A glukagon a kövéreknek nem jelzi, hogy tele a gyomruk
Az elhízott emberek hormonális rendszerébe valószinűleg hiba csúszik és ezért éhségérzetük nem csökken, amikor már jeleznie kéne, hogy jóllaktak. Ebben a bonyolult hormonális szabályozásban egy új vizsgálat tanúsága szerint fontos szerepe lehet a glukagonnak.
A glukagont a pankreász Langerhans sejtjei termelik. Alapvető funkciója az, hogy ha a szervezetben csökken a vércukor szint, például nagy fizikai terhelés során, elválasztása fokozódik, ingerli a májat, hogy glikogénből glukózt képezzen, aktiválja a glukoneogenezist, a zsírokból pedig zsírsavak keletkeznek.
A glukagon termelődés az étel összetételétől is függ. Sok szénhidrátot tartalmazó ennivaló fogyasztására a vér glukagon szintje esik és ezzel gátolja a vércukor jelentős növekedését. Ha viszont fehérjében gazdag az étel, a vér glukagon tartalma növekszik.
A glukóz homeosztázisban az inzulinnal ellentétes hatású glukagon még több, más hormonális effektust kifejt, emberben befolyásolva a növekedési hormon és a kortizol elválasztást. Korábbi vizsgálatok arra is utaltak, hogy a gyomorban lévő peptidet, a ghrelint, mely fokozza az étvágyat a neuropeptid Y útján, a glukagon közvetlenül befolyásolja a hipotalamusz-hipofízis tengelyen keresztül
Nem ismert, hogy a glukagon hogyan hat a ghrelinre, illetve aktív formájára, az acetilált ghrelinre kóros állapotokban, 1-tipusú diabéteszben vagy elhízás esetén, hiszen a WHO a kövérséget hivatalosan is betegségnek nyilvánította.
Berlinben a Charité Egyetem munkacsoportja, Ayman M. Arafat vezetésével ezt a kérdést vizsgálta prospektív, kettős-vak, placeboval kontrollált tanulmányban. A vizsgált személyek egyik csoportja 1-tipusú diabéteszben szenvedő, 6 férfi és 7 nő volt, átlagos testtömeg index (TTI) 24,8±0,95 kg/m². A második csoport 11, kövér ember (5 férfi, 6 nő, TTI:34,4±1,7 kg/m²), a harmadik csoport pedig 13, egészséges, karcsú személy, 6 férfi, 7 nő, TTI:21,7±0,6 kg/m² volt.
Kezelésként mindhárom csoport tagjainak, a hypotalamusz-hypofízis funkció megfelelő vizsgálata után, 1 mg glukagont vagy placebot adtak intramuszkulárisan. Az injekció után már fél óra múlva a plazma glukagon szint átlag nyolcszorosára, kilencszeresére nőtt. A vérszint alatti görbe felszine még 240 perc után is valamennyi vizsgálati alany esetében hasonlóan alakult.
A jóllakottsági index a sovány résztvevőknél 30 perc múlva szignifikánsan növekedett a kezelés után a kiindulási értékről (2,6) 3,4 pontra és az 1-tipusú cukorbetegeknél 2,2-ről 3,2 pontra. Ez mindkét esetben szignifikáns: p<0.01.
Ezzel szemben a kövérek csoportjában 30 percnél maradt a kiindulási érték (4.3), majd szignifikánsan csökkent 3-4 óra során 3,1, illetve 2,9 pontra. A statisztikai különbség mindkét időpontban p
„További kutatásra van szükség annak tisztázásra, a glukagon miért nem befolyásolja az éhségérzetet úgy, ahogy a soványak és az 1-tipusú cukorbaj esetében, olyan kövérek csoportjában, akik egyébként egészségesek” – nyilatkozta Dr. Arafat. ”Eredményeink azt igazolták: ez a hormon nem jelzi a kövér embereknek, hogy már telt a gyomruk, ezért tovább esznek és a túlevés fokozza az elhízást”.