A majomkenyérfa gyümölcse cukorbetegség ellen is jó
A rendszeres gyümölcsevés, különösen áfonya, szőlő, alma fogyasztása jelentősen csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség veszélyét, gyümölcslé ivása viszont fokozza ennek kockázatát. A baobabkészítmények ugyancsak gátolják étkezés után a vércukor emelkedését.
- A 2-es típusú diabétesz drága betegség
- Mediterrán diéta a szélütés ellen
- A BMI félrevezethet
- Cukorbetegség kezelése fahéjjal
- Alacsony adiponektinszint és a terhességi diabétesz
- A hypoglykaemia növeli a kardiovaszkuláris betegség kockázatát
- Terhességi cukorbetegség mellett gyakoribb az alvási apnoe
- Cukorbeteg anyák gyerekeiből kövér felnőttek lesznek
A 2-es típusú cukorbetegség mind gyakoribb: nemzetközi becslések szerint a jelenlegi 250 millió cukorbeteg létszáma évente hétmillióval nő. A kezelés igen drága, ezért sokat jelentene, ha sikerülne a betegséget megelőzni vagy főleg diétával kezelni.
A Harvard School of Public Health kutatói azt vizsgálták, hogy a különböző gyümölcsök fogyasztása milyen módon és mértékben befolyásolják a cukorbaj kifejlődését. A téma tudományos megközelítését három hatalmas amerikai adatgyűjtés tette lehetővé: a Nurses Health Study, a Nurses Health Study II és a Health Professionals Follow-up Study.
Évtizedekkel korábban gondoltak arra, hogy a legkülönbözőbb egészségügyi kérdések tanulmányozására az egészségügy dolgozói a leginkább alkalmasak, hiszen hivatásuk miatt általában évente történik náluk kötelező vizsgálat, laboratóriumi mérés. Qi Sun vezetésével a munkacsoport 1984 és 2008 között a három rendszeres vizsgálat eredményeiből, 187382 egészségügyi dolgozó, írásban adott étkezési adatait dolgozta fel.
Már augusztusban a British Medical Journal közölte a hírt, hogy azok a felnőttek, akik hetenként legalább két alkalommal fogyasztottak bizonyos gyümölcsöket, elsősorban vörös áfonyát, szőlőt, almát, a cukorbetegség 23 százalékkal ritkábban fordult elő, mint azok esetében, akik havonta egyetlen alkalommal ettek ilyen gyümölcsöket.
A hír meghökkentő része a megfigyelés folytatása volt: akik naponta többször ittak ilyen gyümölcsleveleket, azok viszont 21 százalékkal nagyobb arányban kerültek a cukorbetegek csoportjába. A tudományos dolgozat szerzői feltételezték, hogy a gyümölcslé glikémiás indexe nagyobb, mint a teljes gyümölcsé, tehát a vércukor értékét gyorsabban megemeli, mint a gyümölcs, és ez a kedvezőtlen különbség oka.
A majomkenyérfa, a baobab gyümölcse a múlt évszázad utolsó évtizedeiben került az európai piacra és igen gyorsan népszerűvé vált. A főleg Dél-Afrika, Namíbia, Mozambik, Zimbabwe területén élő, 1000 évnél is tovább elő óriásfa 30 méterre is kiemelkedik a földből és törzsének átlagos vastagsága 7−11 méter.
A hatalmas zöld vagy barna gyümölcsöt nemcsak a majmok szeretik, hanem az ott lakó népek is, akik a legkülönbözőbb ételek formájában fogyasztják. A baobab gyümölcsének belseje négyszer erősebb antioxidáns hatású, mint a kivi vagy az alma. Sok benne a C-vitamin, a riboflavin, niacin, pektin és növényi savak, míg a benne lévő olajban A-, D- és E-vitamin található. Nem csoda, hogy Afrikában régóta használták gyógynövényként.
Angol és ausztráliai kutatócsoport megvizsgálta a fehér kenyér hatására bekövetkező vércukoremelkedés mértékét, ha a szénhidrátot baobab gyümölcsből készült itallal együtt fogyasztották. Tanulmányukat a Nutrition Research közölte. A hatóanyag 250 ml térfogatban 18,5 gramm, illetve 37 gramm gyümölcsből készült. A nagyobb dózis a vércukor emelkedését 60 percnél hosszabb ideig gátolta, a fehér kenyér okozta hiperglikémiát a kisebb adag 180 percnél is tovább ellensúlyozta.
A kutatók a gyümölcs húsát belesütötték a fehér kenyérbe is. A cukor felszabadulását a gyümölcs így is mérsékelte. „A baobab gyümölcsében sok a nagy molekulasúlyú tannin és ez befolyásolhatja a keményítő lebomlását – írják a kutatók. − A baobab gyümölcsének polifenol-összetétele még nem ismert, és további vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, hogyan működnek ezek a polifenolok.”