A spanyol Tarragonában végzett vizsgálat eredményei szerint a teljes értékű tej nagymértékű fogyasztása gyengíti az idős emberek kognitív teljesítményét, és magasabb kardiovaszkuláris kockázattal jár.
Az 1980-as években használt és akkortájt a tejben is megjelent heptaklór-epoxid Parkinson betegségre utaló agyi elváltozásokkal állhat összefüggésben – olvasható az American Academy of Neurology című lapban megjelent egyik közleményben.
A Nature című lapban most megjelent tanulmány szerint a laktózintoleranciában szenvedők körében kisebb a tüdő-, emlő- és petefészekrák előfordulásának kockázata.
Két nagy megfigyeléses svéd vizsgálatban azt találták, hogy a több tej fogyasztása nőkben a halálozás és a csonttörések magasabb kockázatával, férfiaknál a halálozási kockázat kismértékű emelkedésével jár, ugyanakkor figyelmeztetnek arra is, hogy ezekből az adatokból diétás következtetéseket és ajánlásokat ne vonjuk le.
A 2-típusú cukorbetegség nálunk is mintegy 700 000 embert érint, a betegek száma a következő 25 évben megduplázódhat. Egy új angol vizsgálat szerint ez a veszély sovány tejtermékek, például a joghurt rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthető.
A tejfogyasztást régóta javasolják az erős csontozat kialakulásának elősegítésére. Úgy tűnik azonban, hogy a kamaszkori tejivás a későbbi életszakaszokban nem csökkenti a csípőtörések kockázatát, sőt férfiaknál éppen ellenkező hatása is lehet – olvasható a JAMA Pediatrics című lapban.
Egy ausztrál munkacsoport kimutatta, hogy a sósan kosztoló gyerekek sokkal többet isznak, mint azok, akik kevesebb konyhasót fogyasztanak. Szomjúságuk oltására elsősorban sok cukrot tartalmazó italokat öntenek magukba…
A tej laktoferrin fehérjéjének emésztési terméke gátolja a vastagbélráksejtek növekedését in vitro. Különböző sejtjelző technikák segítségével sikerült igazolni, hogy a peptid a DNS-károsodás befolyásolása útján fejti ki hatását.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VIII. évf.1. szám
OTSZ Online
2004-01-01
Bevezetés
Tudjuk, hogy a csontrendszert érintő betegségek számos gasztrointesztinális rendellenesség szövődményeként kialakulhatnak. Ismereteink robbanásszerűen gyarapodtak abban a vonatkozásban, hogy a csontrendszer sejtjei miként őrzik meg integritásukat és a vázrendszer szilárdságát, továbbá arról a sok endokrinológiai, immunológiai és mechanikai tényezőről, amelyek a csont egészségét befolyásolják. A csontstruktúra legalaposabban és leginkább tanulmányozott paramétere a csont ásványianyag-sűrűsége (denzitása – bone mineral density, BMD), ami a csontrendszerben lerakódott kalciummennyiség függvénye. A felnőttek csontrendszerében több mint egy kilogramm elemi kalcium található, ami ezt a test legbőségesebb kationjává teszi. Születéskor ennek csak a placenta által abszorbeált kis része (30 g) van jelen, a többi a táplálékból, a bélen keresztül szívódik fel. Áttekintésünk a kalciumnak egészséges állapotban és gasztrointesztinális megbetegedésekben történő bélfelszívódási mechanizmusára összpontosít, továbbá arra, hogy ez a folyamat miként vesz részt a csontrendszer homeosztázisának összefüggéseiben.
Táplálkozási tényezők
A kalcium bevitele, biológiai hozzáférhetősége és felszívódása nagyon eltérő, következésképpen a szervezet kalciumraktárába naponta bejutó mennyiség egyénenként változik. A táplálékból származó napi kalciumbevitel egyes esetekben a 300 mg-ot sem éri el, máskor az 1000 mg-ot is meghaladja. Számos szerző ajánlott különböző életkorokra és élettani állapotokra vonatkozó kalciumbeviteli értékeket. Napi 1000 mg feletti bevitelt javasolnak serdülőkorban (amikor a csonttömeg csúcsértéke eléri legnagyobb értékét), terhesség és szoptatás alatt (amikor megnő a kalciumigény), és egyes szakértők időskorban is (amikor csontvesztés lép fel). A kalciumfelvételről és biológiai hozzáférhetőségéről szóló egyik áttekintés ismertette ezeket a táplálkozási tényezőket a csontok megfelelő állapota szempontjából.
Széles körben ismert, hogy a kalcium legkönnyebben elérhető, mindennapi étrendi forrása a tej. Serdülő, középkorú és idősebb nők közreműködésével is kimutatták a fokozott tejfogyasztás kedvező hatását a csont ásványianyag-tartalmára. Sokan azonban a bélben lévő kefeszegély enzim, a laktáz-florizin-hidroláz (LPH) expressziójának különbségeiből adódó laktóz-intolerancia miatt képtelenek tejet inni. Csecsemőkorban az enzim aktív, de felnőttkorra ez csak a népesség kis részénél marad fenn. Azok felénél, akiknél inaktívvá válik, laktóz-intolerancia tünetei alakulnak ki. Egyes európai populációkban a laktáz inaktívvá válásának prevalenciája elérheti a 25%-ot, más etnikai csoportokban ez az arány még magasabb lehet. Kimutatták, hogy fiataloknál a panaszokat okozó laktóz-intolerancia következtében a lumbális gerincben és a combnyakban kisebb a csontsűrűség, és a parathormon (PTH) szintje magasabb. Nemrég az LPH gént kódoló kromoszómaszakasz felett (14 kb) felismertek egy polimorf régiót, amely összefügg az aktivitáskieséssel. Ez jó példa arra, hogy miként befolyásolják genetikai tényezők a bélfunkciókat, s ezzel hogyan módosítják a táplálékszükségletet, s azon keresztül végső soron a csontok épségét.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.