Az akut/szubakut köhögés leggyakoribb oka a vírusfertőzés, amely általában spontán elmúlik az egyébként egészséges embereknél. A krónikus köhögés (>8 hét) hátterében többnyire három alapvető ok áll: váladékcsorgás a garatban, asztma és asztmával társult szindrómák, valamint gastrooesophagealis refluxbetegség. Ha a tartós köhögési tünet oka megfelelő diagnosztika után nem rendelhető egy adott betegséghez, akkor azt önálló betegségnek, krónikus idiopátiás köhögésnek nevezzük. Ha a célzott terápia javítja az alapbetegséget, de a köhögési tünet terápiás válasza az irányelvek szerinti kezelés ellenére is elmarad, akkor krónikus refrakter köhögésről beszélünk.
Amikor 2019 végén Kínában megjelent az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta megbetegedés, jómagam kisebb esélyt adtam egy világjárvány kialakulására, hiszen a távol-keleti SARS és közel-keleti MERS koronavírus okozta betegségek nem fejlődtek a világ összes országát érintő problémává. Bevallom, tévedtem. A COVID-19 betegség 1 év alatt több mint 100 millió igazolt fertőzést okozott világszerte, és a halálos áldozatok száma közelíti a 2,5 milliót.
A felső légúti fertőzések – melyeket „megfázásként” is szokás emlegetni a köznyelvben – heveny formában jelentkező, általában maguktól is meggyógyuló betegségek. Leggyakoribb kórokozóik különböző légúti vírusok.
A nemzetközi irányelvek ellenjavallják a kodeint tartalmazó köhögéscsillapítók gyermekkori használatát a bizonytalan előnyök és a potenciálisan fatális szövődmények miatt. Egy nagyszámú japán adatbázis adatain keresztül vizsgálták a ritkán előforduló kodeint tartalmazó köhögéscsillapítókkal összefüggésbe hozható súlyos légzésdepresszió előfordulását és ezek kapcsolatát gyermekkorban.
Egy amerikai felmérés azt mutatta, hogy a paracetamolt szedő felnőttek egy része sok esetben hajlamos az előírt napi mennyiségnél több gyógyszer bevételére.
A COPD morbiditási és mortalitási mutatói aggasztóak, egészségügyi költségei egyre jelentősebbek. Gyógyszeres kezelésében megjelent a klinikai fenotipizálás és az ehhez igazodó személyre szabott kezelés igénye.
Az Orvostovábbképző Szemle májusi számában három cikket olvashatnak a drogok gyógyászati alkalmazása témakörben. Az első cikk az endohallucinogén dimetil-triptamin lehetséges szerepéről szól a szövetek regenerációjában, a másodikban a drogok személyésigéről olvashatunk, míg a harmadik cikk osztályos tapasztalatokat közöl a szintetikus kanabidokkal kapcsolatban.
A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, ami miatt a betegek felkeresik a háziorvost vagy a tüdőgyógyászt. A köhögéscsillapítás betegségspecifikus vagy tünettől függő lehet. A köhögéscsillapítást régóta alkalmazzák felső légúti infekció kapcsán gyakran fellépő akut formák esetén. A köhögés tüneti kezelésére alkalmazott szerek közül a perifériásan ható szerek − például a levodropropizin és a moguistein – bizonyultak a legeredményesebbnek. Cough, 2011. október
A köhögés a leggyakoribb tünet, ami miatt a betegek felkeresik a háziorvosi rendelőt; ilyen esetben általában akut bronchitis a diagnózis.Jellemzően kb. 3 hétig tartanak a tünetek. Az akut bronchitist okozó fertőzések több mint 90%-áért vírusok felelősek. Antibiotikumot csak akkor szabad alkalmazni, ha pertussis gyanúja merül fel, vagy ha fokozott a tüdőgyulladás veszélye.
A köhögés a leggyakoribb tünet, ami miatt a betegek felkeresik a háziorvosi rendelőt; ilyen esetben általában akut bronchitis a diagnózis. Jellemzően kb. 3 hétig tartanak a tünetek. Az akut bronchitist okozó fertőzések több mint 90%-áért vírusok felelősek. Antibiotikumot csak akkor szabad alkalmazni, ha pertussis gyanúja merül fel, vagy ha fokozott a tüdőgyulladás veszélye (pl. 65 évesnél idősebbeknél). A tünetek kezelésére szokásosan alkalmazott terápiák hatástalanok. Mivel a betegek elvárásai és a bizonyítékokon alapuló ajánlások eltérnek egymástól, átgondolt kommunikációs stratégiára van szükség ahhoz, hogy a betegek ne legyenek elégedetlenek az ellátással, de a lehető legbiztonságosabb kezelésben részesüljenek.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.