A menstruáció mintázata az általános egészségi állapot indikátora lehet. A primer vagy szekunder amenorrhoea lehetséges okai: a kifolyási traktus rendellenességei, primer petefészek-elégtelenség, a hypothalamus–hypophysis tengely zavarai, egyéb endokrin kórállapotok, idült betegségek következményei, fiziológiás vagy indukált amenorrhoea. Minden beteg számára fel kell ajánlani terhességi teszt mellett a szérum FSH-, LH-, prolaktin- és TSH-szintjének mérését. Primer petefészek-elégtelenségben hormonpótlás, fogamzásgátlás vagy meddőségi kezelés válhat szükségessé. A funkcionális hipotalamikus amenorrhoea evészavarra és csontritkulásra hívhatja fel a figyelmet. Polycystás ovarium szindróma eseteiben szűrés és kezelés szükséges a metabolikus zavar enyhítésére és az endometriumrák kockázatának mérséklésére.
Az FDA akné kezelésére alkalmazható, oldatos tretinoin készítményt engedélyezett (Altreno, 0,05% tretinoin) 9 éves vagy idősebb betegeknél történő alkalmazásra.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XX. évf. 5. szám
OTSZ Online
2015-12-29
A polycystás ovarium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb betegség a reproduktív korú nők csoportjában, ahol a prevalencia 5−10%. A PCOS diagnózisának felállításához teljesülniük kell a National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) 1990-es konferenciáján elfogadott kritériumoknak: hyperandrogenaemia és oligo-ovulatio (évente 9-nél kevesebb menstruációs ciklus), ami mellett kizárható egyéb ismert rendellenességek fenn állása, amilyen például a kongenitális adrenalis hyperplasia vagy a Cushingszindróma. A Rotterdam European Society for Human Reproduction and Embryology PCOS diagnosztikájára vonatkozó 2003-as kritériumai szerint az alábbi három feltétel közül kettő nek kell fennállni, hogy kimondhassuk a PCOS kórisméjét: (1) krónikus anovulatio; (2) hyperandrogenismusra utaló klinikai vagy biokémiai jelek; és (3) polycystás ovariumokat mutató ultrahangkép.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-12-04
A nők körülbelül 20%-ában alakul ki élete folyamán kismedencei terime.1 Ezek az elváltozások diagnosztikai és terápiás szempontból is nehéz feladat elé állítják a nőgyógyászt. Amikor egy beteg azzal keresi fel az orvost, hogy kóros képletet gyanít a kismedencéjében, az első feladat annak eldöntése, hogy az nőgyógyászati eredetű-e, majd meg kell határozni, hogy jóindulatú vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó. Cikkünk segítséget nyújt a nőgyógyászok számára a kismedencei terimék kivizsgálásához és a beteg megfelelő sebészhez irányításához.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2010-10-28
Két évtizeddel ezelőtt a gyermekkori 2-es típusú diabétesz (2TDM) egy alig létező kórképnek számított. Napjainkban azonban a gyermek- és fiatalkori 2TDM incidenciája folyamatosan nő, ami az obesitas prevalenciájának robbanásszerű emelkedésével hozható összefüggésbe.
A nyelv betegségeinek felismeréséhez elengedhetetlen a nyelv morfológiai vizsgálata és a kórtörténet alapos áttekintése. Ki kell térni a tünetek megjelenésére és fennállásuk időtartamára, az előjelekre, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás kérdéskörére.
A petefészekrák a női daganatos betegségek mindössze 3%-át teszi ki, de a női daganatos halálozás ötödik leggyakoribb oka a tüdő-, az emlő-, a colorectalis és a hasnyálmirigyrák után. Az utóbbi két évtizedben alig csökkent a betegség előfordulása, és a halálozási arány is lényegében változatlan maradt.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle VIII. évf.3. szám
OTSZ Online
2003-06-01
FŐ SZEMPONTOK
A kóros endometrialis vérzés menorrhagia (rendszeres időközönként fellépő elhúzódó vérzés), metrorrhagia (rendszertelen időközönként jelentkező vérzés) vagy menometrorrhagia (rendszertelen időközönként fellépő, elhúzódó, nagy mennyiségű méhvérzés) formájában nyilvánulhat meg.
Egyidejűleg fennálló véralvadási betegségre is gondolni kell akkor, ha már az első alkalommal igen bőséges havi vérzés jelentkezik.
Rendellenes méhvérzésnek megfelelő kórelőzményi, fizikális és laboratóriumi adatok birtokában a vérzés súlyossága és a fogamzásgátlás szükségessége szabja meg a kezelés mikéntjét.
Randomizált kontrollált tanulmányok szerint a menses alatt alkalmazott nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) 30–50%-kal mérsékelhetik a menstruációs vérveszteséget.
Kiváló prognózist ígérnek azok az esetek, amikor a hypothalamus– hypophysis–petefészek tengely éretlensége áll a fiatal serdülő anovulatiós ciklusának hátterében.
Bevezetés
Normális menstruációs ciklus során átlagosan 27±7 naponként 4±3 napig tartó vérzés jelentkezik. Ciklusonként a vérvesztés átlagosan 30 ml, de akár 80 ml is lehet. Jóllehet a nőknél minden életkorban előfordulhat rendellenes endometrialis vérzés, serdülőkorban ez különösen gyakori jelenség. Rendellenes méhvérzésen olyan kóros endometrialis vérzést értünk, amelynek hátterében kismedencei kórfolyamat nem mutatható ki. Serdülőkben a rendellenes endometrialis vérzés 95%-a anovulatióra vezethető vissza. A kóros endometrialis vérzés menorrhagia (rendszeres időközönként fellépő elhúzódó vérzés), metrorrhagia (rendszertelen időközönként jelentkező vérzés) vagy menometrorrhagia (rendszertelen időközönként fellépő, elhúzódó, nagy mennyiségű méhvérzés) formájában nyilvánulhat meg.
Habár a nőisportoló-triász (female athlete triad: amenorrhoea, rendszertelen étkezés és osteoporosis) pontos oka ismeretlen, a legfrissebb kutatások szerint a zsírsejtek által termelt leptin hormon szerepet játszhat a szindróma kialakulásában. A leptin fontos jelzője lehet a tápláltságnak, és befolyásolhatja a reproduktív működést. Ha sikerül alkalmas módszert kifejleszteni a testedzéssel összefüggő amenorrhoea korai felismerésére és kezelésére, megelőzhetjük a súlyos késői következményeket: az osteopeniát és az osteoporosist.
A testedzéssel összefüggő amenorrhoeában szenvedő nők között igen nagy a csökkent csont-ásványianyag-tartalom, a csontgyengeség és a késői osteoporosis kialakulásának kockázata. A rendszertelen táplálkozással és osteoporosissal együttjáró amenorrhoeát „nőisportoló-triásznak” nevezzük.3 A jelenség csökkentheti a fizikai teljesítőképességet s növelheti a morbiditást és a mortalitást, ezért az amenorrhoeában szenvedő, fizikailag aktív serdülő korú lányokat és nőket táplálkozási rendellenességek és osteopenia irányában rendszeresen szűrni kell.
Definíciók
Az amenorrhoea a menstruációs ciklus hiányát vagy rendellenes elmaradását jelenti. A kórképet primer és szekunder formára oszthatjuk. A primer amenorrhoea diagnózisát akkor mondhatjuk ki, ha 14 éves korig nem jelenik meg az első menstruációs vérzés és hiányoznak a másodlagos nemi jellegek. Ha ez utóbbiak felismerhetők, akkor a kórisme 16 éves korban állítható fel. Szekunder amenorrhoeáról akkor beszélhetünk, ha a korábban rendszeres ciklus 3 hónapon át, illetve a korábban rendszertelen menstruáció 6 hónapon át szünetel.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.