A ftalátexpozíció koraszülést okozhat
A ftalátexpozíciónak kitett várandósok körében nagyobb a koraszülés kockázata, mint azon nőknél, akik terhességük alatt nem voltak kitéve ftalátok hatásának – olvasható a JAMA Pediatrics című lapban megjelent tanulmányban.
A ftalátok olyan kémiai vegyületek, melyeket a műanyag termékek tartósságának növelése céljából alkalmaznak a gyártás során, ezen kívül használják más vegyületek oldására is. A ftalátok többek között megtalálhatók a szennyezett élelmiszerekben és vízben, bizonyos dezodorokban, testápolókban, parfümökben, szappanokban, samponokban, hajpermetekben és körömlakkokban. A korábbi kutatások összefüggést találtak a nők ftalátexpozíciója és a hormonháztartás felborulása között, így kapcsolatba hozták egyebek mellett endometriosis és emlőrák előfordulásával – írják a Michigan Egyetem kutatói. Azt is megjegyzik ugyanakkor, hogy a környezeti expozíció koraszülési gyakoriságra kifejtett hatása egy olyan terület, melyet mind ez igáig csak kevéssé tanulmányoztak.
Annak tisztázásához, hogy van-e korreláció a várandósok ftalátexpozíciója és a koraszülések között, a kutatók 482 nő adatait dolgozták fel egy 2006 és 2008 közötti adatgyűjtésből. Közülük 130 nőnél történt koraszülés, 352 nő pedig kontrollszemélyként szolgált. A kutatók elemezték a résztvevők demográfiai adatait, biológiai mintáit, illetve a szülési kimenetelre vonatkozó információkat. Meghatározták a ftalátkoncentrációt a nők vizeletmintáiból, melyeket 1. 2 vagy 3 alkalommal vettek a terhesség alatt.
Az eredmények a nők egy részénél a terhesség alatt összefüggést jeleznek a ftalátmetabolitok magas vizeletkoncentrációja és a koraszülés kockázatának fokozódása között. (A koraszülést a 37. terhességi hét előtti szülésként definiálták.) Megfigyeléseik fontosságának alátámasztására ezt írják a szerzők: „Eredményeink szignifikáns korrelációt jeleznek a terhesség alatti ftalátexpozíció és a koraszülések között, mely megerősítésként szolgál a korábbi laboratóriumi és epidemiológiai bizonyítékokra. Ezek az adatok szilárd alapként szolgálnak azon beavatkozásokhoz, melyek célja, hogy megelőzze vagy legalább mérsékelje a terhesség alatti ftalátexpozíciót.”
A kutatók rámutatnak, hogy tekintettel arra, hogy a ftalátok hatása széles körben érvényesül, illetve a mostani vizsgálati kohorszban az átlagos populációéhoz hasonlónak mutatkozott a koraszülés prevalenciája, a tapasztalatok átvihetők az Egyesült Államok és más országok teljes népességére.
A közleményhez fűzött szerkesztőségi kommentárjában Shanna H. Swan, az Icahn Orvostudományi Egyetem kutatója azt írja, hogy a vizsgálat készítői „elegáns módon szolgáltattak kellő alapot” a ftalátexpozíció és a koraszülések közötti potenciális összefüggések feltárására indított jövőbeni kutatásokhoz. Ezzel együtt az első valóban széles körű vizsgálatot végezték annak igazolására, hogy a szülés előtt álló nők környezetében szinte mindenhol megtalálható ftalátok jelentős szerepet játszhatnak a koraszülések eddig még fel nem tárt okaiként.”