Joghurttal a cukorbetegség ellen?
A 2-típusú cukorbetegség nálunk is mintegy 700 000 embert érint, a betegek száma a következő 25 évben megduplázódhat. Egy új angol vizsgálat szerint ez a veszély sovány tejtermékek, például a joghurt rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthető.
A világhírű angol Cambridge egyetem indította el az EPIC (European Prospective Investigation of Cancer) vizsgálatot, amely az eddigi legszélesebb körű tudományos tanulmány a táplálkozás és a rosszindulatú daganatok összefüggésének kereresésére. Európa tíz országában csaknem félmillió ember vesz részt a vizsgálatban, mely nem csak a daganatos megbetegedések és a táplálkozás kapcsolatára világíthat rá, hanem számos egyéb egészségügyi probléma megoldásához is elvezethet.
Az EPIC-Norfolk csaknem 25 000 olyan 45-74 éves nő és férfi adatait elemezte, akik már több, mint egy évtizede vesznek részt a vizsgálatban. A Norwich városában és környékén élő személyek rendszeres időközönként hetente pontosan följegyezték mit és mennyit ettek-ittak. A kutatók a későbbiekben ennek ismeretében értékelték a vizsgálati alanyok egészségének alakulását.
A Nita Forouhi vezette munkacsoport eredményeit a Diabetologia közölte. A 11 év alatt vizsgált 3502 résztvevőből 753 személyben alakult ki 2-típusú cukorbetegség. Rendszeres táplálkozásukat a csoport többi tagjának étkezésével összehasonlítva számukra is meglepő eredményre jutottak.
Az hetenként legalább öt alkalommal egy doboznyi (125 gramm) joghurtot fogyasztók 28 %-kal kisebb eséllyel kerültek a cukorbetegek közé. A kedvező hatás nem csak a joghurtra, hanem mindenféle alacsony zsírtartalmú, fermentált tejtermékre is is igaznak bizonyult. A cukorbetegség elleni védőhatás a tejfogyasztás mennyiségével azonban nem mutatott kapcsolatot.
Forouhi professzor hangsúlyozta, hogy megfigyelésük nem jelent ok-okozati összefüggést. Bár a cukorbetegség kockázatát csökkentő készítmények igen egészséges fehérjéket, vitaminokat és sókat tartalmaznak, ez nem jelenti azt, hogy a joghurt rendszeres fogyasztása képes megakadályozni a cukorbetegség kialakulását. Valószínűleg inkább azzal függhet össze, hogy megfigyeléseik szerint a joghurtot kedvelők egyéb szempontok szerint is egészségesebben éltek.
Ha nem csak a joghurtot vették figyelembe, hanem általában a gyakran fogyasztott, sovány tejtermékeket együtt, a kedvező hatás 24 %-os volt. A számok még sokatmondóbbak: azoknál, akik a sült krumplit délelőtt vagy délután képesek voltak joghurtra váltani, a fermentált tejtermék kedvező hatása 47 %-osnak bizonyult.
“Ma, amikor temérdek adat jelzi, hogy sokféle étel: a telített zsírok, a cukor vagy a cukros italok rosszat tesznek az egészségnek, jó hír, hogy vannak ennivalók, például a joghurtok, melyek hasznosak és még finomak is” – mondotta a vizsgálat vezetője.