A 2-es típusú diabétesz drága betegség
Minél fiatalabb életkorban kezdődik a 2-es típusú cukorbetegség, annál nagyobb összeget költ a beteg és a társadalom az alapbetegség és szövődményei kezelésére.
- Cukorbetegség kezelése fahéjjal
- Alacsony adiponektinszint és a terhességi diabétesz
- Egyes betegekben a metformin rontja a gondolkodást
- A hypoglykaemia növeli a kardiovaszkuláris betegség kockázatát
- A glukagon a kövéreknek nem jelzi, hogy tele a gyomruk
- Terhességi cukorbetegség mellett gyakoribb az alvási apnoe
- 1-es típusú diabéteszben az A típusú személyiség csökkenti a halálozást
Az egészséggazdaságtan az utóbbi évtizedekben igen fontos tudománnyá fejlődött, mert a betegségbiztosítás költségnövekedése, a korszerű terápiás lehetőségek, az utolsó fél évszázadban a világ gazdagabb országaiban a megduplázódott életkilátások, a mind drágább kezelési módszerek a gazdaságos betegellátás technikájának fejlesztését tették szükségessé. A cukorbetegség esetén is a megelőzés a legjobb módszer, mind a beteg, mind a társadalom számára, de a prevenció is pénzbe kerül. Jelenleg világszerte 250 millió cukorbeteg él és szorul kezelésre. A statisztikai adatok szerint a betegek száma évente hét millióval növekszik.
Xiaohui Zhuo és munkacsoportja Atlantában azt vizsgálta, milyen gazdasági jelentősége volna a 2-es típusú diabétesz megelőzésének vagy korai felismerésének, illetve a szövődmények ellátásának. Tanulmányukat az American Journal of Preventive Medicine szeptemberi száma közölte. A kutatók szimulációs modellt készítettek a 25-44 éves korúak cukorbetegségének kezelési költségeire vonatkozóan.
A modell szerint az amerikai 2-es típusú cukorbetegek élethosszig folytatandó terápiája 25-44 éves kor között történő diagnózis esetén átlag 28 millió forintnak megfelelő dollárba kerül. Nőbetegek esetén ez az összeg mintegy 29 millió forintra emelkedik. A költségek természetesen későbbi életkorban történő diagnózis esetén arányosan csökkennek.
A cukorbetegség szövődményeinek ellátása az összköltség 53%-át veszi igénybe és ennek 57%-a szív- és érbetegségek kezelése, köztük a szívinfarktus és az agyi katasztrófák gyógyítására fordítódik. A munkacsoport a terápia minden költségét felszámolta, az orvosi vizitek, a gyógyszerek és a diagnosztikai anyagok összegét is.
A szövődmények kezelése a cukorbetegség esetén igen tetemesre rúg, hisz a betgség rendkívül sok kezelendő szövődménnyel jár, melyek sokba kerülnek, ilyen a vesekárosodás, az idegrendszeri zavarok, a szemkárosodás, a szívelégtelenség és a végtagamputáció. Az utóbbira vonatkozólag hazai adat is létezik: nálunk naponta hét végtagot amputálnak diabétesz következtében.
Az Amerikai Diabétesz Társaság elnöke, Robert E. Ratner hangsúlyozta: öt év alatt a cukorbetegség ellátásának költsége 40%-kal növekedett. Szerencsére van ellenkező irányú változás is: a jól szervezett diabetológiai ellátásnak köszönhetően, a jobb vércukor kontroll eredményeként az amputációk szükségessége a felére csökkent, a veseszövődményekre költött összeg az utolsó 12 esztendőben 35%-kal csökkent.
A cukorbetegség költségeire hazai adatok is léteznek: az OEP 2008-ban 174,5 milliárd forintot költött erre a célra, azaz a GDP 0,65%-át.