Diabetológia Mozaik Diabetológiai Mozaik 7. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Diabetológia Mozaik
2015-02-23
A hyperglykaemia kontrollálása alapvető jelentőségű a cukorbetegség mikro- és makrovaszkuláris szövődményeinek prevenciója szempontjából. Az oxidatív stressznek fontos szerepet tulajdonítanak a hyperglykaemia által indukált érkárosodás patogenezisében, mely aztán érrendszeri szövődmények alapját teremti meg. Különösképpen a vércukorszint ingadozásáról bizonyosodott be, hogy erőteljesebb hatást gyakorol az oxidatív stresszre, mint a krónikusan fennálló állandó hyperglykaemia.
Diabetológia Mozaik Diabetológiai Mozaik 7. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Diabetológia Mozaik
2015-02-16
A 2-es típusú diabetes mellitust sokféle lipideltérés kísérheti, melyek fokozhatják a kardiovaszkuláris események előfordulásának esélyét, mint amilyen például a trigliceridek, a kilomikronok (CM, chylomicron), kis sűrűségű lipiproteinek (LDL, low-density lipoprotein) szintjének emelkedése, illetve a nagy sűrűségű lipoproteinek (HDL, high-density lipoprotein) szintjének csökkenése.
Bár számos vizsgálat igazolta, hogy alacsony szérum 25-hidroxivitamin D koncentráció mellett gyakrabban és súlyosabb formában jelennek a meg a kognitív zavarok, nem világos, hogy mennyi D-vitamin pótlás szükséges a kognitív funkciók javításához, illetve a szellemi hanyatlás kivédéséhez.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2015-02-04
A diabéteszes gyermekek orvosi ellátása az Európai Unió országaiban a szövődmények és társbetegségek jelentős kockázatát jelző felmérések alapján nem kielégítő. A cikk áttekinti a helyzetet és a SWEET projektben célba vett beavatkozási pontokat. A Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinikája a projekt hazai referenciacentruma.
Diabetológia Mozaik Diabetológiai Mozaik 7. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Diabetológia Mozaik
2015-01-26
A dipeptidil-peptidáz-4- (DPP-4) inhibitorok viszonylag új orális készítmények a 2-es típusú diabetes mellitus (T2DM) kezelésében. Az American Diabetes Association és a European Association for the Study of Diabetes állásfoglalása a metformint említi elsőként választandó szerként a T2DM terápiájában, míg a DPP-4-inhibitorokat másodikként választandó szerekként jelöli.
A prosztatarák elsősorban az idősebb férfiak betegsége, de negyvenéves életkor után bármikor megjelenhet. A PSA a prosztata sejtjei által termelt fehérjemolekula, melynek mérése a szérumban forradalmasította a prosztatarák kezelését. A PSA azonban nem specifikus a prosztatarák kimutatására. A jóindulatú prosztatamegbetegedések, csakúgy, mint a prosztata fizikai ingerlése (digitális rektális vizsgálat, biopszia, katéterezés vagy akár az ejakuláció) a PSA-szint növekedését okozhatják a szérumban. Sokfajta származtatott paramétereket dolgoztak ki annak a céljából, hogy növeljék a PSA specificitását. A keringő PSA 65–95%-a fehérjékhez kapcsolódik, míg a maradék PSA szabadon található (fPSA). Az fPSA mérésén kívül a „prosztataegészség index”-et [(-2)proPSA/fPSA×√PSA] is növekvő mértékben használják, hogy különbséget tegyenek a prosztatarák és a nem prosztatarák eredetű betegségek által megemelkedett PSA értékek között. A PCA3 nem kódoló messenger RNS, amely 60–70-szeresen overexpresszálódik a prosztatarákszövetekben. A vizeletben mérhető PCA3-ról kimutatták, hogy jobb, mint a %fPSA, és értéke független a prosztata méretétől, a kortól és a tPSA-tól. A szerző a dolgozatban áttekinti a rutinellátásban, illetve a kutatásban alkalmazott leggyakoribb laboratóriumi markereket. A laboratóriumi markerek minden kétséget kizáróan alkalmasak arra, hogy szakszerű alkalmazásukkal csökkentsék az előrehaladott, valamint a metasztázisos prosztatarák előfordulását, illetve a prosztatarák-specifikus halálozást. A jövőt illetően új perspektívát kínál a keringő tumorsejtek kimutatása, illetve a mikroRNS profil vizsgálata, különösen a prognosztika területén. Magyar Onkológia 58:301–309, 2014
Kulcsszavak: prosztatarák, PSA, új laboratóriumi markerek, szűrés, rutinellátás, kutatás
Számos vizsgálat szerint ekcémás, illetve az atópiás dermatitiszes betegek csontrendszerében alacsonyabb az ásványianyag tartalom. Egy újabb vizsgálatban szintén azt találták, hogy ekcémás bőrbetegségben szenvedőknél magasabb a csonttörések kockázata.
Az American Heart Association (AHA) 2014. novemberi találkozóján Chicagóban hangzott el, hogy a marihuána füstje – passzív módon belélegezve – ugyanolyan káros a szívre és az erekre, mint a passzívan belélegzett cigarettafüst.
A magnézium szervezetünkben 300-nál is több enzimreakció résztvevője. Szerepe van a neuromuszkuláris működésben, az izomellazulásban. A magnéziumhiány hozzájárul az inzulinrezisztencia, az oszteoporózis és a koszorúér-betegség kifejlődéséhez.
A Crohn-betegség első hónapjaiban indított célirányos kezelés kiemelkedően fontos a további kórlefolyás szempontjából. Négy típusú kórlefolyás különíthető el. A szerológiai markerek vizsgálata hozzájárulhat a betegség korábbi felismeréséhez, de egyelőre nem alkalmas rutinszerű szűrővizsgálatok céljára. Ma még a genetikai tesztek sem teszik lehetővé a kórlefolyás megbízható előrejelzését.