Parkinson-kór diagnózisa kézírás alapján
A toll mozgása által generált mágneses jelek elemzésével mutathatók ki a Parkinson-kór még észrevétlen motorikus tünetei.
- Vizsgálati génterápiás eljárás Parkinson-kór kezelésére
- A Parkinson-kór kialakulásának élettana
- Gerincvelői “neuroprotézis” Parkinson-kórban
- Új szerológiai marker Parkinson-kór kimutatására
- Okosórák adataiból jelezhető előre a Parkinson-kór
- A bélben kezdődik a Parkinson-kór?
- Testmozgással a Parkinson-kór rosszabbodása ellen
- Triklór-etilén lehet a Parkinson-kór egyik oka
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Fókuszált ultrahangos kezelés a Parkinson-kór tüneteire
- Génterápia neurológiai kórképekben
- A Parkinson-kór
A Nature Chemical Engineering folyóiratban június 2-án jelent meg a University of California, Los Angeles (UCLA) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan olcsó, diagnosztikai célra kifejlesztett tollat mutattak be, amely a kézírást elektromos jelekké átalakítva képes a Parkinson-kór korai felismerésére, és egy vizsgálat eredményei szerint 96,22%-os diagnosztikai pontosságot ért el.
A Parkinson-kór károsítja a motorikus rendszert, ami remegéshez, merevséghez és lassú mozgásokhoz vezet, amelyek rontják a finommotorikus funkciókat, például a kézírást. A klinikai diagnózis ma nagyrészt szubjektív megfigyeléseken alapul, amelyek ellentmondásosak lehetnek, és gyakran nem elérhetők szegényes orvosi ellátottságú régiókban. A biomarkereken alapuló diagnosztika ugyan objektív, de költsége és technikai bonyolultsága miatt korlátozottan áll rendelkezésre.
A mostani cikkben bemutatott vizsgálatban 16 személy vett részt, köztük három Parkinson-kóros beteg és 13 egészséges kontrollszemély. A diagnosztikai tollban egy szilikon alapú, mágneses részecskékkel ellátott elasztikus hegy és egy nanomágneseket tartalmazó ferrofluid tintatartály található. Írás közben a kéz nyomásának mechanikai hatása deformálja a hegyet, mozgása mágneses fluxuseltolódásokat generál, amelyek feszültséget indukálnak a beágyazott tekercsben.
A résztvevők kézzel írt feladatokat hajtottak végre, amelyek között vonalak, spirálok és betűk írása (papíron és levegőben is) szerepelt. A jeleket mindkét módszerrel rögzítették, és több osztályozási modell segítségével dolgozták fel, ezek közül az egydimenziós konvolúciós neurális hálózati modell érte el a legjobb eredményt, 96,22%-os pontossággal azonosítva a Parkinson-kórt az ismételt kísérletek során.
Mivel a készülék közvetlenül az írás közben rögzíti a motoros tüneteket, nem kell támaszkodni a kézírás vizuális eredményeire vagy az orvosok ítéletére. Hordozható formátumának és minimális beállítási opcióinak köszönhetően a toll különösen értékes lehet a hátrányosabb helyzetű, elmaradottabb területeken történő szűréshez, a diagnosztizálatlan egyének azonosításához, valamint távoli vagy otthoni környezetben történő használathoz.
Egy nagyobb kohorszban történő további validálással a toll nemcsak a korai felismeréshez, hanem a beteg állapotának nyomon követéséhez, valamint adatalapú kezeléshez is felhasználható. A szerzők az eszközt „olcsó, széles körben terjeszthető és megbízható technológiának” írták le, amelyet a jövőben kiterjedten lehet majd alkalmazni a Parkinson-kór diagnosztikájában és terápiájában.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Diagnostic pen converts handwriting into electrical signals to detect Parkinson's
Diagnosing Parkinson’s disease using a soft magnetoelastic smart pen
Irodalmi hivatkozás:
Diagnosing Parkinson's disease using a soft magnetoelastic smart pen, Nature Chemical Engineering (2025). DOI: 10.1038/s44286-025-00228-4