Egyes betegekben a metformin rontja a gondolkodást
Egy új vizsgálat szerint a széles körben alkalmazott diabétesz gyógyszer, a metformin károsította az agyi funkciókat, de ha a betegek B12 vitamin kiegészítést kaptak, ez enyhítette a metformin okozta problémákat.
Egy retrospektív vizsgálatban azoknak a diabéteszes betegeknek, akik metformint szedtek, rosszabb volt a kognitív teljesítményük, mint azoknak, akik nem kapták ezt a gyógyszert (esélyhányados [OR]: 2,23, 95% CI: 1,05–4,75). Erről számoltak be Eileen Moore, PhD, az ausztráliai Melbourne-i Egyetem munkatársa és kollégái a Diabetes Care online kiadásában.
Emellett, azoknak a diabéteszes betegeknek, akiknek B12 vitaminszintje 250 pmol/l alatt volt, szintén rosszabb volt a kognitív teljesítményük (OR: 2,29, 95% CI: 1,12–4,66), és a metformin és a kognitív romlás közötti kapcsolat gyengült, ha az adatokat korrigálták a B12 szintre nézve – ismertették a kutatók.
„Fokozottan oda kell figyelni a metformint szedő diabéteszes betegek kognitív képességeire, főként az idősebb betegeknél” – írták a szerzők, hozzátéve, hogy „prospektív vizsgálatokra lesz szükség, hogy felmérjék, hogy azokban az idősebbekben, akik diabéteszesek és metformint szednek, milyen jótékony hatást gyakorol a B12 vitamin és a kalcium a kognícióra”.
A metformint csodagyógyszernek kiáltották ki, amely számos társuló betegségre is jó hatást fejt ki, például a szívbetegségre vagy a rákra. Néhány vizsgálat azonban arra utalt, hogy a kognícióra gyakorolt hatása nem ilyen áldásos, főként azért, mert szedése B12 vitaminhiánnyal jár együtt.
A gyógyszer kognitív teljesítményre kifejtett hatását a kutatók 1354 olyan betegben vizsgálták, akik különböző vizsgálatokban vettek részt, köztük a PRIME és az ABIL elnevezésűben. E betegek között voltak Alzheimer-kórosok, enyhe kognitív károsodásban szenvedők, azonban kizárták azokat, akiknek stroke-juk vagy – az Alzheimer-kórt kivéve – neurodegeneratív betegségük volt. Azokon a betegeken, akiknek diabéteszük vagy csökkent glükóztoleranciájuk volt, alcsoport-elemzést végeztek.
A kognitív teljesítményt az MMSE-vel (Mini Mental State Examination) mérték fel.
A résztvevők átlagos életkora 73,8 év volt, és majdnem 60%-uk nő volt. Valamivel több, mint a felük 28–30 pontot ért el az MMSE-n (nem károsodott), 21,8%-uknak 24–27 pontja volt (minimálisan károsodott), 17,7%-uknak 18–23 pontja volt (enyhén károsodott), és 10,1%-uknak 18-nál kevesebb pontja volt (károsodott).
A korrigált elemzések azt mutatták, hogy a 2. típusú diabéteszeseknek rosszabb volt a kognitív teljesítménye, mint a nem-diabéteszeseknek (OR: 1,51, 95% CI: 1,03–2,21). A diabéteszeseken belül a metformin szedése rosszabb kognitív teljesítménnyel járt (OR: 2,23, 95% CI: 1,05–4,75).
Az MMSE pontszám alacsonyabb volt azokban, akikben a szérum B12 vitaminszintje 250 pmol/l alatt volt (22,9), mint azokban, akikben magasabb volt a szint (25,0).
„Azaz, lehet, hogy az a hatás, amit a metformin a kognitív teljesítményre gyakorol, legalább részben úgy érvényesül, hogy megváltozik a szérum B12 vitaminszintje” – írták a kutatók.
A szerzők azt is megállapították, hogy azoknak a diabéteszes betegeknek, akik kalciumpótlást kaptak, jobb volt a kognitív teljesítményük (OR: 0,41, 95% CI: 0,19–0,92). Azt gondolják, hogy a kalcium és a B12 pótlás enyhítheti a metformin kiváltotta B12 hiányt és így jobb kognitív eredményekre vezet.
Óvatosságra intettek azonban, mivel korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a kalciumpótlás növeli a szívbetegség kockázatát, s ezért igazolni kell a kalciumpótlás biztonságosságát a metforminnal kezelt diabéteszes betegekben, mielőtt még javasolhatnák ezt a beavatkozást.
Moore és kollégái megjegyezték, hogy vizsgálatuk nem volt teljes: nem volt információjuk arról, hogy a betegek mióta szedtek metformint, a diabétesz súlyosságáról s arról, hogy milyen más antidiabetikumokat kaptak a betegek, ezért nem tudták felmérni ezeknek a tényezőknek a hatását a kognitív teljesítményre.
Forrás: Medpage Today