhez. Az endokrin diszruptorok káros hatása nemcsak az érintett személyeknél, hanem az utódoknál is jelentkezik. Mindez indokolja az elhízáskezelés stratégiájában az expozíció megelőzését vagy lényeges csökkentését.
Az egyedfejlődés során kialakult ideghálózatok kb. 300 milliárd idegsejtje kémiai ingerületátvivő anyagok és elektromos impulzusok segítségével létesít kapcsolatot, „beszélget” egymással. Sérülékeny, számtalan külső hatásnak kitett hálózat ez. Az emberi magatartást, viselkedést nagymértékben befolyásolhatják különféle gyógyszerek, élvezeti szerek, a környezetet és az élelmiszereket szennyező anyagok, ipari mérgek. Toxikológiai cikksorozatunk első része a perifériás és a központi idegrendszert érő toxikus hatások formáit és pato-biokémiai mechanizmusait tekinti át.
Az endokrin diszruptorok (endocrine disrupting chemicals, EDC) olyan exogén anyagok vagy elegyek, amelyek beavatkoznak az endokrin rendszer funkcióiba. Több mint ezer anyagot neveztek meg mint lehetséges endokrin „rombolót”. Az ilyen vegyületekkel szemben védtelenek vagyunk, miközben azok szinte mindenütt jelen vannak, és egész életünkben folyamatosan ki vagyunk téve a veszélyeiknek.
Egy élelmiszer csomagolásban és egy gombaölőszerként használt anyagról derült ki, hogy visszafordíthatatlan veszélyt jelenthetnek a gyermekek fogazatára.
Diabetológia Mozaik Diabetológiai Mozaik 8. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Diabetológia Mozaik
2016-02-16
A 2-es típusú diabetes mellitus (T2DM) incidenciájának növekedésével együtt egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelent a diabéteszes nephropathia. A környezetszennyező anyagokkal történt expozíció patofiziológiai változásokat eredményez a vesékben. A biszfenol A (BPA) egy endokrin diszruptor, melyet széles körben alkalmaznak a műanyaggyártásban, és ezt használják az élelmiszerkonzervek dobozának belső bevonataként is. Több korábbi vizsgálat azt mutatta, hogy a BPA vesebetegséggel társulhat.
Az emberi szervezet saját hormonjaival kölcsönhatásba lépő anyagok, az un. endokrin diszruptorok növelik a diabétesz kialakulásának kockázatát, ezért - különösen terhesség esetén- javasolt a kerülésük.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.