Karatakta műtét helyett szemcseppet
Eljöhet az idő, amikor a vakság fő okának számító katarakta műtét helyett egyszerű szemcseppel is kezelhető lesz – ígéri a Nature című lapban most megjelent közlemény.
A University of California-San Diego (UCSD) vizsgálata megmutatta, hogy a természetes szteroidot tartalmazó oldat szemcsepp formájában alkalmazva enyhítheti a kataraktát kutyáknál.
A szemlencse főleg kristályos proteinekből épül fel, melyek kettős feladatot látnak el: egyrészt lehetővé teszik a fókusztávolság változtatását látás közben, másrészt biztosítják a szemlencse átlátszóságát. Ennek pontos mechanizmusa azonban máig nem tisztázott. Karatakta (szürkehályog) esetében a krisztallin fehérjék finom szerkezete megbomlik, ennek következtében összecsapzódás kezdődik, és a lencse homályossá válik.
A szemlencse ugyancsak gazdag a lanosterol nevű vegyületben is, mely számos fontos szteroid alapvető alkotóeleme a szervezetben. A lanosterolt a lanosterol-szintáz nevű enzim szintetizálja. A kutatók figyelme azt észlelve fordult a lanosterol felé, hogy a katarakta veleszületett formájában szenvedő gyermekeknél ugyanaz a génmutáció áll fenn, mely blokkolja a lanosterol-szintázt. Ebből adódott a feltételezés, hogy normális szemek esetében, ahol a szemlencse gazdag lanosterolban, maga a lanosterol akadályozza meg a katarakta alapját jelentő homályosodás megindulását.
Ennek elemzésére három vizsgálatsorozatot végeztek, kezdve laboratóriumi sejtektől, egészen az állatkísérletekig. Elsőként humán szemlencséből származó sejtek vizsgálatával megállapították, hogy a lanosterol valóban gátolja a fehérjék lencsehomályhoz vezető összecsapzódását. Ezt követően lanosterol-kezeléssel sikerült enyhíteni a kataraktát és fokozni a szemlencse átlátszóságát kísérleti nyulaknál. Végül a lanosterol-oldat tesztelésekor – injekció és szemcsepp formájában egyaránt – kutyáknál ugyanazt a hatást sikerült elérni a fehérjék kataraktát eredményező kicsapódását tekintve, mint a humán lencsékből származó sejteken és a nyulak szemlencséjében: a karatakta enyhült, és transzparencia fokozódott.
A szerzők így fogalmazzák meg következtetéseiket: „Vizsgálatunk azt igazolta, hogy a lanosterol kulcsmolekula a szemlencsefehérjék aggregációjának megakadályozásában, ami újszerű beavatkozási pontot kínál a katarakta pevenciójában és terápiájában.”
Tisztázásra vár azonban a kérdés, hogy lanosterol szemcsepp formájában alkalmazva hatásos kezelés lehet-e embereknél. A karatakta egyetlen kezelési módszere jelenleg a műtét, erre azonban nem minden betegnél van mód. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO, World Health Organization) adatai szerint számos országban állnak akadályok a műtéthez való hozzáférés útjában, ezért a katarakta jelenleg is a teljes látásvesztés legjelentősebb oka világszerte.