Idősebb korban még fontosabb az intenzív lipidcsökkentés
Újabb adatok szerint akut koronária szindróma miatt hospitalizált betegekben a magas intenzitású lipidcsökkentő kezelés 75 évnél idősebb korban a jár a legtöbb haszonnal.
A JAMA Cardiology-ban 2019. július 17-én megjelent IMPROVE-IT vizsgálatban stabilizálódott akut koronária szindróma (ACS) után lévő 50 évesnél idősebb betegekben a simvastatin monoterápiát hasonlították össze magas intenzitású (40 mg simvastatint plusz 10 mg ezetimibet tartalmazó) kombinált lipidcsökkentő kezeléssel. A vizsgálatba vont 18.144 felnőtt 56%-a 50-65 év közötti, 29%-a 65-74 éves 15%-a 75 éves vagy annál idősebb volt a vizsgálat kezdetén. A legidősebb csoport átlagéletkora a vizsgálat kezdetén 79, a vizsgálat végén 85 év volt
A tanulmány szerint az LDL-koleszterin szintek mindhárom korcsoportban hasonló mértékben és szignifikánsan csökkentek. A simvastatin mellett ezetimibet is kapó nagyon idős betegeknél abszolút értékben 8,7%-kal kisebb volt a különféle kardiovaszkuláris (CV) történések kockázata a simvastatin monoterápiában részesülő, azonos korú betegekhez képest. Viszont az abszolút kockázatcsökkenés 50-64 éves korban csak 0,9%, 65-74 éves korban csak 0,8% volt. A több mint 18.000 beteg adatait feldolgozó vizsgálat szerint az életkor szerepe szignifikáns volt (P=0,02). Átlagosan 6 év követés után a 75 év alatti betegeknél 125 kezelés szükséges egyetlen elsődleges végpont esemény elkerüléséhez, 75 év fölött ehhez 11 kezelés is elég. Elsődleges végpontnak a CV eredetű halált, a szívinfarktust, a stroke-ot, az instabil angina miatti hospitalizációt vagy az ACS utáni 30 napon túli revaszkularizációt jelölték meg.
A korábbi magas intenzitású lipidcsökkentő (sztatin) vizsgálatokban az idős betegek májenzim értékei romlottak, és nem volt ritka mellékhatás a myalgia és a myopathia. Az IMPROVE-IT vizsgálatban ritka volt a rhabdomyolysis és a myopathia, májenzim eltérések is igen ritkán fordultak elő és gyakoriságuk nem növekedett az idős emberek életkorának előre haladtával. Tehát a „magas intenzitású kezelés ebben a kombinációban minden életkori csoportban jól tolerálható volt, a májjal, vagy izomzattal összefüggő mellékhatás aránya az életkorral nem növekedett”. Bár az idősödéssel egyre több daganat, katarakta és neurokognitív esemény jelent meg, de ezek gyakorisága mindkét kezelési csoportokban megegyezett. A vérzéses stroke gyakorisága sem különbözött szignifikánsan a 75 fölöttiek két kezelési csoportjában (P=0,15).
A fentiek alapján a szerzők, dr. Richard G. Bach (Washington University School of Medicine, St. Louis, Missouri) és munkatársai szerint az idős, ACS-en átesett betegeknél a magas intenzitású lipidcsökkentő kezelést javasolt alkalmazni.
Dr. Dan Stenja (University of California, Los Angeles)– aki nem vett részt az analízisben – theheart.org/Medscape Cardiology-ban úgy nyilatkozott "meglepő, hogy a nagyon idős betegeken a relatív kockázatcsökkenés magasabb volt, hisz ezt korábbi vizsgálatok még nem igazolták." Minden esetre ő a sztatin plusz ezetimib kombinációt biztonságosabbnak tartja, mint az önmagában adott nagy dózisú sztatint, és jobban hozzáférhetőnek, mint a PCSK9 gátló alirocumabot vagy evolocumabot. Hangsúlyozta, hogy az orvosnak minden beteggel ajánlatos megbeszélni a sztatin kezelés előnyeit és hátrányait, és a kezelési döntéshozatalhoz ez a tanulmány is hozzásegíthet.
Szerkesztőségi közleményében dr. Antonio M. Gotto Jr. (Weill Cornell Medicine, New York) hézagpótlónak nevezte dr. Bach és munkatársai vizsgálatát, hiszen a korábbi lipid-módosító kezelésekben csak nagyon kevés 75 évnél idősebb beteg szerepelt, sőt többnyire ilyen korú betegeket be sem vontak a vizsgálatokba. Bár a tanulmány csak egy post-hoc analízis, de nagyon hasznos információkkal szolgál a beteg és az orvos számára, és javasolja az LDL-koleszterint csökkentő intenzív kezelést szklerotikus kardiovaszkuláris betegségben szenvedő idős betegeknél is.
Dr. Gotto végül megjegyezte, hogy a jelenleg is folyó STAREE vizsgálat (Statin Therapy for Reducing Events in the Elderly) további információkkal fog szolgálni a 70 év fölöttiek sztatin kezeléséről. Az Ausztráliában folyó vizsgálatban mintegy 18.000 beteg napi 40 mg atorvastatin kezelésben részesül. Az eredmények 2020-ra várhatóak.
Források:
2. JAMA Cardiol
3. JAMA Cardiol