Jelentős változások történtek a műtéti eljárásokban, a diagnosztikai és terápiás berendezések fejlesztésében. A phacoemulsificatio általánossá vált hazánkban. Megjelentek a prémium kategóriás műlencsék. Kifejlesztették a femtolézeres szürkehályog-sebészeti technológiát, a glaucoma femtolézeres kezelésének fejlesztésében és tesztelésében Magyarország világelső. A szemnek szinte nincs már olyan része, amelyet ne lehetne lézerrel kezelni. Az optikai koherencia tomográfia (OCT) általánossá vált a retinabetegségek diagnosztikájában. Áttörés történt az időskori nedves típusú macula-degeneráció kezelésében. Immár a mesterséges intelligencia is segítheti a szemorvosok munkáját.
Kisérleti stádiumban az atrófiás, időskori macula degenerációt a megmaradó természetes perifériás látás és a központi látást biztosító szubretinális implantátum együttesével lehet kompenzálni.
Franciaországban már két időskori száraz macula-degenerációban (AMD) szenvedő beteg kapott mesterséges retina implantátumot a PRIMAvera multicentrikus klinikai vizsgálata során.
A molekuláris medicina egyik perspektivikus területét képviselő oligonukleotid-terápia rövid, szintetikus nukleinsavakat alkalmaz specifikus gének, illetve fehérjék működésének befolyásolására. Az összefoglaló a ma már gyakorlati eredményeket is felmutató, de sikertörténetnek még nem tekinthető tudományterület jelenlegi helyzetét és jövőbeli lehetőségeit mutatja be.
Az időskori macula-degeneráció minden stádiumában olyan biomarkerek mutathatók ki a vérből, melyek lehetővé teszik a korai felismerést és a pontosabb prognózist.
Evidencia erejű indirekt tények utalnak arra, hogy az időskori macula-degeneráció (AMD) idült érbetegség, az érrendszer megbetegedésének része. A szem struktúráit vérrel ellátó érendotél diszfunkciójának (ED) kulcsszerepe van az AMD létrejöttében. Joggal várható, hogy az endotélfunkció megőrzése, az ED nem gyógyszeres és/vagy gyógyszeres helyreállítása az idült érbántalmat, így az AMD kialakulását preveniálni, az AMD folyamatát javítani képes.
World Journal of Pharmaceutical Research (WJPR), 2016. március
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2016-02-28
A Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesületének (MÉKISZ) ötrészes cikksorozata a gyártók és forgalmazók szemszögéből mutatja be az étrend-kiegészítők helyét a gyógyulást, betegségmegelőzést, egészségmegőrzést támogató termékek között. A sorozat első része a gyógyszertárban is forgalmazható legfontosabb, gyógyszernek nem minősülő termékkategóriákat tekinti át a hatályos európai uniós és hazai jogszabályok szerint.
Az időskori memóriazavar és kognitív hanyatlás korábbi vizsgálatok szerint rendszeres testedzéssel mérsékelhető, de két új tanulmányban nem sikerült igazolni, hogy a testmozgás vagy táplálékkiegészítők fogyasztása megállítaná a kezdődő demenciát.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.