Az értelmi hanyatlást sem mozgásprogramok, sem táplálékkiegészítők nem gátolják
Az időskori memóriazavar és kognitív hanyatlás korábbi vizsgálatok szerint rendszeres testedzéssel mérsékelhető, de két új tanulmányban nem sikerült igazolni, hogy a testmozgás vagy táplálékkiegészítők fogyasztása megállítaná a kezdődő demenciát.
Mind több az idős ember, s közülük mind többen tapasztalnak memóriazavart, gondolkodási nehézséget, ami kezelést igényelne. Korábban három vizsgálat eredménye arra utalt, hogy a rendszeres testedzés segít az ilyen szellemi nehézségek leküzdésében – erről rovatunkban is részletesen beszámoltunk. Arra is voltak adatok, hogy bizonyos táplálékkiegészítők ugyancsak segítenek a korosodással kapcsolatos gondok leküzdésében, ezért most két nagy tanulmány foglalkozott ezekkel a kérdésekkel, mindkettő a JAMA legújabb számában jelent meg, érdekes szerkesztőségi közlemény kíséretében.
Az egyik vizsgálatot Dr. Kaycee M. Sink vezetésével a Wake Forest School of Medicine munkacsoportja végezte. A 2 esztendei megfigyelés során mérsékelt fizikai megterhelést jelentő mozgásprogram hatását hasonlították össze idős embereken az egészségügyi felvilágosító program eredményeivel. A randomizált vizsgálat neve LIFE volt (Lifestyle Interventions and Independence for Elders). Dr. Sink és munkatársai nyolc amerikai központban 1635 résztvevőt tanulmányoztak 2010 februárjától 2011 decemberéig. A vizsgálati alanyok olyan 70–89 éves, ülő életmódot folytató emberek voltak, akik képesek voltak 15 perc alatt 400 méteres utat megtenni.
Az idős emberek fele (n=618) véletlenszerű kiválasztással a fizikailag aktív csoportba került: ők gyalogoltak, rugalmassági és egyensúlygyakorlatokat végeztek hetenként kétszer a központban és hetenként háromszor-négyszer odahaza. A többiek (n=617) az első 26 héten heti egy alkalommal egészségügyi felvilágosítást hallgattak, majd havonta legalább egyszer ugyanezt, végtagfeszítési és -lazítási gyakorlatokkal kiegészítve. A 60–90 perces foglalkozások során utazásbiztonsági, megelőzési és táplálkozási témák kerültek szóba.
A vizsgálatba kerülés feltétele volt a Modified Mini-Mental State Examination gondolkodási zavart vagy demenciát nem jelző eredménye. A 24 hónapos időszak végén a részletes pszichológiai teszt nem igazolta, hogy a fizikai tevékenység jobb általános vagy specifikus gondolkodási teljesítményt eredményezett volna, mint az egészségügyi felvilágosítás.
„Azt vártuk, hogy a fizikai aktivitással kezelt csoport tagjai mind a memóriát illetőleg, mind gondolkodásban jobban teljesítenek, mint a betegoktatásban részesülők, de mindkét csoport szellemi teljesítménye azonos volt – összegezte az eredményt Dr. Sink. – Mivel a testmozgás jót tesz az egészségnek, így is ajánljuk, hogy az idős emberek hetenként mozogjanak átlagosan 150 percet.
A második vizsgálat, az „Age-Related Eye Disease Study” (AREDS2) lényege az volt, hogy az USA 82 egészségügyi központjának retinaspecialistái 4203, átlagosan 72,7±7,7 éves személyt kezeltek (57,5%-uk volt nő), akik késői, korfüggő macula-degeneráció veszélye miatt kerültek vizsgálatra 2006 októbere és 2012 decembere között. A szemészeti vizsgálaton kívül 3501 résztvevőnél hozzáértő személy telefonos gondolkodási tesztet végzett induláskor, majd az ötéves megfigyelés során kétévenként.
A teljes csoportot négy részre osztották. Az első alcsoport placebót kapott, a második dokozahexaénsavat (DHA, 350 mg) és eikozapentaénsavat (EPA, 650 mg), a harmadik luteint és zeaxantint szedett, végül a negyedik csoport DHA/EPA-t és lutein/zeaxantint is kapott. A kognitív teljesítmény nem különbözött szignifikánsan a randomizáltan szétosztott vizsgálati alanyok között, bármilyen kezelést kaptak is. „Az eredmény gyakorlatilag független volt a kezeléstől – foglalta össze a vizsgálat vezetője, Emily Y. Chew. – A táplálékkiegészítőket hiába kapták: az órát nem lehet visszaállítani. Sokkal előbb kellett volna a készítmények szedését elkezdeni, hogy a hatás érvényesüljön. A táplálékkiegészítőktől sokat nem várhatunk, mert eddig gyakorlatilag egyik sem javította a gondolkodást” – mondotta Dr. Chew.
A szerkesztőségi közlemény szerzői, a kanadai Sudeep Gill és Dallas P. Seitz azzal zárják írásukat, hogy „a negativ eredmény nem jelent csalódást. Egy-egy vizsgálat adata az előző és következő tanulmányok eredményével együtt értékelendő. Úgy véljük, sok érv támogatja azt, hogy az idős embereket arra biztassuk: fizikailag és társadalmilag is aktívak maradjanak.”