A meropenemmel szembeni összehasonlító vizsgálatban jó eredményeket mutatott a Merck nozokomiális tüdőgyulladás elleni készítménye, a Zerbaxa (ceftolozán-szulfát, tazobaktám).
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) prioritásai között a klímaváltozás és egy lehetséges újabb influenza pán démia mögött a harmadik helyen az antibiotikummal szemben rezisztens baktériumok okozta fertőzések állnak. Az Orvostovábbképző Szemle jelen számában megjelenő négy német közlemény és a kiváló hazai szerzők kommentárjai részletesen foglalkoznak a multirezisztens kórokozók okozta fertőzések jelentőségével. Bár a középpontba a kórházi kezelésben részesülő betegek fertőzéseit állítják, napjainkban már nemcsak a kórházakban, de az alapellátásban is szembe kell nézni a rezisztens baktériumok terjedésével. Nem térhet ki a szimpózium a multidrugrezisztens tuberkulózisra és gonorrhoeára.
A multirezisztens kórokozókat tünetmentesen hordozó (kolonizált) személyek kiszűrése nehéz feladat. Folyamatosan fennáll a veszély, hogy másoknak is átadják az általuk hordozott kórokozókat, amivel akár fertőző betegségeket is okozhatnak. A multirezisztens kórokozók kórházi terjedésének megakadályozása komplex kórházhigiénés program segítségével lehetséges, amelynek súlypontja a diagnosztikai és prevenciós tevékenységen van.
A multirezisztens Gram-negatív baktériumok (MRGN) egyre gyakoribb előfordulása miatt a kórházaknak korlátozott terápiás lehetőségekkel, költséges higiénés intézkedésekkel és járványok veszélyével kell szembenézniük. A hatékony szűréshez fontos a kockázati tényezők és a helyi rezisztenciaráták ismerete és figyelembevétele. A cikk áttekinti az MRGN-kolonizáció és MRGN-fertőzés fogalmával, gyakoriságával és kockázati tényezőivel kapcsolatos ismereteket.
Egy új közlemény szerint az intenzív osztályokon használt sztetoszkópok tele vannak olyan baktériumokkal, melyek felelősek lehetnek a kórházi fertőzésekért.
A protonpuma gátló szereknek köszönhetően ma már ritkák a gyomorfekély miatti műtétek. A savcsökkentők kontrollálatlan szedése azonban számos veszélyt hordoz.
Az Egyesült Államok kórházaiban - csakúgy mint az Európai Únióban - évente egy kisvárosnyi ember hal meg antibiotikum-rezisztens baktériumok okozta fertőzésekben.
Nemrégiben hunyt el egy dallasi (Texas) kórházban egy Ebola vírussal fertőzött beteg, így az Egyesült Államok egészségügyi hatóságaiban joggal merült fel a kérdés: alkalmasak-e az USA egészségügyi intézményei az ilyen betegek fogadására és ellátására?
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
Az elmúlt húsz év bebizonyította, hogy az élő kórokozók okozta betegségek elleni küzdelem kétségtelen eredményei ellenére a járványos betegségek nem tűntek el. A HIV/AIDS felbukkanása szemléletváltozást eredményezett, egyértelművé téve, hogy a fertőző betegségek leküzdése globális feladat. Az „egy a világ – egy az egészség” gondolatának megszületését az a felismerés motiválta, hogy a világon felbukkanó járványok többsége az állatvilágból származik. Az antimikrobás szerek fejlesztése leállt, a multidrug- és pánrezisztens kórokozók terjedésének megakadályozásában pedig a megelőzésre helyeződött a hangsúly. A járványos betegségek elleni küzdelemben a védőoltások fejlesztése jelenti az előrelépést. Más problémákat kell megoldani az egészségügyi ellátással kapcsolatos és másokat a klímaváltozással, a természeti katasztrófákkal és a fegyveres konfliktusokkal összefüggő fertőzések esetén.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle X. évf.1. szám
OTSZ Online
2008-02-01
A Staphylococcus aureus szorgos kis baktérium. A népesség 25-50%-a tünetmentesen, többnyire a bőrön vagy az orrban hordozza a kórokozót, amely ugyanakkor a bőrfertőzések egyik leggyakoribb okát képezi. Az emberek többsége számára a baktérium semmilyen gondot nem okoz, ha azonban metszésen vagy sérülésen keresztül mélyebb rétegekbe jut, fájdalmas furunculust, tüdőgyulladást, sőt sepsist is előidézhet. Methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) okozta fertőzésről a múlt század hatvanas éveiben, nem sokkal a methicillin bevezetését követően számoltak be először.A több mint negyven éve jól ismert nosocomialis vagy kórházban szerzett MRSA-fertőzés kórházban ápolt betegek és túlzsúfolt helyen, például menhelyeken vagy börtönökben tartózkodó személyek körében fordul elő (1. táblázat). A betegek, az egészségügyi dolgozók és az élettelen környezet egyaránt a kórházban szerzett MRSA tünetmentes hordozójának bizonyult. Az érintettek anélkül hordozhatják a kórokozót, hogy a fertőzésnek látható jelei mutatkoznának. Az MRSA leggyakrabban az orrnyílásokban telepszik meg, de az ép gátbőrön, a kéz bőrén, a csecsemő köldökén és hónaljában, a műtéti hegekben, a felfekvéses fekélyekben, továbbá a köpetben, a torokban, a vizeletben és intravénás katétereken is előfordul.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.