Újabb adatok szerint akut koronária szindróma miatt hospitalizált betegekben a magas intenzitású lipidcsökkentő kezelés 75 évnél idősebb korban a jár a legtöbb haszonnal.
Sclerosis multiplex lapszemle Sclerosis multiplex lapszemle 1. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Sclerosis multiplex lapszemle
2017-08-07
A kóros fáradékonyság a sclerosis multiplex gyakori tünete, ráadásul a betegek többsége a legkellemetlenebb tünetek közé sorolja. Prevalenciáját 50 és 83% között említik, az eltérő értékek a mérések és minták különbözőségével magyarázhatók. A fáradékonyság meghatározása SM-ben: „a fizikai és szellemi energia olyan jelentős mértékű hiánya, amely a beteg és gondozója által egyaránt észlelhető, és gátolja a szokásos tevékenységeket”.
A cikk alapellátó orvosoknak foglalja össze a felnőttkorban ajánlott védőoltásokat. Az oltási ajánlásokhoz megfogalmazott szempontok – életkor, aktuális immunállapot, élethelyzet, a védőoltással elérendő cél – mellett kitér az olthatóság megítélésének fontosságára is.
A sztatinok adásával a kedvezőtlen koleszterin szérumszintjének csökkentése mérsékli a kardiovaszkuláris események gyakoriságát. Egy új vizsgálat a sztatinkezelés újabb előnyét is igazolta: hatásukra a szürkehályog gyakorisága is csökken.
A COPD morbiditási és mortalitási mutatói aggasztóak, egészségügyi költségei egyre jelentősebbek. Gyógyszeres kezelésében megjelent a klinikai fenotipizálás és az ehhez igazodó személyre szabott kezelés igénye.
Eljöhet az idő, amikor a vakság fő okának számító katarakta műtét helyett egyszerű szemcseppel is kezelhető lesz – ígéri a Nature című lapban most megjelent közlemény.
Rendhagyó esetismertetésünk néhány alapkérdést exponál és válaszol meg a zöldhályog szűrésének előnyeivel, hátrányaival, lehetőségeivel kapcsolatban. A U. S. Preventive Services Task Force (USPSTF) álláspontját hazai szakvéleménnyel is kiegészítettük.
Egy prospektív, populációszintű svéd vizsgálat tanúsága szerint a dohányzás elhagyása szignifikánsan csökkenti a későbbi szürkehályogműtét szükségességét.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A szemészet nagyléptékű változásokon ment keresztül az elmúlt 20 év alatt. Legjelentősebbnek mondható a lézersebészet elterjedése mind terápiás, mind refraktív sebészeti vonatkozásban. A katarakta sebészetében előretörtek a műlencsebeültetésekkel végzett műtétek, bővültek a magasabb fénytörési hibák korrekciójára is alkalmas műlencsék fajtái. A szaruhártya-beültetések vonatkozásában megjelentek a cornea egyes rétegeinek transzplantációs lehetőségei. Általánossá váltak az időskori macula-degeneráció és a retinopathia diabetica kezelései. Új műszerek jelentek meg, amelyek a biomikroszkopikus diagnosztikát segítik.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.