Tünetmentes időseknél sem indokolt a D-vitamin szint mérése
Bár számos vizsgálat igazolta, hogy alacsony szérum 25-hidroxivitamin D koncentráció mellett gyakrabban és súlyosabb formában jelennek a meg a kognitív zavarok, nem világos, hogy mennyi D-vitamin pótlás szükséges a kognitív funkciók javításához, illetve a szellemi hanyatlás kivédéséhez.
Feltételezések szerint a világon kb. egy milliárd emberben alacsony a D-vitamin szint. A D-vitamin hiány elsősorban a felnőtteket, Európában és az Egyesült Államokban az idősek akár 90%-át érinti. A hipovitaminózis elsődleges oka a kevesebb szabad levegőn tartózkodás, ami miatt kevés napfény éri a bőrt, és jelentősen csökken a vitamin szintézise a bőrben. A hipovitaminózis egyéb okai között szerepel, a máj- és a vese elváltozások miatti D-vitamin anyagcserezavar, a csökkent táplálék-bevitel, a biológiai hozzáférés csökkenése (malabszorpciós szindróma, obezitásban a D-vitaminnak a zsírban történő szekvesztrálódása), a katabolizmus (antiepilepsziás szerek, glukokortikoidok, immunszuppresszív gyógyszerek miatti) növekedése, és a D-vitamin vesén keresztüli vesztésének növekedése is (nephrosis szindróma).
Nem tudni, hogy egy idős ember szérumában mennyi az „ideális” 25-hidroxivitamin (25OHD) szint. Becslésének egyik módja, hogy népességi átlagban alakítunk ki egy referencia értéket, a másik lehetséges, hogy a hipovitaminózist a már egészségi károsodást okozóan alacsony 25OHD szintként definiáljuk. Nemzetközi megegyezések alapján „normális” értéknek vesszük, ha nem alakultak ki csontelváltozások: ha nincs angolkór, vagy osteomalacia 10 ng/ml (25 nmol/l) szérum 25OHD fölött, vagy nincs szekunder hiperparatireoidizmus 20 ng/ml fölött. Mostanában a 10 ng/ml-t vesszük határértéknek, ez alatt súlyos D-vitamin-hiányról beszélünk, 20 ng/ml alatt pedig a WHO D-vitamin inszufficienciáról beszél. Legújabban elegánsan csak annyit mondunk, hogy a 25OHD szintjének 30 ng/ml (75 nmol/l) fölötti értékei szükségesek a nem csontban kialakuló káros hatások megelőzéséhez.
A D-vitaminnak a csontanyagcserében betöltött klasszikus szerepén kívül számos jelentőseége van, a sejtmagbeli hormon-receptorán, a D-vitamin receptoron (VDR) keresztül számos biológiai targetet befolyásol. Egyik speciális hatása a központi idegrendszeri, ami kétségtelenül a D-vitamin „neuroszteroid” képességére utal, t.i. alacsonyabb szérum 25-hidroxivitamin D koncentráció mellett gyakrabban és súlyosabb formában jelennek a meg a kognitív zavarok. A D-vitamin passzív diffúzióval és az agyi kapillárisokon át átjut a vér-agy gáton. A központi idegrendszeri 25OHD koncentráció ilyen módon egyenes arányban van a szérum koncentrációval. A vitamin az agy bizonyos részein (leginkább a hippocampusban, hypothalamusban, cortexben és subcortexben) a neuronok és a gliasejtek nukleáris hormon-receptorain keresztül fejti ki hatásait. A VDR-hez való kötődéssel neuronális védelem indul meg számos degeneratív folyamat ellen. A hippocampus neuronjaiban lévő intracelluláris kalcium koncentráció szabályozásával megindul a kalcium homeosztázis ellenőrzése, az Aβ peptid fagocitózisának serkentésével és az Aβ agyból a vérbe irányuló effluxának növelésével enyhül az Aβ42 peptid akkumulációja. Továbbá a D-vitamin számos neurotranszmitter genetikai expresszióját szabályozza, különösen a hippocampusban (acetilkolin, dopamin, szerotonin, γ-amino-vajsav). A D-vitaminnak ezek a kísérletesen igazolt neuroszteroid hatásai segítenek megérteni a klinikum vitamin-hiányos állapotaiban – különösen az idősebbekben - kialakuló kognitív zavarok mechanizmusát.
Az UCLA Alzheimer’s and Dementia Care Program részeként kutatják a szervezet alacsony D-vitamin szintje és a szellemi funkciók rohamos romlása, valamint a demencia és az Alzheimer betegség megjelenése közötti kapcsolatot. Nem világos, hogy mennyi D-vitamin pótlás szükséges a kognitív funkciók javításához, illetve a szellemi hanyatlás kivédéséhez. A Women’s Health Initiative Memory Study-ban napi kalcium és 400 IU D-vitamin adagolás 7,8 év után sem okozott változást a figyelem, emlékezet, szókincs, verbális memória, stb. tekintetében. Sőt, megfigyeléses vizsgálatokban a D-vitamin pótlással magasra emelt szérum 25OHD szintek kognitív romláshoz vezettek, ami U-alakú összefüggésre utal. A US Preventive Services Task Force szerint a jelenlegi bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy „tünetmentes felnőtteken felmérjük a D-vitamin szűrés előnyeinek és hátrányainak egyensúlyát”.
A leginkább bizonyított ajánlásokat összefoglalva 18 és 70 év közöttieknek napi 600 IU, 70 fölöttieknek napi 800 IU D-vitamin pótlás javasolt. Osteomalaciában (különösen felszívódási zavarban) és oszteoporózisban a biszfoszfonát kezelés megindítása előtt szükséges ezen adagok biztosítása. Tünetmentes egyéneken – a D-vitamin pótlás szükségességének megítélésére - nem indikált a 25OHD mérése.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: